ortaklık

şimdi ilerde kafamdaki bikaç projeyi hayata geçirmek için bir şirket kurmak farz gibi görünüyor. ama bu projenin altından tek başıma kalkamıyabilirim, maddi açıdan çok bilgi konusunda. mesela bir business plan, tanıtım, stratejik gelişme taktikleri vs konularından şu anda pek anlamıyorum, kısacası bir end mühendisinin bileceği şeyler. hal böyle olunca da işe bu konulardan anlayan birileriyle ortak olarak girişmek lazım bi şekilde.

peki bu ortaklık işleri nasıl oluyor, hep %51 e %49 oranını duyuyorum mesela. bunun amacı bir ortağin diğerinden üstünlüğünden başka nedir? veya 50-50 ortaklık yapılamaz mı? herkes hissesine göre mi ortaya parayı koyar yoksa bir taraf proje sahibi olduğundan diğer taraf mı parayı koyar.. nasıl yürür bu ortaklık meselesi?

veya hiç ortaklık işine bulaşmayıp kendi şirketini kurup gerekli elemanlarla çalışmak mı daha mantıklıdır?

ortaklıkta biliyorum risk yarılanıyor ve ortağınız kendi işi de olduğundan daha bir canla başla çalışıyor. ama dez avantajları püf noktaları nedir hiç bir bilgim yok.

bu arada konu mimarlık-tasarım üzerine.

teşekkürler

öncelikle %51e %49 çok sık rastlanan bir şey mi emin değilim, genelde bir ortak %51e sahip olur, kalan %49 başka ortaklar arasında bölüşür. amaç %51lik kişinin (genelde şirketi kuran zaten) tek başına karar alabilmesini sağlamaktır..%50 %50 en yakın arkadaşla bile ütopya, kimsenin %51 %49u da kabul edeceğini sanmam..
para tabi ki hisseye göre koyulur, kar da ona göre bölünür..
bu arada ben de bugünlerde üstünde çalışacak proje arıyorum..maddi veya diğer ıvır zıvırlarda yardımcı olabilirim, ilgilenirseniz projeye bi bakmak isterim..
  • erostrada  (06.12.08 08:57:25)
büyük şirketlerde genelde yönetim kurulu diye bir şey olur. karar o yüzden yönetim kuruluna üye olanlarca alınır. firmanın halka arz edilip edilmeyeceği, karın hisse seneti sahiplerine dağıtılıp dağıtılmayacağı, şirketin yatırımları vs. gibi. siz iki kişi olduğunuzda ikiniz ortak karar alırsınız, ancak, aranızda "ilerde konuşarak hallederiz" diyecek hiç bir şey bırakmayın, birbirinizi önceden uyararak her ayrıntıyı düşünün ve bunları kağıda döküp imzasını basın. gerekirse bir avukat aracılığıyla yapın bunları. ortaklık iki taraf da bir şey getirecekse iyi bir şeydir. ancak sadece kuruluş için gerekli sermaye yok diye ortak alınmaz gibime geliyor.

  • nihilanth  (06.12.08 11:57:13)
@erostrada; projenin çoğu hafamda belli bir kımsı da bölük pörçük notlarda. toparlama fırsatım olmadı henüz. zaten gerçekleşmesi en az bir 5 sene sonra mümkün. yardım teklifiniz için teşekkürler, aklımda, ilerde kapınızı çalabilirim.

@nihilanth; şü anda gözü kapalı 2 kişi var projeye dahil olmak isteyen, bende sözlü bile olsa birlikte yaparız demeden evvel detayları bilmek istiyorum. sonucta ortakllık isteğim sadece sermaye için değil. ben olayın mimari creatif kısmıyla uğraşırken şirketin diğer finansal tanıtım işleriyle ilgilenecek biri lazımmış gibi geliyor. herşeyi tek başıma yaparsam kafayı yiyebilirim.

toplucana sağolun
  • nwnd  (06.12.08 14:41:32 ~ 13.12.08 02:43:21)