sosyal hayatım hakkında bir soru

babamı kaybettik, kardeşim şehir dışında okuyor. annemle birlikte yaşıyoruz. kendisi emekli. erkek arkadaşım var. ikimiz de çalışıyoruz.

ben sabah işe giderken annem uyuyor. akşam iş çıkışı sevgilimle bir yerlere gitsek, eve dönünce ben uyuyorum. annemle gün boyu hiç görüşememiş oluyoruz. her ne kadar çoğu zaman bişey demese de, bazen "bugün hiç görüşemedik", "sana sevdiğin x yemeğinden yapmıştım" demesinden anlıyorum ben onun sıkıldığını.

iş çıkışı direk eve gelince ya da annemle dışarı çıkınca da sevgilimle görüşemiyoruz haliyle.

hadi hafta içini bir şekilde geçirdim diyelim. hafta sonu sadece pazar günümüz boş. o gün ne yapacağımı şaşırıyorum. sevgilim plan yapmış oluyor, annem alışverişe gitmek istiyor vb. bir de arkadaşlarım pazar günü görüşelim derlerse kime hayır diyeceğimi şaşırıyorum.

dün sabah annemle kahvaltıya gittik. öğlene doğru eve gelip duş aldım, hazırlandım ve arkadaşlarla buluşmaya gittim. akşama doğru da sevgilimle buluştum.

bu arada hiç evde oturup kitap okuyamadığımı, film izleyemediğimi tahmin ediyorsunuzdur. çünkü evde olduğum süreyi annemle paylaşmak istiyorum, çünkü zaten sabahtan akşama kadar yalnız kalıyor.

şimdi ben ne yapayım da hem herkesle birlikte kaliteli zaman geçirip hem de kendime vakit ayırabileyim?

ayrıca soranlar olacaktır diye söylüyorum. annemin çevresinde pek arkadaşı yok. çünkü uzun yıllar yaşadığımız ilden taşındık. haftada 2-3 gün spora, kursa vb gidiyor ama tek arkadaşı benim.

cevaplar için teşekkür ederim.

çok yoğunmuşsun gerçekten. kime nasıl vakit ayırırsın bilemedim şimdi :/
sevgilinle arkadaş ortamını birleştirmekten başlayabilirsin ama. zaten sevgilinin senin arkadaş çevrenle güzel iletişim kurabiliyor olması gerekir. ayrıca annenle de ileşitimi iyi olursa evinize gelir rahat rahat herkesle görüşürsün.
zormuş ya bilemedim
  • neira  (19.03.12 10:42:34)
Ben şahsen akşam yemeğini mümkün mertebe evde yiyerek en azından sofrada vakit geçirmeye çalışıyorum. İş çıkışı eve gelip 1 saat yemek için durabiliyorum böylece, ardından da dışarı çıkıp kız arkadaşımla buluşuyorum. Tabi sizin sevgilinizle aranızdaki mesafeyi bilmiyorum ama aşılamayacak kadar çok da uzak değildir elbet.

  • 9uncu nesilim ama para bende  (19.03.12 10:42:59)
evlenin ve annen de sizle yaşasın. (imza: annen)

  • salak oldugum icin burdayim  (19.03.12 10:54:21)
cumartesi çalışmak zorunda olmayacağın bir iş bulmaya çalışabilirsin. iş ve ev arasındaki mesafe kısalırsa ordan bi yarım saat kazansan fln. ve evet ortamları birleştirmek lazım. sevgilin evinize gelebilse mesela..bi de sevgilini hergün görmicen artık. annenin de senden ayrı sosyalleşebilmesi şart. böyle gitmez, zor yani..

  • jimicik  (19.03.12 10:57:09)
simdi bu aile iliskilerinize de bagli aslinda. mesela annenle aksam yemegi yiyip vakit gecirdigin zamanlarda erkek arkadasini da plana dahil edebilir misin? boylece haftada bir-iki aksam sevgilin size yemege-oturmaya gelebilir. hep beraber film de izlersiniz. yataga 15 dakika erken gidip uyumadan once biraz okuyabilirsin. anneni onu mesgul edecek seylere yonlendirebilirsin; bir hedef vermek gibi. mesela bir orgu/dikis dergisi al; gordugun hirkayi/etegi/vb. cok begendini soyleyip yapmasi icin ikna et. tamamen uydurdum ornegi, sen kendi annene adapte edersin. bunlar geldi aklima.

