Somun ekmek nasil yapilir?

Bir sekilde firinda calismis olan, firin isletmis olan, firincinin kizi olan falan yok mudur bana bildigimiz her firinda satilan klasik somun ekmegin nasil yapildigini ayrintilariyla tarif edecek? Ya da hayirseverligi tutup da bir firina detaylariyla sorabilecek yok mudur?

Gurbette somun ekmek askiyla yananlar icindir bu duyuru...

Lutfen internetteki tarifleri falan vermeyin, birinci elden, ayrintili tarif istiyorum.

1 kilo beyaz un ( kepeksiz sen somun klasik ekmek dedigi icin) istersen aldigin unu elek varsa elekle yoksa ince gözenekli süzgecten gecirip biraz daha ele bu önemli.
25 gr yas maya ( hemen pisireceksen yani hamurun mayalanmasindan hemen sonra yapacaksan 50 gr islak maya kullanacaksin)
Mayanin miktarı mayalanma sürecini hizlandiriyor. Hamuru yogurup bekleteceksen 25 gr yeterli ama dayanamam diyorsan miktari arttır. Mayayi bir cay bardagini yarisi kadar ilik suda eriteceksin. Mayayi biraz beklet 5-7 dakika kadar.
Ceyrek yemek kasigi tuz kullan.
Una mayayi, tuzu ilave et ve yavas yavas ilik suyu ilave ederek yogur ama hamur biraz katı olacak.(hic pratigin var mi bilmiyorum)
Yani aldıgı kadar su koyacaksın ama akıskan olmayacak kek hamuru gibi, oyun hamuru gibi elle sekillendirebilecegin gibi katı. 2-2,5 saat hamuru dinlendir.( minimum 2-2,5 saat daha fazla olmasında sakinca yok)
Hamurun kabarmasından, gözenekli bir hal alıyormus gibi olmasından hamurun mayalandıgını anlarsın.
Hamuru tahta bir zeminde tepsinin büyüklüğüyle orantılı olarak yay ve dinlendir. Yaymadan önce zemine bolca un serpmen gerekiyor, yapismayi engellemek icin. İyi kabarsın istiyorsan, hamuru biraz da istedigin sekli ( elindeki yepsiye göre diktörgense kücük somunlar da yapabilirsin gibi) ve büyüklügü verdikten sonra dinlendir yarim saat kadar. Fırını 200 de isit.
Tepsinin dibine birazcık yapismayi engelleyecek kadar yağ sür hamuru tepsiye koy ve üstüne de biraz su sür.(tabi ki fırınlarda tepsi de yok tepsiyi yaglamak da ama sanirim sende de tas firin yok, anlayacagin üzere bu nedenle tepsi yaglaniyor kimsenin aklina takilmasin)
Firinla. Tecrübeyle sabittir, iyidir cevizlisi falan da harika olur.
Umarim afiyetle yersin
  • gdduman  (27.11.08 14:05:10)
ekmek yapma makinesi alın bir tane (sinbo iyidir). Sonrası gayet kolay.

  • 386 dx  (27.11.08 14:28:44 ~ 14:28:53)
Isin sirri tas firinda, yoksa malzeme istedigin kadar ayni olsun, tabi benzerini yaparsin o ayri, ben de ayni dertten mustaribim. Turk ve Iran marketi varmis, daha gidemedim, uzaklar bohu.

  • ermanen  (27.11.08 17:08:28)
Şu ana kadar rastladığım en başarılı tarif bu:
youtu.be

  • dilemma of subscribtionability  (20.06.20 00:41:48)