egitim sistemi

Merhaba arkadaşlar , lise mezunuyum pek sayısalla aram yok ama bu aralar acayip hırslıyım. Bilişim ile alakalı bir bölüm istiyorum yani "YAZILIM MÜHENDİSLiği" Ben bu bölümü tutturmam için fen liselerindeki ögrenciler gibi çalışmalıyım yada düz lise mezunu(temel yok yani) olduğum için belki istediğim bölüme yerleşemem , ee sonra ne olacak? Hayat bumu , sistem bumu?

Bari böyle sitem etmişken tüyo müyo verin la! ders hakkında , sayısal ögrenciler buraya bakın , yarın cuma size dua ederim yemin billah.

ve yazılım mühendisligi puanının düşük oldugu bir üniversite söyleyin acayip canım sıkılıyor bu konu hakkında!

e fen lisesindeki çocuğun suçu ne ? o da çalışıp didinip gelmiş oraya, senin temelinin olmaması onun suçu mu ? sanki fen lisesindeki adam fiziği anasının karnında öğrendi. öyle 18 sene yatıp 1 senede çalışmaylan olmaz.

  • gaborit  (21.06.12 13:56:28 ~ 13:56:42)
ben onları suçlamıyorum dostum , mesela diyorum onlar gibi mi çalışmam lazım? bi yetenekli oldugum bölümü seçmem için? Çalışmak iyidir zaten şimdiki kafam o zaman olmuş olsaydı bende çalışırdım.

  • security  (21.06.12 13:59:37)
türkiye de bu sene kaç tane fen lisesi öğrencisi mezun oluyor, ortalama olarak yüzde kaçı yazılım mühendisliği seçiyor, türkiye de yazılım mühendisliği kontenjanı nedir bunları bir araştır o zaman yarışman gereken düz liseli ve anadolu liseli sayısını gör. fen liselilerin sayısı korktuğun kadar çıkmayacak.

düz lise okudun diye istediğin yeri kazanamayacaksın diye bişey yok. zaten üniversite sınavları temelini ölçmüyor oradaki bilgini ölçüyor, adam gibi çalışırsan kazanırsın. bu ülkede çobanlardan öss birincileri çıktı, sen tembelliğine bahane arıyosun bence.
  • r_u_h  (21.06.12 14:15:32)
ruhi acayip güzel cevaptı , haklısın.

  • security  (21.06.12 14:24:14)
iyi o sektörden biri olarak söyleyeyim.
saysısalla aran yoksa ne işin var bu sektör sana göre değil. ağırsa ağır ayıpsa ayıp ama yeteneğin olduğunu nerden gördün facebookta tavla oynarken adamlar ne site yapıyor lan, ben de yapsam ne köşe olurum derken mi?

sayısal bitirip, öss'de ilk 10bin'e girip en bilinen 3 5 üniversiteden birinden mezun olacaksın. tabiki ortalama ve üstü bile değil adam gibi bir ortalama ile mezun olacaksın ki adam gibi işin olsun.

kısacası sen bu dediklerini çok yüksek sesle söyleme sana "taşşak mı geçiyon lan sen" diye dalacak olan yılda 2000 kadar bilgisyar mühendisliği mezunu adam var.

sektör o kadar başı boş ki sayısal bilmeyen adam iki tane bilgeadam sertifikası alıp ben de yazılım mühendisi olurum ne var ki bunda diyecek. sonra ben küfür etmeyecek kadar sabır taşı olacakmışım. başka emrin var mı güzelim.

türkiyedeki ilk 5 üniversiteden iyi bir ortalaman yoksa, standart banka memuru gibi mal gibi gider gelir kod yazarsın öğretmenler neden 3 ay tatil yapıyor-ki yapmıyorlar- da ben yapıyorum diye salak salak düşüncelere kapılır tüm gün bunu tartışırsın adına da mühendis derler.

ayrıca bi ton ıbık gıbık çakma mühendislik açılsa da genel geçer ve en babası olan bilgisayar mühendisliği bile bu sıkıntıydan özel uni'den yazılım müh, tasarım müh, kalite müh gibi salak salak bolumlere para vereceksen
lise mezunu olarak gel o parayı bana ver ben sana o mühendissin kocum derim 4 sene.

zaten ozel üniversite de aynısını yapıyor 4 sene sana muhendis bey diyecek sen sonra bi bok olmadığını sektore girince anlacaksınız.

fen lisesindeki cocukların ne sucu var sen yayarken adam calısıyorsa, ya da dogustan adamın zekası ve yetenegi varken ve bunu ispatlamışken

sen gel temelim yok ama yetenegim var de, acun mu söyledi sana yeteneklisin diye kocum

- bayramlığımı açtırdınız lan
  • salimkayabasi  (21.06.12 15:20:11 ~ 15:25:06)
sende haklısın , dostum. Ama şuan bu sektör de iş yapanlara kıyasla başarılı oluyorum ve bilgim de var kendimi yüceltme gibi olmasın ama bende liseyi okumayacaktım sonradan bitirdim. Baktım ki sektör de iyiyim işlerim tıkırında ama sadece resmi yönü yok yani diploma sorunu var bari çalışayım alayım dedim , tekrar söylüyorum fen liselerine birşey demiyorum ama hani diyorum ya bilgin,işin,yetenegin varsa bence genel bir sınav olmaması lazım. Şimdi fen bilgisi hocası ve Bilgisayar mühendisligi yapan abiler var hala bize boşuna ögrettiler la o konuyu diyorlar! Benim sitemim egitim sistemine...

Facebook'da icraatım var nickimle alakalı , dileyen özel mesaj atabilir kanıtıda var ama ben burada gövde gösterisi değil. Sorunu dile getirdim. Hepinize teşekkür ederim , bayraklarınızı indirin :)
  • security  (21.06.12 15:59:06)