Makroekonomi Uzmanlarına Sorumlarım Var!

Basit düzey Makro dersi alıyorum. Anlamadığım bir kaç şey var:

Goods Market(Mal Piyasası)'de,

1. Faiz azalırsa yatırım artar mı azalır mı?
2. Faiz artarsa tasarruf artar mı azalır mı?
3. Gelir artarsa tasarruf artar mı azalır mı?
4. Gelir artarsa yatırım artar mı azalır mı?

Bir de grafikte x eksenine değişkeni koyuyoruz, y eksenine ise sürekli faizi koyuyoruz çünkü faiz hiç bir şeyi değiştirmeyen, ancak x ensenindeki değerlere göre değişen olarak kabul ediyoruz. Buna rağmen, örneğin "faiz azalırsa, yatırım artar mı?" diye sormak saçma değil mi? Onun aslı "yatırım artarsa, faize ne olur?" diye sormak gerekmez mi? (Bu soruyu anlamadıysanız es geçin, anlatamamış olabilirim)

Not: Net ihracatı "sabit" baz alıyoruz galiba.

1- faiz azalırsa yatırım artar. çünkü borçlanmanın maliyeti azalır, yatırım cazip hale gelir böylece.
2- faiz artarsa tasarruf artar. çünkü yatırım yapıp başarısızlık riski yerine, parayı bankaya yatırırım, cillop gibi faiz geliri elde ederim.
3- gelir artarsa tasarrufun artıp azalması faiz oranına bağlıdır. doğrudan gelire bağlı değildir.
4- gelir artarsa yatırımın artması ya da azalması da yine faize bağlıdır. faiz cazipse yatırım yapmama gerek kalmaz. faiz düşükse yatırım yaparım.
  • bilmemkacincinick  (26.12.12 16:45:48)