Firin Dereceleri

ya simdi bu her tarifte yaziolar 220 derecede 20 dakka, 180 derecede 30 dakka vsvs. ama tabi bu pisirilecek maddenin buyuklugune gore de degisiyor. parmak kadar eti pisirmek baska, kuzu kol pisirmek baska. hic oyle tarifte yazan derece ve sureye bakmadan kendim bu derece ve sure sorununa genel bi cozum bulamaz miyim?

sonucta eskiden boyle firinlar yokmus. hala koylerde atiyorlar odun firina bi sekilde pisiyor yemek. nasil anliyor o insanlar ne sekilde pisirmeleri gerektiklerini?

tarifleri mükemmel fırına göre veriyorlar. sen oynama yapabilirsin tabii. pizza kutularındaki mesela pizzacılardaki fırınlara göre gibi olabiliyor. eskiden de deneme bakma tatma yoluyla buluyorlarmış işte.

  • ermanen  (27.06.12 21:36:11)
hayir demek istedigim, mesela 220 derecede 20 dakika tarife gore. ama bunu ben bilmiyorum diyelim (o an yanimda tarif yok falan). bu durumda nasil pisiricem ben bu yemegi? firini sonuna kadar acsam, arada bi olmus mu olmamis mi diye baksam olur mu?

  • gerard  (27.06.12 21:39:40)
Kullandigin malzemelerden en zor piseni tespit et, ya da benzer icerikli bir tarif bul ve pisme suresini buna gore ayarla.

  • gloom  (27.06.12 21:42:57)
etler uzun sürede pişer. çok yüksek ısıya getirirsen, üstü yanar içi çiğ kalır. kekler de aynı şekilde pişti sanırsın, içi boza gibi çıkar. poçalar hamur olur. öncelikle fırınını tanıman lazım. ben deneme yanılmayla tanıdım. 210 dereceye sabitledim ben. kek, poça için 20-25, et içinse 40-45 dk pişiriyorum. ama herkesin fırını farklıdır. kullanma kılavuzundan bişiler çıkarabilirsin.

  • new way of life  (27.06.12 22:21:17)