arsanin yesil alana cevrilmesi hukuki + emlak

merhabalar,
bu soruya avukatlar mi, yoksa insaat emlak isleriyle ilgilenenler mi cevap verebilir bilemiyorum.
dedemin yılaaaaar once Uskudar Kısıklı'da aldigi bir arsa var, o zamanlar kısıklı dag bayırmış.. Bu arsayla ailede kimse yillardir ilgilenmedi ve bu arada Kısıklı mahalle oldu, etraf apartmanla doldu. Gelin gorun ki bir tek bizim arsa o gecen seneler arasında belediye tarafindan yesil alan ilan edilmis, ve iskani kaldirilmis. Onlarca apartmanın arasında 4 tarafı duvarla cevrili (park falan da yapılmamıs) her yeri ot burumus sekilde kalmis...
Bizim buraya iskan almak icin ne yapmamiz gerekir? bu islerle muteahitler mi ugrasir? ya da uskudar belediyesi'nde forslu bir tanidik bulunsa (ki hic yok), o mu halleder?
yardim edebilecek biri olursa tapu vs evraklar bende var, gonderebilirim...
simdiden tesekkurler

bu devletin çöktüğü alanların hakkını almak için (istimlak) uzmanlaşmış bir avukat bulman gerek. tam olarak bir dalı var mıdır nedir inan bilmiyorum. arkdaşımın babası bu konuda devleti sömürecek kadar iyi bir avukat oradan biliyorum. adam sadece barajın aldığı tarla sahiplerini savunarak çok iyi bi ün yapmıştı geçmiş yıllarda.. hala da bu işlere bakıyor böyle bir avukat bulmalısın.

  • rubiks cube  (17.06.12 13:28:28)
aynısı başımıza geldi. yasada açık bulmuştuk, 5 sene boyunca belediye herhangi bir şey yapmadığı için alana, geri alma hakkı doğmuştu. hatta oranın belediye başkanı 'gider oraya 2 bank atarım s.k gibi kalırsınız' minvalinde birşey demiş olsa da, geçmişte oraya hiçbir şey yapılmamış olması o zaman yeterliydi orayı tekrar iskana açtırmak için. hangi yasaydı, değişmiş midir hatırlamıyorum. bir sorabilirim isterseniz, ancak durum yasal bir durum bir avukata ihtiyacınız olabilir.

  • baroni  (17.06.12 13:46:38)