iphone ve ergen sorusu

ben teknoloji manyağı bi üniversite öğrencisiyim, 6 yaşından beri harçlığımı biriktirir, bilgisayara elektroniğe yatıran bi herifim. 13 yaşından beri falan da çalışıyorum bilfiil, bi şekilde idare ediyoruz. kız kardeşimle aramda 7 yaş var, 16 yaşında kendisi. lise 3'e geçti ve inanılmaz bi biçimde doktor olmak istiyor. fakat gariptir bana özeniyor sanırım bazı konularda ve bu sene yazın tam 2 ay boyunca cumartesileri de dahil olmak üzere aptal bir eczanede çalıştı (komşumuz oluyo eczane, kadın da hayır diyemedi sanırım) ve 2x600lira para biriktirdi, gidip tüm parasını bu gerzek telefona yatıracak. şu anki telefonu nokia 5800, 2 senelik falan ve elinden düşürmüyor, ders çalışıyorum dediğinde bile manyak gibi telefonla oynuyor, arabaya biniyoruz milliyete bakıyor, otobüe biniyoruz feysbuka, tuvalet kuyruğu bekliyor twitter, falan filan. ayrıca bir zamanlar inanılmaz aktif olduğu bi tumblr'ı vardı, milletle muhabbet ediyormuş, falan filan.

özünde ben bu kızın iphone alınca değil tıp kazanmak, normal bir insan olarak bile kalabileceğine inanmıyorum. ne yapsak da vazgeçirsek? ipad alsın, üstüne ben para vereyim diyorum, yok diyor. ipad olsa en azından sürekli elinde taşıyamaz, ipad + aptal bi telefon her türlü işini görecek (evde eski bi laptop var kullanmak istemiyo çünkü), ama iphone'da aşırı derecede ısrarcı.

babam da beni suçluyor öğrenci halinle gidip çalışıp iphonea mekbuka bilgisayara bilmemneye para yatırıyosun kardeşin de senin gibi oldu sorumlusu sensin diyerek, üstüne abinde var sende de olsun diyerek kızı destekliyor.

ciddi ciddi soruyorum, yerimde olsanız ne yapardınız? kız tam bir ergen, gram laf anlatılmıyor. beyaza kara der 3 saat tartışırsın lanet olsun der bırakırsın, çirkef de yani. çok fazla ders çalışması lazım çünkü lise 1 ve 2 oldukça kötü geçmişti onun için, 1'leri falan vardı karnede, zar zor sınıfı geçti, tutturmuş doktor olacak diye, ortada kalacak haberi yok. anlamıyorum.

Telefon almayınca dahi olmayacağına göre artık teknolojiye bu kadar bağlanmış bir insanın, hele ki kendi parasını kazandıysa, isteğini engellemenin bir anlamı var gibi görünmüyor. Yaşıtları gibi yatacağına çalışmış, kazanmış, belki de iphone hayaliyle sadece. Kim bilir, tercihleri değişip bilişim teknolojileri ile ilgili bir bölüm bile seçebilir?

  • whoosie  (15.08.12 23:07:23)
abi iphone alcağına samsung s 3 alsın.iphone'u olanlar çok itici geliyo.hele bi de akbilli otobüse biniyosa eyvah eyvah...

edit:zenginlere laf yok.onların eline yakışıyo zaten esas iphone.altında porsche arabası.hey yavrum hey.hava atmak en doğal hakkı.zaten hava atmak gibi derdi de yok zenginlerin.
  • Belchior-Cesario  (15.08.12 23:12:56 ~ 23:14:44)
hakettin suçlusun çünkü kardeşim, kız senden görmüş özenmiş haliyle.

  • condom kurşunu  (15.08.12 23:18:39)
iphone alana kadar durmaz o. sabah akşam ayfon ayfon diye ortalıkta dolaşır.
elindeki paraya el koyun lol.

  • argowine  (15.08.12 23:38:32)
valla benim kardeşim de o yaşta aynıydı kendi parasıyla ipod touch aldı milletin yüzüne bakmaz olmuştu ama şimdi lise sona geçti ve facebook twitter bu tarz üyeliklerini dondurdu hayvanlar gibi ders çalışmaya başladı. yani senin kardeşin de tıpı çok istiyorsa telefonu elinden bırakması gerektiğini biliyodur heralde.

  • Tam1Hi0n3  (15.08.12 23:49:53)
bence bu konuda artık tartışma alsın iphone u çünkü alana kadar mızmızlanacak benim de 15 yaşında kardeşim var elinden samsung telefonu ipod touchı düşmüyor ama dersler konusunda annem sağolsun ite kaka iyi götürüyor bence sen de ders konusunda yardımcı olmaya çalış varsa tıp okuyan arkadaşlarınla tanıştır disiplinli çalışması gerektiği yoksa hedefine varamayıp üzüleceğini falan sakin biçimde anlat çünkü agresifleşince kardeşin anne babayı kendi tarafına çekip hep o biliyor havasına girebilir(kendimden biliyorum)

  • peyton  (15.08.12 23:51:41)
o telefonla o kadar şeyle ilgilenmeyle tıpa n.a.h girer:-)günde 6 saat çalıştım ogüye anca girdim tıpa peytonun dediği gibi hayatın gerçekleriyle tanışşın :D

  • Tony Montana  (16.08.12 00:31:08)
şartlandırma yapın abisisin sonuçta testler mestlerle ilgli bir şartlama koyun (biz babadan böyle gördük) olmazsa çat diye elinden alın sorgusuz sualsiz verin nokia 1100 bir kaç kere yaparsanız işe yarar sanırım ama duygusuz olun aglasa zırlasada vermeyin klasik köpek eğitim şekli gibi yapacak başka birşey göremiyorum ben kusura bakmayın.

  • exodia  (16.08.12 01:25:48)
İnanılmaz derecede istiyorsa oturup çalışacaktır. 5800'ü ile deli gibi vakit geçiriyorsa, iPhone'a geçtiğinde de dozaj değişmeyecek. Aynı bokun laciverti sonuçta.

Bırakın alsın çocuk istediği şeyi alsın kazandığı parayla. iPad'le iPhone bambaşka iki alet. Belki derdi fotoğraf çekmek, sürekli yanında taşımak. Neyi alması gerektiğini ondan daha iyi bildiğinizi idda etmek sadece aranızı bozacak.

Kardeşinin jenerasyonu bambaşka bir jenerasyon. Öyle kabul et onu. 3 saat tartışıyorsanız siz de onun kadar çirkefsiniz demektir.
  • skatheist  (16.08.12 02:22:27)