hasta köpek

duyuruda -varsa- veteriner arkadaşların dikkatine!
acildir!

merhabalar,

çok yakın bir arkadaşımın 13 yaşında cooker cinsi dişi köpeği var.

normalde yaşına rağmen sanki 5 yaşındaymış gibi çok hareketli, bebekliğinden beri yaşamının tek amacı yemek olan ve bu uğurda çaba sarfetmekten hiç vazgeçmeyen bir köpekti.2-3 günde sona eren ufak tefek sıkıntıları hariç (mikrobik ishal gibi) son 10 yıldır hiç hastalanmadı.

2 ay önce arkadaşımın ailesi ile kalırken birden bire kusmaya başladı. devamında ishal de oldu. bu durum bir kaç gün sürünce hemen veterinere götürüldü. yapılan tetkikler sonrası 13 yıldır çiğnemeden löp löp yuttuğu için midesinde sindirim problemleri olduğu görüldü.(sanırım mide çeperi sürekli büyük parçalar sindirmekten incecik kalmış, bana anlatılandan böyle anladım) üstelik ülser yarası tespit edildi.

öncelikle verilen ilaçlar işe yaramadı. köpek sürekli kusmaya ve öğürmeye başladı, bu sebeple de yemek yemeyi reddetti. serumla beslenirken durumu kritikleşmeye başlayınca ameliyata alındı. ameliyat sonrası ülserinin tahmin edilenden çok daha minik olduğu ve bu boyutta bir kusma problemi yaratmayacağı söylendi.

ameliyat sonrası kullanılan hiç bir ilaç fayda etmedi. kusma ve öğürmelerinin önü alınamayınca ve haliyle kesinliklikle yemek yemeyince serum ile desteğe devam edildi. son çare olarak kortizon verildi.

köpek kortizon tedavisi ile epey toparlandı. günde 10-15 kere (neredeyse lokmalık) beslenmeye başladı. eh bu sefer de doya doya yiyemiyor olması sebebiyle köpek depresyona girdi. yine de beslenmesi başladığı için sevinmiştik. 15-20 gün süren bu iyilik sonunda köpek yine başa döndü. sürekli kusuyor ve öğürüyor üstelik kusmanın sebebi bulunamıyor. böyle giderse kusarken ölecek. çünkü veterinerimiz bu durumun uzun sürmeyeceğini, organlarının etkileneceğini ve iyi sonuçlanmayacağını bize söyledi.

en büyük sorunumuz köpeğe ne olduğunu bilemiyor olmamız.

sizce bu köpeğe ne oldu?

not: veterinerimiz işinde başarılı ve aynı zamanda arkadaşımız. köpek ile kendi köpeği gibi ilgileniyor. üstelik bir hocasına danışmış ve fikir sormuşluğu da var. ama nafile...

akıl akıldan üstündür diyerek size sormak istedim. bir de ankara'da memnun kaldığınız, kesinlikle gitmelisiniz dediğiniz bir veterineriz varsa onlardan da görüş almayı isteriz.

çankaya vet kliniğinden mert'e bir danışabilir misiniz? 4664555 4676064 tabi bu bahsettiğiniz arkadaşınız kendisi değilse :)

  • kediebesi  (20.12.12 10:46:23 ~ 10:46:46)