İşverenin pozisyon değiştirmesi (Hukuk okuyan arkadaşların dikkatine)

Türkiye'de işverenin işçiyi değişik değişik pozisyonlarda götürdüğünü hepimiz biliyoruz. Bunun en büyük nedeni işçilerin haklarını yeteri kadar bilmemeleri ve kendilerini savunamamaları. 4857 sayılı kanunu biraz okudum ama pek bir şey anladığım söylenemez.

İşverenlerim pozisyondan sıkılmış olmalılar ki değişik bir pozisyondan çalış(tır)mak istiyorlar. Aksi takdirde işten çıkarılacağım. Pozisyon değişikliğini kabul etmeme hakkım var mı? Kabul etmezsem işten çıkarılacağım söylendi. Hiçbir uyarı ya da ihtar cezası almadan işverenin bahaneleri doğrultusunda işten çıkarılmamın bir yaptırımı yok mudur?

Bu konu hakkında hangi kurum ya da kuruluştan yardım alabilirim?

Not:Çalıştırılmak istendiğim pozisyon görevli olduğum pozisyonun altında bir pozisyon.

İş veren size pozisyon değişikliği ön görmüşse eğer bunu yazılı olarak size bildirmelidir. 6 gün içerisinde siz eğer kabul ederseniz aynen sözleşmeniz devam eder. Kabul etmezseniz sözleşmeniz fesh edilip tazminatınızı alabilirsiniz. Bunun dışında işveren sizin pozisyonunuzu değiştiremez.

  • secretcode  (24.09.12 03:19:01)
görev değişikliği olabilmesi için öncelikle bu durumun iş sözleşmenizde belirtilmiş olması gerekir. ancak işverene bu hakkı veren bir madde konulmuşsa da, işverenin haklı bir sebebi olmaksızın sizi olduğunuzdan daha düşük bir pozisyona getirmesi mümkün değil. size yazılı olarak görevinizin değiştirildiği bildirildiğinde, (benim tavsiyemle noter kanalı ile) değişikliği kabul etmediğinizi bildirin. bunun üzerine muhtemelen iş sözleşmeniz geçerli sebeple feshedilir, kıdem ve ihbar tazminatınız ödenir. ancak burada işverenin sizi daha düşük bir pozisyona getirmekte haklı bir sebebi olmadığını düşünüyorsanız işe iade davası açabilirsiniz. davayı fesih tarihinden itibaren bir ay içerisinde imzalamanız gerekmektedir. fesih işlemleri sırasında imzalamanız istenilen belgeleri iyi inceleyin. hatta benim tavsiyemle hiç birini imzalamayın. hemen ardından iyi bir iş hukuku avukatı bularak işe iade davası açın.

  • sijwocaq  (24.09.12 18:59:07)