aristo ve dil meselesi

Bir yerde okuduğuma o kadar emin olmama rağmen bir türlü bulamıyorum. Aristo'nun kelime ve şey arasında doğal bir yakınlık olduğu dolayısıyla kelimenin aklımıza şey'i, şey'in de kelimeyi getirdiğine dair bir lafı var mı yok mu?

var.

  • Kierkegaard  (24.06.12 18:41:56)
nerede peki? bulmam lazım.

  • min el garaib  (24.06.12 18:57:50)
A.Arslan ilkçağ felsefe tarihi 3.cilt e bak.Orada Aristoteles'in dil ve dil felsefesiyle ilgili görüşleri var.

  • Kierkegaard  (24.06.12 19:15:04)
This principle of the arbitrariness of the linguistic sign was not an original conception: Aristotle had noted that 'there can be no natural connection between the sound of any language and the things signified' (cited in Richards 1932, 32).

tam aksi oldu gerçi :D

www.dominicpetrillo.com
  • irbat  (24.06.12 19:15:42)
aristo'nun kategoriler kitabında da şunlar geçiyor:

"Aristotle divides what he calls ta legomena (τἃ λεγόμενα), i.e. things that are said, into ten distinct kinds (1b25). Things that are said according to Aristotle, are words (De Int 16a3).."

"First, his locution ta legomena is in fact ambiguous, as between ‘things said’—where these might or might not be words—and ‘things spoken of’—where these are more naturally taken to be things referred to by means of words"

kaynak:
plato.stanford.edu
  • ermanen  (24.06.12 19:40:54)
teşekkürler arkadaşlar

  • min el garaib  (24.06.12 20:35:24)