Explorer sistem kaynaklarını tüketiyor

Şöyle ki, XP Pro, IE7 kullanıyorum, makine sürekli açık, uzun süre kullanımdan sonra 3-4 pencere açtıktan sonra yeni açılan pencerelerde menü kayboluyor bazen, normal windows explorer açarken yarım yamalak açılıyor, bazen hiç açılmıyor, sağ tıklayınca açılan context menü hiç gelmiyor ya da yarım yamalak falan geliyor. Bir kaç program kapattıktan sonra biraz düzelir gibi oluyor sonra yine sistem kaynaklarına abanınca yeniden aynı sendrom oluşuyor.

Makinemde ya malware var ya da hafıza yetmiyor diyeceğim ama o malware'i tespit etmek mesele.. hafıza da yeter sanıyorum ekran kartına ayrılan hafızayı çıkarsak 896MB ram var, olay windows'un ekrana çizdiği zımbırtılar için kullandığı kaynakların tükenmesi sanıyorum... eski windows'larda hani system tray'de bir ikon çıkardı sistem kaynakları azaldı falan diye... xp pro'da bu çıkmıyor sanırım artık...

ne diyorsunuz?
malware, hafıza, bir malware olarak ie?

öncelikle malware'inizi kendi başınıza tespit etmek durumunda değilsiniz. piyasada birçok başarılı malware yazılımı var (ama hiçbiri aklıma gelmiyor şu an). onlardan biriyle taratıp temizlemeniz mümkün olabilir (bende hiç işe yaramadı).

ben olsam önce denetim masası -> program ekle/kaldır'dan işime yaramadığından emin olduğum tüm programları kaldırırdım. sonra msconfig marifetiyle (start -> run -> msconfig) startup programları arasında işime yaramadığından emin olduğum tüm programları devre dışı bırakırdım. ayrıca "services" (türkçesi "hizmetler" olsa gerek?) sekmesindeki seçeneklerden bazılarını devre dışı bırakarak denemeler yapmanız da mümkün. hangi görevin ne işe yaradığını, o görevin adını google'da aratarak bulabilirsiniz.

ie'den şüpheleniyorsanız (ki ben ie7'yle çok sorun yaşamıştım, sonra ne olduysa birden kesildi), ie7'yi kaldırıp ie8'i indirmeyi deneyebilirsiniz. BEN zorunda kalmadıkça kullanmam, ama firefox ve maxthon da oldukça iyi (hatta birçoklarına göre ie'den çok daha iyi) browserlardır, bir süre ie yerine bunları kullanarak sorunun ie kaynaklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

en nihayetinde bilgisayarınıza iyi bir antivirus yazılımı yükleyebilir (ben avast kullanıyorum yıllardır, bir kere olsun malware sorunu yaşamadım) ve güvenmediğiniz sitelerden uzak durabilirsiniz.
  • actionary  (29.08.08 03:05:17)
aynı sorun bende de var maalesef sadece ie7 de oluyor bu sorun. bende log off - log on yapıyorum sapıttığı zaman makina. çok araştırdım konuyu microsoft ile de görüştüm onlarda bir çözüm bulamadılar.

  • delidir yakalayin  (29.08.08 11:15:15)
windows kullanırken, antivirüs programı olarak avg free kullanıyordum ve memnundum. (actionary arkadaşıma katılamayacağım. avast'ı bir süre denemiştim. avast'ı kaldırıp avg yüklediğimde bir sürü virüs bulmuştu avg.) ayrıca adware/spyware için de bir program kullanmalısın. ben spybot kullanmıştım. ayrıca ccleaner gibi bir gereksiz dosya silici de kullanın. ayrıca firewall da kullanın. ben zonealarm free'den memnundum.

bunlar güvenli bir şekilde windows kullanmak için tavsiyelerdi. bunun yanında linux kullanma seçeneğiniz var. (radikal bi değişiklik yapabilecek durumdaysanız, bu seçeneği öneririm.)

ve son olarak, firefox kullanın. firefox'un windows'la bir alakası olmadığı için, bir malware'den etkilenme ve bilgisayarınıza malware sokma olasılığı çok düşük, ayrıca ie'den daha güvenli, daha hızlı, bi de daha kullanışlı, bi de daha güzel. (firefox fan'iyim)
  • edge_nabby  (29.08.08 21:22:37)
Sistemde nod32 yüklü ama şimdiye kadar işe yarar bir şey yaptığını görmedim. Bunun dışında sistem kaynaklarını tüketecek sadece explorer, azureus, flashget, tortoisecvs gibi programlar çalışıyor. Bunların dışında üç beş ıvır zıvır program sürekli çalışmakta tray'de... ha bir de cfosspeed var tabii...

Bakalım servislerden bazılarını stop edip disable ettim. Bu arada system information, loaded modules altında bir sürü dll var, bunların hepsini hafızaya yüklemeye kalkıyorsa aslında normal bile olabilir. Ama hiçbir programın hafıza yetmiyor, sistem kaynakları düşük falan gibi hata vermemesi enteresan.
  • iron  (30.08.08 15:06:29)
sistem başlangıcından gereksiz şeylerin kaldırılması gözle görülür bi performans artışı sağlıyor. (bunu msconfig'den ya da ccleaner'dan yapabilirsiniz.) ayrıca bilgisayarım'a sağ tıklayıp "yönet" diyip ordan hizmetlere de bakın, gereksizleri kaldırın.

windows'u güvenli kipte açıp güncel bir antivirüs programı ve güncel bir adware/spyware programı ile taratmak güzel olur sanki.
  • edge_nabby  (30.08.08 21:59:40)