Uydular yörüngeye nasıl giriyor vs.

şu tv yayınlarının yapıldığı sat uyduları mesela;

nasıl yörüngeye giriyor? enerjisini nereden alıyor? bakımları nasıl yapılıyor? arıza durumunda ne yapılıyor? bu uydulat atmosferin hangi katında yer alıyorlar? ve ekleyecekleriniz?

enerjisini güneşten alıyor, bakım falan yapılmıyor belirli bir kullanım ömürleri var sonra yenisini gönderiyorlar zaten o süre içerisinde yeni ihtiyaçlar için daha gelişmiş uydular gerekiyor. hangi konuma nasıl fırlatıldığıyla ilgili hesaplamalar var bunlar biraz teknik kaçıyor şu adreste örnekler var tr.wikipedia.org

  • ne gerek var ki  (07.09.12 01:34:25)
yörüngeye belli bir itici güçle araçla giriyor sonra enerjiye ihtiyacı olmadan voltasını atıyor boşlukta. enerjisini kendinden veya güneşten alıyor diye tahmin ediyorum ama çoğunun enerjisi kendinden menkuldur ki enerjiye çok ihtiyaçları yok önemli olan frekans iletimini sürdürmeleri ve bakımı yapılmıyor zamanı gelince teneke yığını oluyorlar hatta yörüngede eper hurda dolaştığını okumuştum bir yerde ama belki bakımı yapılanı da vardır. atmosferin hangi katından olduklarını bilmiyorum ama al yanaklı şebekler strotosfere fırlatılıp ölüyorsa.. neler diyorum ya buradan bir şeye varamayacağım neyse unut bu son söylediğim al yanaklı şebekleri. ekleyeceklerim şunlar: gece gece bu soruyu sorduğun için uydudan yerini tespit edip sana afrodizyaklı şekerleme göndermek istiyorum. teşekkür ederim iyi geceler. ben yatıyorum.

  • Corvus  (07.09.12 01:38:28)
ilk olarak yaklaşık yörüngeye mekik tarafından belli bir ivme ile bırakılıyor.
bırakıldıktan sonra hubble değilse bakım yapılmıyor.

bundan sonra uydu kendi içinde bulunan itici gaz roketleri ( gerçek roket değil sadece gaz püskürtüyor) ile sürekli olarak ufak ufak yörüngesini ayarlıyor.

yakıt bitince ya da bitmeye yakın yerden gönderilen komut ile kendini dünya atmosferine bırakıp yanarak parçalanıyor.

eğer elektronik bir arıza yapmaz ise uydunun ömrü genelde yakıtı bitene kadar. bu yüzden ilk yörüngeye bırakılış ne kadar doğru ise ömrü de o kadar uzun oluyor. ilk bırakılışta kötü bir atış yakıtın %30 kadarını kaybettirebilir.

bunun dışında bir de 720km civarında dolaşan herhangi bir yörünge düzeltmesi olmayan minik uydular var bunların ömrü 1-1.5 sene civarı.
  • orpheus  (07.09.12 02:22:47 ~ 02:26:13)