Zararlı İçerikli Siteleri Engelleme Yazılımı

Zararlı içerikten kastım porno falan değil, babamın iş yerinde bilgisayarlarda elemanlar oyun sitelerine, kontör vereceğini vadeden sitelere, yani işle ilgili olmayan sitelere girip bilgisayarları trojan, spyware, adware, virüs manyağı yapıyorlar. Antivirüsler de işe yaramıyor zira ne dediğini anlamadan geçiyorlar uyarıları. Bu yüzden filtreleme yazılımı gibi bir şeyler kurmayı düşündüm. Hatta sadece girebilecekleri siteleri belirleyim geri kalanlara giremesinler diyebileceğim bir yazılım da olsa olur. En güzeli tabi bir server üstünde proxy ile nete çıkmaları o zaman tam kontrol ederim ama öyle bir sistem yok, bilgisayarlar bağımsız olarak adsl modem üzerinden nete çıkıyorlar. İsim verseniz yeterli olur sanırım, ben bulurum yazılımı :)

spywareblaster olabilir
spybot yukleyip immunize yapabilirsin veya malwarebytes anti-malware var ondan var bende isini iyi yapiyor.
bunlara ek olarakta browser olarak firefox kullanıp 1-2 add-on ile isi halledebilirsin.
  • 2pac  (26.12.08 13:03:30)
(bkz: websense)

  • wpi  (26.12.08 13:08:49)
websense olmuyor her bilgisayar websense kuramam, server sistemi yok bilgisayarların hepsi direk internete çıkıyor.

anti-malware gibi şeyler zararlı dosyaların bulaşmasını engelliyor sanırım. Ben siteleri engelleyecek bir şey arıyorum, yani mesela sadece ekşi sözlük'e ve alt sayfalarına girebilecek bilgisayar başka yere giremeyecek.

içerik danışmanını tam kullanamadım belki o şekilde çalışıyordur. mesela google'a izin verdim google ana sayfası açılıyor ama arama yapamıyor farklı sayfada gösterdiği için sonuçları. google.* 'a izin verdiğimde de değişmedi durum...
  • crown  (26.12.08 13:33:33)
maalesef orada çakılır içerik danışmanı.

  • €xpolerer  (26.12.08 13:55:14)
crown, anlamadim. eger server sistemi yoksa ve her bilgisayara program kuramayacaksan, istedigin yazilim nasil calisacak?

  • wpi  (26.12.08 13:57:06)
Her bilgisayara kurabilirim yazılım yanlış ifade ettim orasını, websense bildiğim kadarıyla her bilgisayara kurulan bir yazılım değil demek istedim.

  • crown  (26.12.08 14:02:01)
Ben de her bilgisayara kurulan yazilim diye biliyordum. Sozluk'ten okudun mu? Smartfilter varmis bir de. Bu tip cok yazilim var, kesinlikle cogu server bazli degil client bazlidir.

  • wpi  (26.12.08 14:19:38)
Websense'i yanlis hatirlamis olabilirim. Ama soyle bir sey buldum:

www1.k9webprotection.com
  • wpi  (26.12.08 14:23:35)
K9'u evdeki bilgisayara kurdum denemek için, freeware bir programmış zaten. Her şeyi blokla deyip sadece girilmesini istediğim siteleri exception olarak atadım gayet güzel çalıştı, sanırım işimi görecek teşekkürler...

  • crown  (26.12.08 14:59:59)
Firefox + adblock plus ve firefoxu varsayılan tarayıcı yapın daha sonra program erişim ve varsayılanı ayarladan (denetim masası- program ekle kaldır) internet explorerı "bu programa erişimi etkinleştir" işaretini kaldırın, ayrıca spyware terminator da bu konuda başarılı bir program, ayrıca eğer sürekli program ekleyip kaldırmıyorsanız, deep freeze de bir yöntem olabilir, (korsan kulllanmak istemiyorsanız aynı işi yapan bir microsoft programı da var, sysytem control manager olması lazım)

düzeltme: "her bilgisayara ayrı ayrı kurmamak", bu konuda içerik filtreleme programlarını kullanman zaruri, eğer donanımsal bir firewall kurmayacak isen.
  • edip  (26.12.08 15:14:39 ~ 15:16:58)
opendns de bu iş kullanılabiliyor.kendim kullanmadığım için tam ayrıntıları bilemiyorum ama sitesine girip ücretsiz bi üyelikden sonra size vericeği dns adresleri üzerinden nete çıkan pc lere sizin belirleyeceğiniz sitelere sansur uygulayabiliyorsunuz.yani telekomundan kurtulma yolu olrak kullandığımız zımbırtıyı aynı iş içinde kullanabiliyoruz.google da opendns yi internet filtleri olarak kullanma diye aratırsanız türkçe döküman olması lazım

  • genc irisi  (26.12.08 17:20:39)
firefoxun kara listesi var ayrıca o şekilde garanti virüs içerikli sitelere girerken uyarıyor.

  • yuto  (26.12.08 20:38:12)