Pil İle 37 Ekran Tv'yi Çalıştırmak?

Elektrik kesintilerinden sıkıldım artık. Elektrikler kesikken en azından tv seyredebilmek istiyorum. Sorum özellikle elektrikten anlayanlara. Sizce şöyle yapabilir miyim?
9 volt'luk bir pil yaklaşık 2 amper.
9v x 2a = 18 watt güç üretiyor.
37 ekran bir tv yaklaşık 50 watt tüketiyor.
50 w / 18 w = 2.7 Bu durumda yaklaşık 3 adet 9 volt'luk pil ile 37 ekran bir tv'yi çalıştırabilirim gibime geliyor. Ama bu kadar kolaysa niye herkes yapmıyor diye de düşünüyorum :)
Ne dersiniz?

bunun yerine bir adet kesintisiz guc kaynagi alarak bir sure idare edebilirsiniz veya sadece aku alip ayni seyi gerceklestirebilirsiniz. kuru akuler satiliyor internette. paralel baglayacaksiniz.

  • entrapmen  (22.12.12 00:21:05)
Eğer o Doğru akımı alternatif akıma çevirip televizyona bağlayabilirseniz neden olmasın:)

Elektrik yokken tv için bir tv kartı alın siz en iyisi laptoptan 2-3 saat takılırsınız:)
  • halilibo  (22.12.12 00:48:57)
@entrapmen:
1) Tv ile beraber receiverı da çalıştırmam gerekeceğinden minimum kaç amperlik bir kuru akü almam lazım?
2) Böyle bir akü kaç saat tv'yi açık tutar?
3) Bir de anlamadığım aküler DC elektrik veriyor. Ama tv'ye AC vermek lazım. O zaman nasıl olacak?
4) Paralel bağladan kastettiğin bununla mı alakalı?
  • foxmulder  (22.12.12 00:50:57)
  • seoman  (22.12.12 00:56:25)
@seoman
Fake'miş: www.youtube.com

  • foxmulder  (22.12.12 01:19:04)
  • mrthany  (22.12.12 01:56:17)
1) haci 1200 VA'lik upsleri icinde 2 tane paralel 9 Ah veya 12Ah'lik falan akuler oluyor. (markaya gore icerigi degisiyor o da sureyi etkilyior, adi 1200 VA olsa bile) Ornegin kullandigim bir kesintisiz guc kaynagi icinde sundan koydum ben 2 tane: www.hepsiburada.com

2) hesap kitap yapmak gerek ama fena olmayan sureler elde edilebilir sanirim. alinacak aku onemli pek tabii ki. yine de ortalama bir guc kaynagi ile (1000 VA ornegin) 2 saat gorulebilir gibi geliyor bana. Bilgisayarla (cevresel seyleri dahil) 20 ila 30 dakika rahat goruluyor cunku.
Televizyon ve uydu cok daha az guc tuketecek ne de olsa. Hele televizyon dusuk enerji tuketenlerden olursa (tuplu televizyonlar daha cok guc tuketir).

Buna ozel ornegin yaylalarda 12V lik uydu alicisi ve televizyonlar var. Onlardan bulabilirsen direkt akuyu baglarsin, konvertere ihtiyacin kalmaz.

3) Konvertor lazim. Upsler icinde var. Etrafta cok bos UPS var. Benim salak kafam ben bir tane atmistim misal bir aralar (5 sene falan evvel). Halbuki akuyu degistir kullan :) Niye attigimi hala bilemiyorum.
Burada 12V'u 220V yapman gerekiyor elbette. Dedigim gibi bos da olsa bir UPS isini gorecektir. Zaten yeni nesil UPS'lerin hepsi arkadan priz cikisli oluyor. Bagliyorsun bir 3'lu priz, o 3'lu prize de istedigini takiyorsun.

4) Paralel hatali oldu sanki, seri baglanacak :) Hep karistiriyorum bunlari.

