Bir yağmur damlası hızı

Bir yağmur damlası hızının limit hızını tanımlayınız. Bu hız damlanın düştüğü yüksekliğe bağlı mıdır?
bunu diferansiyel olarak açıklamam gerek.bilen biri el atabilir mi yaw çok acil.

üniversiteden aklımda kalanları söyleyeyim sen de ona göre düşün. limit hız yağmur damlasının ulaşacağı maksimum hız, bu hıza ulaştıktan sonra hızı sabit, bu hıza ulaşması için yerçekimi ivmesi ve damlanın ağırlığı nedeniyle belirli bir yükseklikten aşağı doğru indikçe hızı artar, limit hıza ulaşma yüksekliği önemsiz (yağmur damlasının buluttan düştüğünü varsayarsak), havanın yoğunluğu sabit mi? eğer değilse yükseklik önemli, çünkü limit hız değişir, kafandan bi formül üreteceksin ve sürtünme kuvveti ile cismin ağırlığının eşit olduğu durumda limit hıza ulaşır dersek işte değişkenleri üret kafandan. damlanın yoğunluğu, ağırlığı, havanın yoğunluğu vb bazı faktörler daha var yani.

  • mtrsykl  (07.11.12 17:08:44)
soruya bakıldığında bi yerde formülü bulunabilir bişeye benzio.forumlarda tartışılmış hep yağmur damlası ama kimse diferansiyel olarak hızını fln hesaplamamış.ilginç geldi bana hiç uğraşılmamış olması

  • amusan  (07.11.12 17:31:16)