İş dünyası - soru ve teşekkür

Teşekkür kısmı:

Öncelikle, şimdiye kadar, iş konusunda sorularıma bir sürü cevap veren ve iş görüşmesi, istifa vb. konularda sorularımı görenlere küfür etmedikleri için teşekkür ederim.

Her türlü yardımınız sayesinde yeni bir iş buldum ve ay sonunda geçiş yapıyorum, bu konuda tüm duyuru ekibine teşekkür ederim.

Soru kısmı:

Mevcut işyerime bugün istifamı verdim, 3 temmuza kadar ihbar sürem vardı, 15 hazirandan sonra gelmene gerek yok dediler.

Maddi olarak : Bu adamlar bana ilk 15 günün parasını ödeyecekler ve ihbar süremden geriye kalan (takribi 20 gün) parasını ödeyecekler ekstradan değil mi? Eğer yarın gelme deselerdi 1 aylık ihbar tazminatının tamamını ödemeleri gerekiyormuş çünkü

Yanlış anlamış olabilirim hocam sorunu da şuna açıklık getirelim:

İhbar iki tarafa da işleyen bir mesele. Yani 3 temmuza kadar ihbar süren varsa ve şirket sana gitme diyorsa 3 temmuza kadar çalışman gerekir, "yok ben önce gidicem dersen" o süreye kadar ki ücretini şirkete ödemen gerekir. (tam tersi de işten çıkartılırken işveren üzerinde)

Dolayısıyla 3 temmuza kadar beklemen gerekiyordu, adamlar da sana demiş ki 15 hazirandan sonra gelmene gerek yok (iyi niyet göstermişler), o zaman teoride senin onlara borcun var ama saymayacaklar gönderecekler.

Sorundan anladığım üzerine bu yorumu yaptım, yanlış olabilir duruma göre
  • zaugnakhaldun  (05.06.12 19:02:52)
muhasebe ile konuştuğumda bana şunu söyledi

ya sen 30 gün çalışırsın, onun parasını alırısn, ya da yarın gelme derse şirket, o zaman 1 ayın parasını biz sana veririz.

Çünkü istifasını veren biri 30 gün daha çalışma hakkına sahip, hatta o süre boyunca iş arama hakkı var. O durumda şirket istifa verene direk, sen git derdi bu sayede 30 gün parasını ödemek zorunda kalmazdı
  • bonjurkes  (05.06.12 19:13:26)