  • freefroglet  (19.03.12 11:03:39)
evde kitap okuyacaksan annenin dizine yat öyle oku. onun da müthiş hoşuna gidecektir. arada bir kitapla ilgili bir şeyle söyle. unutma bir gün onu da kaybedeceksin,ve o gün belki de şu anki sevgilinden ayrılalı yıllar geçmiş olacak. önceliği annene ver.sonra sevgili sonra da arkadaş. kitap okumayı falan bırakalı bizim de yıllar oluyor. kitabı da otobüste metroda falan okursun artık.

  • ground  (19.03.12 11:09:51)
bence önceliği annenize vermelisiniz, sonuçta babanizin kaybetmissiniz, kardeşiniz yanında değil, ve yalnız bi insan. eğer ki anneniz sevgilinizden haberdarsa birlikte birşeyler paylasabilirsiniz. siz yanında olmadığında sevgilizin arkadaşları var, arkadaşlarınızın diğer arkadaşları ve ya sevgilileri var, ama yanında olmadiginizda anneniz gerçekten yalnız.

bir de ne sevgili ne de arkadaş, bir tek ailesi kalıyor yolun sonunda insanın yanında,
  • antihero  (19.03.12 11:33:51)
bırazda annen ve kız arkadasınla bırlıkte vakit geçir,tanışıyorlarmı bilmiyorum ama annen tanışırsa çok mutlu olacaktır (bence).

  • Bysb  (19.03.12 11:40:33)
sevgilin hakkında kötü bi şey söyleyemem tabii ki, ikinizi ve ilişkinizi tanımıyorum. ama şu kadarını söyleyim sana, sevgililer her zaman senden iyisini bulduğu zaman tekmeyi basarlar (tabir için özür dilerim ama böyle). istediğin kadar sev, istediğin kadar ilişkiniz iyi olsun, aşk her zaman geçicidir.

babanı kaybetmek annen için kolay olmamıştır (bu arada başınız sağ olsun). kardeşinin de olmaması anneni ciddi anlamda yalnızlık psikolojisine sokar. benim annem babam da boşandı ve aynı şeyleri ben de yaşıyorum. yapman gereken sevgilinle annen arasındaki dengeyi bulman ve ağırlığı annene vermendir. sevgiline bunu anlatmak zorundasın. sana anlayış göstermek zorunda. her gün değil de 2 veya 3 günde bir görüşün mesela.

eğer bunun için sana trip yapacak bi sevgilin varsa zaten pek hayır gelmez kendisinden. anneni yalnız bırakma yani, belli etmese de üzülüyodur.
  • yazaryan  (19.03.12 11:43:59)
başın sağolsun, anneni yalnız bırakma.

arkadaşları azalt, sevgiliden de azıcık kıs zamanı. anlasın o da. bi de annen ne kadar sosyalleşebileceği yer varsa gitsin, onu bu konuda destekle&motive et. zaten 1-2 sene içerisinde o kendi çevresini yapar, işleri yoluna daha iyi koyar. evde sıkılmasın, sıkılacaksa dışarda sıkılsın.
  • repins  (19.03.12 12:02:55)
anneler candır,üzülmez anneler

  • taha1907  (19.03.12 13:03:41)
sevgilinizle bir iki hafta görüşmezseniz ölmezsiniz, evet biliyorum insan hergün görmek istiyor ama sevgilinize durumu biraz açarsanız anlayış göstereceğini sanıyorum. göstermezse kendisini ekşiduyuru ahalisi olarak sopalayabiliriz.
anneniz tv izlerken yanında oturup kitap okuyabilirsiniz.

  • r_u_h  (19.03.12 13:17:14 ~ 13:17:33)
bence anneni bir adım ön plana al zor dönem geçiriyor hem annen ya boru mu bu..sevgilinizde bir zahmet bu duruma anlayış göstersin hem sevgiliniz böyle zor durumda sizle görüşmek istiyorsa en azından iş çıkışınıza gelip eve kadar size eşlik edip sizle vakit geçirmiş olabilir..iş arası öğle yemeği için uğrayabilir..

  • andlee  (19.03.12 13:20:13)
sana sevgilerimi gönderiyorum arkadasım.

  • slalom  (19.03.12 18:05:01)