Nescafe'nin sahtesi var mı?

Bugün bir toptancı da gördüm, nescafe paketlerinin üzerindeki son kullanma tarihi hanesi pek çoğunda boştu. Hiçbir şey yazmıyordu, aklıma geldi.

Ben sahte nescafe mi içiyorum acaba? Piyasada var mı bu ürünün sahteleri?

piyasada sahtesi olmasa da nescafe içmek hiç sağlıklı değil. suda çözünür hale gelmesi için bir sürü işlemden geçiyor. onun yerine bi french press ya da moka cezvesi edinip nescafeden tamamen kurtulun derim.

  • minguinho  (26.03.12 14:50:38)
@minguinho; iyi de işyerinde dandik bir su ısıtıcı ve kagıt bardaktan fazla bi imkanım yok maalesef.

  • tcyx  (26.03.12 14:57:33)
french press le başka bi şeye ihtiyaç yok ki dandik ısıtıcıdaki suyu döküp biraz bekleyip bardağa dökülecek. o kadar. french press de masanızda durur. öneri tabi sadece..

  • minguinho  (26.03.12 15:03:14)
antep pasajlarında oluyordu eskiden öyle şeyler. sağında solunda dikkat çekici arapça yazılar var mı?:S

  • jangara  (26.03.12 15:06:10 ~ 15:06:19)
çoklu paketleri açıp satıyorlardır o yüzden olmayabliri. sahte olduğu sanmam

  • eipcack  (26.03.12 15:19:26)
minguinho bu işlemlerden hangisinin sağlığa zararlı olduğunu düşünüyor insanlar merak ediyorum, acaba yazabilir misin? çünkü pişirilmiş kahvenin püskürtülmesiyle yapılıyor yani. hani kahve plantasyonlarının doğaya etkisi dense anlıycam ama sağlığa zararlı kısmını çözemedim.

duyuruya cevap. evet sahte olabilir.
  • kediebesi  (26.03.12 15:28:30 ~ 15:35:15)
sahtesi var ve oldukça karlı bir iş.

orjinali yaklaşık 25 kuruş, sahtesini üretmek 5-6 kuruştan fazla değildir. bu 3'ü bir arada denilen meretin çok yüksek satış adetleri var sakız gibi aklına gelen 3-5 paket alıyor. kar olan her yerde sahte ürün de vardır.

geçenlerde bir matbaacıda iş konuşurken 2 tane adam geldi ellerinde numune ürünler var bunlardan biri OCB sigara kağıdı bundan yapmak istiyoruz, ayda 100 bin adet civarı iç kağıt elimizde var sen bize kartonu yap yeter dediler.

paketin üzerindeki baskı kalitesi ve detaylar genelde kendini ele veriyor.
  • orpheus  (26.03.12 15:30:57)
sahtesi bolca var ve marketler (ufak çaplı olanlar) jelatin üzerinden orjinal olup/olmadığına bakıyorlar.

  • anarquia  (26.03.12 15:45:08)
eminönü'nde bildiğin yan sanayi mantığıyla üretilmişi neskafe'den daha ucuza yıllardır satılmakta. kalitesiz mekanlar genelde bunları kullanırlar kahve dayarken müşteriye. kokusu bir değişiktir.

yalnız, arkadaşlara katılıyorum; bi frenç pires ya da moka şeysi al (ben öyle yaptım) ve temiz temiz kahve iç. hatta biraz abart, konuyu en çok abartan ama çok faydalı bilgiler veren kahvedelisi nickli arkadaşın entry'lerini oku; bilgi sahibi ol (ben epey oldum.). daha da iyisi; kafeini iyice araştır. patronların ne kadar çok işine yaradığını, insanı southpark'taki butter gibi manyakçasına korkaklaştırdığını fark et ve kahveden tamamen kurtulmaya bak (ben... err. henüz deniyorum.).

türk kahvesi de içme. o da boktan (karamsarlaştırıyor adamı). ilie ya da lavazza'nın filtre kahve için paketleri var; filtre makinesi ile olan kadar şaane olamasa da firenç pirensle pekala kıyak ve temiz kahve içmiş oluyorsun. :)
  • the stallion  (26.03.12 15:50:07)