Akıllı Sayaç Sahtekarlığı

Herkese merhaba

Arkadaşlar benim sorum başlıkta da görüldüğü üzere elektrik idaresinin ekonomi yapın zihniyeti ile taktığı akıllı sayaçla ilgili, ben kirada oturuyorum ve eve yerleştiğimden bu yana en az ödediğim fatura 70 TL genellikle 90 - 110 tl fatura ödüyoruz sürekli, geçenlerde kalabalık bir ortamda sohbet ederken masadaki herkesin bir tuhaflık var bizim evde her gün ütü yapıldığı halde bu kadar fatura ödemiyoruz saatini bi kontrol ettir demesinden sonra apartmandan çıkarken saati şöyle bir inceledim bir de ne göreyim c.tesi günü saat 11 iken sayacın saati sabah 6:30'u gösteriyordu, yani saat 4 buçuk saat geriydi, biz de ucuz olsun diyor çamaşır makinası bulaşık makinası vb tüm elektrikli araçları 2 yıldır sürekli gece saat 22'den sonra çalıştırıyoruz meğerse bu saate göre en pahalı tarife olan akşam tarifesine denk geliyormuş sayacın saati yüzünden, internette araştırdım bu sayacın saatinin ayarlanması imkansız diyor tüm sitelerdeki yorumlar, bunun aslı astarı nedir ? hangi yolu izlemem gerekiyor?

yerinde olsam elektrik dağıtımı aldığım şirketin telefon numarasını internetten alır (ayedaş, vs) arar sorardım. çağır eleman yollasınlar halletsinler. faturayı kesen elemanlar muhtemelen bi yol biliyolardır. faturalandırılan ücret hakikaten çok astronomikmiş kış gelmeden hallet derim yoksa 2 kombi faturası gibi bişey ödemiş olursun.

  • rakunzelll  (20.08.12 12:04:54)
bizde saat konusunda olmasa da, sayaç konusunda sıkıntı vardı.
165 lira falan ödüyoruz elektrik faturası.
sonunda dilekçe yazdık da gelip değiştirdiler sayacı geçen ay.

sonrasında inceleme yapıyorlar. şimdi bizimki inceleniyor.

eğer haklıysanız belli bir miktar para iadesi yapılıyor fazla ödediğinizi geri almanız için.
ama nakit para almıyorsunuz elbette.
300 lira alacağınız olduğu belirlenirse, 300 liralık fatura bedelini ödemiyorsunuz. kaç aya denk gelirse artık.
  • blatta hiberna  (20.08.12 12:09:14)
Bayramdan sonra konuyla ilgili dilekçe vereceğim 2 yıldır boşu boşuna astronomik faturalar ödedim para iadesini geçtim bundan sonra kullandığımın karşılığı gelse ona da razıyım.

  • solo  (20.08.12 12:16:59)
ben 4 katlı bir evde oturuyorum, neredeyse sürekli ışıklar, televizyonlar ve bilgisayarlar açık ve bize ancak 100 küsür lira geliyor (120-130). apartman dairesi için çok fazla sanki bahsettiğiniz meblağlar.

  • kayranin kedisi  (20.08.12 12:19:50)
@kayranin kedisi herkes aynı şeyi söylüyor zaten, evde çalışan bir buz dolabı ve bir tv var sürekli, onun dışında çamaşır ve bulaşık her evde olduğu gibi 2-3 güne bir ancak çalışıyor işte o da akşam saatlerinde

  • solo  (20.08.12 12:22:52)
bizde senelerce çamaşırı ütüyü vs 22 den sonra yaptık sonra normal tarifeye geçtik daha ucuz geldi. çünkü 22 den sonra x/2 ise 18-22 arası 2x resmen kazık. normal tarifeye geçin eski usül

  • mr fusion  (20.08.12 13:29:05)
1-sayacın faturası varsa ve garanti süersi bitmemişse (3 yıl) ücretsiz değiştrmek zorundalar.
2-elektronik sayaç taktırmakla iş bitmiyor.elektrik idaresine dilekçe vermeniz gerek tarifeli sisteme geçmek için..bu yapıldıktan sonra elektrikli cihazları saat 22 ile 07 saatleri arasında kullanmaya dikkat edeceksiniz.teoride böyle..
3-eğer elektronik sayaç kullanıyorsanız ama tarifeli sisteme geçmedi iseniz sayacın üzerindeki tarih ve saat bilgisi sizin için önemli değil..çünkü sadece harcadığınız kWh ölçülür ve fatura edilir.
4-evet tarifeli sistem aslında vatandaş için tasarruf falan değil hatta tuzak ve sahtekarlık demek yalan olmaz...tuzağa düşmemek için vatandaş sistemin nasıl işlediğini iyi bilmek zorunda.
  • izole  (21.08.12 05:38:21)
Peki benim bir sorum olacak tarifeli sistemde olup olmadığımı anlamamın bir yolu var mı faturada gündüz, gece ve puant diye üç bölüm var bunlar da değerler yazıyor tarifeli sistemdeyim diyebilir miyiz bunlara göre ?

  • solo  (22.08.12 01:28:28)
evet çok zamanlı tarifeye abonesiniz..burada puvant denen şey kabaca elektrik tüketim miktarının en fazla olduğu zaman demek..fazla elektrik harcayan cihazları saat 22 den sonra çalıştırmaya gayret edin..puvant saatlerinde elektrik harcamaya devam ederseniz normal tarifeden daha pahalı elektrik faturası ödemeniz normal..tek zamanlı normal tarifeye de geçmeyi düşünebilirsiniz bu arada.

  • izole  (22.08.12 21:55:40)