ufak bir çeviri ingilizce

arkadaşlar ufak tefek bir çeviri.cs de birinin referansına dair.nedir tam çözemedim olayı.

ilgilenecek olanlara şimdiden teşekkür.
-----------------------------------
I will not go over the details of the entire incident, as they are written in full in Rachell's other references by Daniel and Jude. I was present that night, and I can say that based on her actions, and further correspondences following the incident, I can't recommend Rachell as either a guest or a host. I found her to be untrustworthy and unwilling to take responsibility for her actions and dealing with the consequences of said actions.

Based on my experience, she did NOT have a place to stay the night that she came over, and she DID indeed touch my brother's computer, and surf on it, without his consent.

I'm aware that I'll provoke a negative reference from Rachell, but I can only hope that the reader will take the time to read the rest of my references, and her other ones before making a decision.
--------------------------------
As I was 1 of the hosts that night, I dont think Rachel’s behavior was respectful. CS is an amazing concept of cultural exchange, but is not a freeloading site for people to try and emotionally blackmail people into giving couches. Rachel knew she was coming to Berlin at least a week in advance and could have found a cs host in this time. If she was not able to find a cs host, then she could have found a room in a hostel or a hotel and NOT shown up with her suitcase.

In addition to this, she claims that she used my laptop to only check what time it was but this is not true. Firefox saves a history of what you do online and what sites you have been looking at. Rachel, we know that you did check your email and a look at a few other Israeli websites. MY laptop is my world! I run a business from it and I have VERY private and personal information there. The LEAST you could have done is asked permission!
-------------------------------------------------------

birebier çeviri değil, ama özetle:

olayın detaylarına girmyicem ama, o gece oradaydım, onun davranışlarından yola çıkarak diyebilirim ki rachell'i ev sahibi olarak da misafir olarak da öneremeyeceğim. söylediklerinin ve yaptıklarının sorumluluğunu almak konusunda isteksiz ve güvenilmez buldum.

anladığım kadarıyla, kalıcak yeri yokmuş. gelince de kardeşimin bilgisayarında izinsiz gezindi filan.

rachell'dan kötü referans almak konusunda kuyruğuna bastığımın farkındayım ancak okuyucunun karar vermeden önce benim ve onun diğer referanslarını da okumaya vakit ayıracağına inanıyorum.

evsahiplerinden biri olarak, rachell'in davranışının saygılı olduğunu söyleyemiycem. Cs inanılmaz bi kültürel değişim konsepti ama insanlar için avantacılık ve şantaj yapmak için ortam yaratma yeri değil. berline en az bi haftalığına geldiğini biliyordu, en azından bi CS bulabilirdi, ya da bulamıyorsa hostelde hotelde filan bulabilirdi bavullarıyla çıkıp gelmek yerine.

ayrıca laptopumu da sadece saate bakmak için kullandığını söylüyor ama doğru değil. firefox tarihçeyi kaydediyor ve rachel'ın emaillerini ve birkaç israil sayfasını kontrol ettiğini biliyoruz. oradan iş yürütüyorum ben ve ÇOK kişisel şeyler de var içinde. EN AZINDAN izin alabilirdi!

özetlicem dedim ama cümle cümle çevirdim neredeyse.

haydi kolay gelsin.
  • mccormick  (22.05.12 14:21:55)