dilbilimcilere sorum var

merhaba, ben theoretical linguistics dersi alan fakat dilbilimle pek de alakası olmayan, ileride çalışmayacak biriyim. term paper olarak semantics-syntax interface'ini çalışmak istemiştim ama bulamadım pek kaynak. bunun sonrasında türkçe'de -ip yapılanmasını çalışmak istedim, temel gramerim combinatory categorial grammar olacak ve bir de transformational grammar ile incelemeye çalışacağım. temel çıkış noktam ise şu: "süt içip uyudu" ile "çay içip muhabbet etti" arasındaki anlamsal farklılık. ilk cümlede bir sıralama ima edilirken, ikincisinde o sıralama olmayabilir de. yani ikinci cümle için iki farklı gramer açıklaması olabilir rule-to-rule hipotezine göre. ben bu fenomeni incelemek istiyorum işte. bu ne kadar mantıklıdır? ne kadar yapılabilir? bir de bununla ilgili kaynaklarım neler olabilir? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

philarts.spbu.ru

link kirildi. iki parca halinde yolluyorum. sen birlestirirsin. Yani yukaridaki linkin yanina bir / isareti koyup, yanina da asagidakini kopyalayacan.

Members/lida_pivovarova/Mathematical%20Linguistics%20-%20A.%20Kornai%20(Springer,%202008)%20WW.pdf

www.ling.ohio-state.edu

cs.uwindsor.ca

epublications.uef.fi

amsdottorato.cib.unibo.it

cs.uwindsor.ca

cogsci.bme.hu

disi.unitn.it

www.univie.ac.at

www.lingref.com

ling50.mit.edu

people.umass.edu

www.phon.ucl.ac.uk

linguistics.buffalo.edu

www.semanticsarchive.net

www.telecable.es

disi.unitn.it

www.labri.fr

fds.oup.com

cslipublications.stanford.edu

www.dtic.mil
  • compadrito  (08.05.12 14:57:32 ~ 15:20:41)
bence buraya yazdığın yazıyı inceleme olarak verebilirsin.

  • bilan  (08.05.12 15:05:02)
süt içip uyudu = uyumak
çay içip muhabbet etti = muhabbet etmek

burada işin içine dili konuşan coğrafyanın gelenekleri de girer ama ona dikkat edin.

bir de araştırma konusu biraz basit olmamış mı?

bence present perfct tense ve benzeri yapıları çalışın. mesela bu zaman türkçe'de sapına kadar vardır diyin.

geldin mi kızım?
geldim anne.
hangi ara geldin yahu?
  • santiago nasar  (08.05.12 15:17:10)
compadrito, çok teşekkür ederim. syntax-semantics interface'i için bu kaynakların çoğunu okudum fakat hocamın istediği şekilde, yani teorik gramerleri kullanarak, bir türlü doğru düzgün bir paper çıkaramadım.

bilan, eyvallah.

santiago nasar, aslında kolay görünüyor -ip construction ama teorik gramerlerin çoğu bu anlam farkını yakalayamıyor. zira ikinci cümle için eşzamanlılık üzerine yapılan açıklama birinci cümle için geçerli olmamalı. yani dildeki kural ikinci cümle için her iki anlamı da türetecek şekilde olurken ilk cümle için sadece sıralama durumunu açıklamalı. onun için aslında çalışılabilecek bir konu gibi geldi. zaten dediğim gibi alanım linguistics değil, sadece aldığım dersin bir gerekliliği.
  • lamira  (08.05.12 15:29:33)
süt içip uyudu / sut icerken ayni anda uyuyamazsin. mantiken birinin bitmesi digerinin baslamasi gerekir. bu cumleyi soyledigin kisi, bu iki eylemin "overlap" etmedigini, "consecutive" oldugunu anlar.

çay içip muhabbet etti / "çay içerek muhabbet etti" cumlesinin, biraz kolay yoldan soylenmisi gibi duruyor. bu iki eylem, "overlap" edebilir eylemler oldugundan, hatta cay, muhabbettin katalizoru oldugundan, bu cumleyi soyledigin kisi, bu cumledeki eylemlerin "consecutive" olmadigini kafadan anlar.
  • compadrito  (08.05.12 15:32:35 ~ 15:34:15)
compadrito, tam da bunu diyorum ben. işte bu farklılık aynı söz diliminin syntax'ındaki farklılıkta da gösterilebilmeli. "süt içti ve uyudu" ile "çay içti ve muhabbet etti" derken bile ilkindeki sıralama iması ikincisinde dominant değil. işte bu türkçe'de -ip construction'ı ile sağlanıyor araştırdığım kadarıyla. ben de belli teorik gramerleri kullanarak buna bir açıklama getirmeye çalışacağım. konu yapılabilir bir konu mu? paper sadece ders için olacak, öyle konferansta sunayım gibi bir derdim de yok şu an.

  • lamira  (08.05.12 15:38:08)
bu soruyu silmezsen memnun olurum. yolladigim kaynaklari sen okumus olsan bile, ileride bir baskasinin isine yarayacaktir.

dilbilimle uzaktan yakindan bir alakam olmadigi icin, "ne kadar yapilabilir?" soruna maalesef cevap veremeyecegim. bununla beraber, sordugun sorunun cok ilginc oldugunu dusunuyorum ve harbiden cevap verecek babayigitleri de dort gozle bekliyorum.
  • compadrito  (08.05.12 15:45:58)
compadrito, ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. duyuru elbette kalacak bu şekilde. konuya dair başka açıklamaları olanları da dinlemeyi çok isterim. iyi günler.

  • lamira  (08.05.12 16:10:31)