iş ve spor

merhaba arkadaşlar,

bu sefer spor ile ilgili soru sorma hakkı benim :)

günlük 10 saat zor bir işte çalışıyorum, saatlerce süren konuşmalar ve zorlu iş koşulları. neyse akşam olduğunda kendimi zar zor eve atabiliyorum ancak yemek yemeye bile halim kalmıyor inanılmaz bitkin oluyorum. düzenli beslenmeye çalışıyorum ancak genelde öğünler arasında 5-6 saat oluyor ve güçsüz kalıyorum.

tüm bu yukarıdaki nedenler dolayısıyla akşam koşuya çok istesem de çıkamıyorum. kendimi motive ettim ama inanın 11 olmadan uyuyakalıyorum. şimdi ben koşu müptelasıyım ve triathlon hazırlanıyorum bir sonraki sene için. ancak gelin görün tüm bu yorgunluk spor yapmamı engelliyor. biraz daha enerjik olayım diye l-carnitin aldım hani bitkin olmayayım diye onu bile kullanamadım bu son hafta.

şimdi nasıl bir yol izlemeliyim ki hem iş hayatım hem de spor hayatım birlikte yürüsün?

müthiş bir şey :)

www.youtube.com
  • noluyo yaa  (23.07.12 22:18:20)
günde 12-24 saat arası oturmadan zaman zaman ağır iş yaparak geçiren biriyim pharmaton kullanıyorum zaman zaman. düzenli olarak kullandıktan sonra çok yardımı oldu tavsiye ederim ama spor konusuna gelince dünyanın en zor şeyini istiyorsun gibi geldi bana :)

  • yok artik lebron james  (23.07.12 22:20:28)
Vallahi böyle bir tempoda spor yapmak fiziksel olarak adamı bitirir, ki spor yapmadan bile pek iyi sayılmaz durumun görünüşe göre. Kendine biraz zaman açmadıkça zor görünüyor, spor yapmak ciddi zaman ayırmanı gerektiren bir şey. L- carnitin de biraz hikaye.

  • tahsin sutcuoglu  (23.07.12 22:23:01)
isyerine ya da evine yakin bi spor salonu olursa yapabilirsin gibi.

ben de ortalama gunde 10 saat calisiyorum ama bilgisayar basinda, fiziksel yorgunluk olmuyor cok fazla. isyerime 5dk mesafede spro salonu. iki gunde bir spora gidebiliyorum. sporu bokunu cikarmadan yapiyorum, iyi bile geliyor is sonrasi yorgunluguna.
  • nawres  (23.07.12 22:26:29)
ben de aynı duurmdayım. Ne olursa olun kasıp haftada 4 gün spor yapıyorum, 2 hafta içi, iki hafta sonu genelde.

arada bir saat 11 olmadan uyuya kalabiliyorsun evet, bu benim hoşuma gidiyor aslında, sabah çooook erken kalktığımdan uykumu almış olyuroum en azından bir miktar.

ayrıca sporunu da tempona göre ayarlar. ben 40 dakika yapıyorum, çok yorgun olduğumda tempoyu pek yükseltmiyorum.

işin en keyifli tarafı o deli yorgunluk üzerine duş alıp rahatlamak :) bir kere rutine bağlarsan arkası gelir, ben de senin gibi hissediyordum, hayatta içimden gelmiyordu ama oluyor yapınca.

ayrıca altını çizmekte fayda var, her allah'ın günü bu tempoda yaparsan bıkarsın. hafta içi 2 gün spor, 3 gün dinlenme hafta sonu da 2 gün spor güzeldir.
  • kuja  (23.07.12 22:44:21 ~ 22:46:55)
ben de kuja ile benzer şeyleri söyleyecektim. şu an için derdiniz üşenmek. üşenmeyi atlattığınız zaman, keyifli bir aktivite olacak spor.

ilk birkaç gün ölmüş vaziyette işe gidersiniz, sonra zaman içinde spor daha dinç hissettirmeye başlar. gün aşırı koşmak güzel olabilir. 2 hafta sıkın dişinizi, yorgunluktan ölün bitin ama mutlaka koşun. sonra hala aynı üşengeçlik olursa ve yorgunluğun üstesinden gelemiyorsanız başka bir iş arayın derim.
  • saygilarefendim  (23.07.12 23:45:40)