[tez] ms word boşluk ve heceleme

şimdi tez yazarken hem sağa hem sola dayalı sistemde yazıyoruz ya, bununla birlikte hecelemeyi de açmak mı lazım?

eğer hecelemeyi açmazsam sağa sola dayadığı için kelimeler arası boşluklar eşit olmuyor şuradaki gibi.

i.imgur.com

eğer hecelemeyi açarsam şöyle oluyor,

i.imgur.com

tez yazarken belirli bir kural var mı bu konuda, hangisini tercih ediyoruz?

hecelemeye gerek yok. hemen hiç kullanılmaz.

  • anonimyususer  (31.05.12 16:38:03)
@anonimyususer o zaman boşlukların dengesiz olmasına bir şey denilmiyor yani?

  • ronartest  (31.05.12 16:40:58)
"iki yana yasla" seçeneği seçili ise, boşluklar çok NADİREN DENGESİZ OLUR.
"iki yana yasla"...

  • anonimyususer  (31.05.12 22:19:37)
satır sonuna gelen uzun bir kelime olursa o satırdaki boşluklar göze batacak şekilde dengesiz olabilir ancak. onun dışında, tez yazımında kelimelerin hecelerine ayrıldığını hatırlamıyorum. o daha çok göze batar gibi sanki.

ayrıca tez yazımında belirli kurallar vardır. sayfa kenar boşlukları, satır aralığı değerleri, kaç punto yazı kullanılacağı, hangi fontun kullanılacağı vs. hepsi belirlidir. tez yazacaksanız okulunuzdan bu kuralların yazılı olduğu bir kaynak temin edebilirsiniz sanırım. bölüm sekreterliğine ya da hocanıza bir sorun isterseniz.
  • nikmikdemebana  (01.06.12 15:56:59)