laptop şarj olmuyor ? (asus g73 serisi)

alalı 1.5 yıl oluyor şarjı çabuk bitiyordu oyun bilgisayarı diye hep şarjda kullandım. pil mi ölmüş acaba. 2 gündür %37 de duruyor. ne şarj oluyor ne bitiyor. kırmızı ışıkta sürekli yanıp sönüyor.

yeni pil mi almak lazım garanti 1 yıldı bitti.

ilk seferinde pili kullanma. çıkar koy bir yere.

oyun bilgisayarı diye pili hep şarjda kullanmışsın, pilin pide gibi olmuş. büyük ihtimalle de bozulmuş. sen şimdilik kullanmayıp bir iki gün serin bir yere koyuver. geri taktığında şarj olmuyorsa balkondan aşağı at
  • ardolf rendall  (27.06.12 23:22:45)
şarjdayken bitmiyor yani. çıkarınca bitiyor kapanıyor. sonra bir yere kadar şarj edip duruyor yani.

gece soğutayim o zaman ama sanmam düzeleceğini. pili çıkarıp sürekli şarjda kullansak nolur bu saatten sonra?
  • inancsiz deve  (27.06.12 23:26:17)
sarj olmuyor iste, zaten eger bir laptop un 2 yıllık garantisi varsa pillerin de salliyorum 6 ay garantisi olur. senin pil artik sana en fazla ups görevi gorur bu saatten sonra. sarj kablosu cikinca pit diye kapanmaz. bak benim canavara, filmin ortasında bir uzvum çarpiyor kabloya çaat kapaniyor alet. balkondan asagi gidicek te bir gün hayırlısı.

  • ardolf rendall  (27.06.12 23:42:05)
asus pil yönetim programı var, otomatik yönetimde pili %90dan fazla şarj etmiyor uzun süre dayansın diye, belki seninki yanlışlıkla %37 seviyesine çekilmiştir?

  • dieselsingle2  (28.06.12 00:51:02)
Pilde kullanmanın bir zararı olmaz ama sürekli boşaltıp doldurduysan, artık ömrünü tamamlamaya yaklaşmıştır pil. Ortalama 500-1000 defa boşaltıp doldurulabiliyor günümüzdeki piller.

Pil kullanımıyla ilgili adam gibi bir makale vereyim:

www.enpedi.com
  • ahmetcan44  (28.06.12 07:28:24)