Edit: Vazgectim, paralel olacak :)

Edit 2: Fizik terimlerini sikip atmisim arada. Cogunu unutmusum ondan oyle oldu.
Konvertor olayi inverter olacak sanirim.
  • entrapmen  (22.12.12 02:10:34 ~ 02:16:21)
@zibidigibi
Benim en az 1-2 saat idare edecek bir enerji kaynağına ihtiyacım var.
En mantıklısı gene kuru akü gözüküyor.
  • foxmulder  (22.12.12 02:16:27)
hesap kismi da soyle oluyor sanirim.

Televizyon 50 Watt tuketse / 12 volt = 4.1 Ah
Uydu alicisi 30 Watt desek / 12 volt = 2.5
6.6 eder. 650 VA'liklar icinde 6.5 Ah'lik akuler var sanirim. Buradan hareketle 1 saat calistirirsin.
  • entrapmen  (22.12.12 02:22:27)
@entrapmen
Bana çok harika fikirler verdin. Sağol.
Yalnız ben bir süre daha 9 voltluk pillerle bu iş nasıl yapılır kurcalamak istiyorum. Muhtemelen fantazi peşinde koşuyorum :)
  • foxmulder  (22.12.12 02:25:43)
Abi ayni mantik iste ama piller akar bir kere o gerilimi kaldirmazlar.

Zaten dikkat edersen kuru akulerden soz ediyoruz. Araba akusunde misal belli bir amperin altina inildiginde problem cikiyor gaz cikisi cok artiyor vs.
  • entrapmen  (22.12.12 02:29:16)
1 saat güzel bir süre ama İstanbulda son zamanlarda elektrik kesintilerinin 10 saat sürdüğünü düşünürsek 5 dakika seyredip 30 dakika kapalı tutarsam tv'yi sanırım elektrik gelene kadar idare etmiş olurum :)

  • foxmulder  (22.12.12 02:31:32)
Cok saglikli olmaz (devre asiri isinip topyekun her seyi kul edebili) ama soyle yapabilirsin. Bir tane bos UPS alirsin etraftan. Icine 3 tane akuyu paralel baglarsin. Rahat 4-5 saat elde edersin. Masrafin yaklasik 150 lira olur. Bence 4-5 saat icin fena bir rakam degil. Baska zamanlarda bilgisayarina baglayarak onu elektrik kesintilerinden korur veya baska ne istiyorsan onu yaparsin :)

Ayrica uydu yerine DVD player veya medya oynatici baglasan cok daha az tuketim yaparsin. Misal bendeki media player 7 watt istiyormus. Sureyi bayagi fark ettirir. 7/12=~0,6
  • entrapmen  (22.12.12 02:43:47)
37 ekran tv yerine dizüstü bilgisayara bağlı usb ekran kartı dene. çok daha az elektrik harcar, hatta kitap okursan basit bir okuma lambası bile yeter :p

  • spankenstein  (22.12.12 08:08:36)
DC gerilim ile AC gerilimi karıştırmayın. akü voltajı DC dir. TV gibi sistemler AC ile çalışır. Akülerin çıkışına invertör koymanız gerekir, astarı yüzünden pahalıya çıkar. UPS almak en mantıklısı. 1000VA lık bir UPS içindeki aküye bağlı olarak tv ve uydu alıcısını çalıştıracaktır.süreyi uzatmak için akü sayısı arttırılabilir.

  • ben eskiden kucuktum  (22.12.12 13:11:22)
@ben eskiden kucuktum
entrapmen'in dediği gibi boş bir ups alıp kullansam(içine akü koyarak), ayrıca invertör almama gerek kalmıyor diye anlıyorum doğru mu?

  • foxmulder  (22.12.12 23:22:17)
@spankenstein: yanlis. dizustu bilgisayarlar tahmininden cok daha fazla guc harciyor.

@foxmulder: Evet, dedigim o. zaten normalde icinde akuler oluyor. Akuler bitince insanlar aleti ise yaramiyor sanip atiyorlar (degistigini bilmeden). Zaten normalde invertor oldugundan o aletlerde direkt akuyu takip kullanabilirsin.
  • entrapmen  (23.12.12 23:37:13)
hocam, o aküleri nasıl şarj edeceğinizi düşündünüz mü?
çıkan gazlar yüzünden zehirlenmeyin?

  • yalnux  (23.12.12 23:53:01)