Database Mantığı

Database yöneticisi panpalar,

Kendi zevkim için oluşturduğum bir excel dosyam var, TFF'nin web sitesinden maç sonuçlarını çekip tablolara atıyorum ve raporlar oluşturuyorum gol krallığı, puan durumu, alt-üst tablosu vs şeklinde.

Bu dosyayı daha kapsamlı bir hale getirme amacım var. Ancak database mantığına yeterince hakim değilim sanırım. Öte yandan dosyayı Access'e taşırken Access öğrenme fikrim de var.

Neyse gelelim soruya..

Diyelim bir tabloda maç bilgisi tutuyorum ve şu kolonlar var.

KodMaç - KodSezon - Takım1 - Takım2 - Skor1 - Skor2

Diğer bir tabloda da bu maçta oynayan oyuncuları listelemek istiyorum. Kolonları da şunlar olsun.

KodMaç - KodOyuncu - Dakika - SarıKart - KırmızıKart

Bu ikinci tabloda KodSezon kolonuna ihtiyacım var mı, yoksa KodSezon bilgisinin diğer tabloda olması yeterli mi yapılacak sorgulamalar için?

Sonuçta KodMaç unique olacak, her maça özel bir kod şeklinde.

Fikir teatisinde bulunacağım yazarlara peşinen teşekkürlerimle,

Merhaba,

Aynı iş için birden fazla kolona gerek yok, kodmac alanlarını birbirleriyle eşitlersiniz (select * from tablo1, tablo2 where tablo1.kodmac=tablo2.kodmac gibi), olur biter.
  • Raymond  (13.09.12 14:03:56)
Yani iki tabloda ortak bulunan unique bir kolon olması halinde bu tablolardaki kolonları tekrar etmeme gerek kalmıyor, değil mi?

  • cakabo  (13.09.12 14:07:19)