tsunaminin boyu bu kadar olabilir mi?

ders notlarımda tsunaminin boyu 100km ye kadar çıkabilir demiş. hatta bir sitede 100-750km arası demiş. mümkün mü ki la bu?

edit: sebep yüzey eğimi

hızı olmasın?

  • goldentitan  (25.03.12 23:26:44)
konuyla ilgili en ufak bi bilgim yok ama 100 km lik bir tsunaminin olabileceğine inanmıyorum ama bir güç var. km değil de metre olmasın o?

  • hizli sperm  (25.03.12 23:26:52)
nete şöyle bir baktım, tarihte kaydedilmiş en yüksek 500 küsür metre.

hadi bakmadım, akıl mantık çerçevesinde düşünüyorum, okyanusta en derin nokta 11 km, everst 8 km, atmosfer kabaca 100 küsür kilometre. gezegende öyle bir su hareketine yol açacak ne olabilir diye düşünüyorum, ortasından ikiye yarılmasından başka bir şey gelmiyor aklıma.
  • celeron 300a  (25.03.12 23:27:04 ~ 23:27:50)
boyu dediği ilerlemesini kast ediyor.

yerden yükseliği değil.

en yüksek tsunami 70 80 metre falan.
  • truvaiti  (25.03.12 23:27:10)
geology.com

evet 500 600 metre imiş.
  • truvaiti  (25.03.12 23:28:52 ~ 23:29:20)
ahahaha hocam coğrafya öğretmenlerini tek tek bulup yüzlerine tükür bence.

atmosferin kalınlığı ortalama 150 km zaten
  • lancelot du lac  (25.03.12 23:29:02)
"yüzey eğimi" ney allah aşkına anlat yalvarıyorum. şu an bunun ifade ettiği ile dka'da cüneyt arkın'ın bahsettiği "uzay hızı" aynı şey.

  • celeron 300a  (25.03.12 23:38:23 ~ 23:41:31)
lambda (λ) yani dalga boyunu kastetmişler gibi geldi bana.. biraz fizik araştırın anlarsınız. (v=λ.f)

*ukalaca yazmışım, özür dilerim.
  • istenmeyen_adam  (25.03.12 23:44:26 ~ 28.03.12 23:47:27)
@goldentitan, hızı değil
@hayirsiz, metre değil
@lancelot, yok mantıklı gelmediği için soruyorum zaten. beyin fırtınası yapalım deyu
@istenmeyen_adam bu galiba. gerçi o ışığın dalga boyu değilmydi yahu?
@celeron 300a, 100km için mantıksız gelebilir fakat yüzey eğimi artışıyla suyun debisi artar. fizikteki F=m.g.sin(alfa) mantığıyla eğim arttıkça hız artar
  • neysene  (25.03.12 23:58:32 ~ 26.03.12 00:01:41)
"boyu dediği ilerlemesini kast ediyor." dediğim de o.

dalga boyu veya neyse adı.

e işte japonya'da deprem oluyor şili'ye gidiyor veya tersi.

bahsettiği 100 750km de o işte.

şöyle basitleştirelim cümleyi:

"x km ötede olan depremin tsunamisini bile hissedebilirsiniz"

x = 100 - 750km
  • truvaiti  (26.03.12 00:15:12)
100 - 750 km boyunda tsunamiler olsa bence hepimizin yüzgeçleri falan olurdu. o hızına bağlı olarak katedebileceği maksimum mesafedir.

  • skywalkeremre  (26.03.12 00:17:45)
şu an bu tartışmaya girdiğime pişman olacağıma adım gibi eminim ama geçti artık:

söylediğin m.g.sinAlfa formülü eğik düzlem'e ait. (tinyurl.com) ve evet eğim arttıkça ivme artar. öte yandan, bunun konu ile ilgisi yok.

bir tsunami'nin oluşumuna yol açan temel sebep sismik hareketler yüzünden kımıldaşan okyanus tabanı. tektonik plakalar birbirine toslaşıp itişip kakışırken okyanus tabanının yüksekliğini değiştirirler. (www.dailytitan.com ) elinde tuttuğun su dolu bir poşetin (okyanus) dibini elinle kaldırdığını düşün (deprem). yüzey düz kalmak isteyecek (sıvıların doğası) ve bu yüzden senin yerinden ettiğin miktarda su, gidip kendine yeni bir yerler bulacak. ne kadar hızlı itersen, o kadar büyük dalga yaratırsın.

debi: akan bir sıvının saniyede geçen kütlesi.

şimdi bu iki bilgi kenarda kalacak şekilde, okyanus tabanı mantıken kıyıdan daha aşağıda olduğundan, yukarı doğru hareket eden bir su kütlesinin debisinin nasıl artacağını açıklaman gerekiyor.

ne olur ne olmaz diye söylüyorum, olay eğer gezegenin yuvarlaklığına gider belki, aman diyim lütfen mantıklı olun.

"yüzey eğimi" bilimsel bir şey değil. yüzey bildiğimiz yüzey, eğim de bildiğimiz eğim. yani her neyi anlatıyorsa, tsunamilerin yükseliğini veya dalgaboyunu veya frekansını veya herhangi bir fiziksel özelliğini açıklamada kullanılamayacağına eminim.

tsunamilerle ilgili 100 km niteliği taşıyaiblecek tek şey, istenmeyen_adam'ın söylediği gibi dalga boyu. internetteki kaynaklara göre iki dalga tepesi arasındaki mesafe 100-200 km olabilirmiş. yani bu da demek oluyor ki siz normal pazar akşamı deniz kıyısında otururken iki dalga arası 5 metre, tsunami için bu 100 kilometre.

geçen yıl sendai'ye vuran tsunami'nin en yüksek dalgaları 40 metreymiş. sadece 40 metreyle bile böyle bir yıkım sözkonusuysa 100 km'nin mantığını da siz düşünün.
  • celeron 300a  (26.03.12 00:44:58 ~ 01:00:50)
@celeron yok tartışmaya girmeye gerek yok zaten ben fikir teatisinde bulunuyorum. yoksa kimseye burda ahkam kesecek değilim :) söylediklerin mantıklı.

  • neysene  (26.03.12 01:09:28 ~ 01:10:19)