japonların yunusları öldürmelerindeki amaç neydi?

ne sebep sundular böyle bir saçmalığa?

yemek?

  • anonim yazar  (23.08.12 15:41:39)
adamların yunuslara bir garezi yok. eti için ve canlı olarak su parklarına satmak için yakalıyorlar, çok da iyi para var bu işte. Yunusların çiftleşme alanları japonyaya çok yakın. Bir de büyük baş balıkları koruma vakfı gibi bişi var. Japonlar bir türlü yunusları büyük baş olarak görmüyorlar ve bunun için saçma sapan ve komik gerekçeler sunuyorlar her sene yapılan konferanslarda.

the cove belgeselinde bunlardan bahsediliyor. İnternetten izleyebilirsin vaktin olursa.
  • plastic_angel  (23.08.12 15:44:49 ~ 15:46:53)
bizim palamut ve hamsiyi öldürme saçmalığımıza(?) sunduğumuz sebep neyse aynısını sundular

  • kisa  (23.08.12 15:53:55)
hamsiyle yunusu kıyaslamak bana biraz saçma geliyor. doğanın kanunu bi yere kadar tamam da estetik diye bir şey de var. hadi hamsi eti yedik yunus eti yemeyelim. başka küçük deniz ürünleri hiç çıkmıyor sanki japonya'dan.

  • inancsiz deve  (23.08.12 16:06:59)
@kisa: çok mantıklı konuşmuşsun.
biri iletişim kuran, yaşanan vahşetten kaçmaya çalışan, canı için mücadele edebilen, hisleri olan, yavrularını korumak isteyen bir memeliyken, diğeri balık.

ha, memeliler yenmiyor mu? yeniyor.
sonuçta inek de memeli.
ama büyükbaş eti yemekle midye yemeyi karşılaştırıyor muyuz?

inek deyip geçtiğimiz, yunuslara nazaran daha "durgun" olan hayvanlar bile alıştığı insana daha güzel süt veriyor.

insanların vicdanen et yememe nedeni bu zaten.

yani benim gibi hayvan ayırmayan, sinek öldürmekten çekinen manyak bir hayvansevere bile bunu söyletmiş oldun, helal olsun.
  • blatta hiberna  (23.08.12 16:33:34 ~ 16:34:16)
yanlış mı ifade ettim, yanlış mı anladım emin olamadım.
demek istediğim bizim et üretimi için gösterdiğimiz sebepten farklı bir sebep göstermiyorlar. örneklemeyi hamsi palamut değil de dediğiniz gibi inek yapalım. ana fikri değişmiyor. insan çevresindeki tüketebilecek her şeyi tüketiyor. japonyada rahat ulaşılabilir şeylerden biri yunus, onlar da tüketiyor.
başka ülkelerde gıda açıklarını bizim yüzüne bakmayacağımız böceklerle kurtlarla kapatıyorlar. tavukların ayaklarını kızartıp çekirdek çitler gibi çıtır çıtır götürüyorlar.
kimse yediği şeyin ne kadar akıllı olduğuna bakmıyor,benim yaptığım durum tespiti. adamlar inekten farklı görmüyorlar ki yunusu.
buradan bakıp gördüğümüzle oradan görünen aynı değil
  • kisa  (23.08.12 18:08:52)