Çeviri'de kısmi de olsa katkılarınız müteşekkür eder.

The image that we project goes a long way to influence people and if we want to have any success in life, influencing people is a prerequisite. To make a sale, we have to influence people, to get a promotion, we must influence people, to implement any agenda that we may have, we must influence people and the image that we project is the medium that will determine, to a large degree, our effectiveness in influencing and motivating others to our way of thinking.

First it must be understood that the personal image is not primarily addressed to the left brain logic but to the right brain emotions. We feel a person's image much more than we coldly analyze it. A person is "seen" with the heart and not with the brain.

yansıttığımız imaj insanları etkilemekte önemli rol oynar, hayatta başarılı olmak istiyorsak insanları etkilemek önkoşuldur. satış yaparken, insanları etkilemeliyiz, terfi alırken insanları etkilemeliyiz, uygulamaya konmasını istediğimiz konular olduğunda insanları etkilemeliyiz ve etrafa yansıttığımız imaj bizim belirlediğimiz bir araçtır, büyük ölçüde insanları etkilemek ve güdülemekteki etkinliğimiz düşünce tarzımıza dayanır.

anlaşılması gereken ilk konu kişisel görünümün, mantıklı sol beyne değil de duygusal sağ beyne hitap ettiğidir. karşımızdaki insanın görünümünü soğukça analiz etmek yerine daha çok 'hissederiz'. insanlar beyinle değil, kalple 'görülür'
  • kediebesi  (02.01.13 10:46:52 ~ 20.01.13 03:15:48)