eksi duyuru hakkinda

Su anda eksi duyuru dreamhost server'inde calismaktadir, fakat sunucunun veritabanini kaldiramamasindan dolayi siteye erisim mumkun olmamaktadir. Veritabaninda yaptigim bir grup optimizasyonu test etmek icin tekrar actim siteyi, ne olacagini gorecegiz.

bir opsiyon da veritabani icin dreamhost'tan ozel host almak, bu bana ayda $20 civarina mal olacak gibi gozukuyor, sitenin ayakta kalmasi icin para bagisi yapar misiniz?

asagiya donation button'u ekledim. Donation'dan gelen para asla benim cebime girmiyor, dogrudan Dreamhost'a gidiyor, ve ben o parayi cekemiyorum.

yapılmalı. yapmalıyız. :) en çok kullandığım (hatta tek sayılır) feysıliti. gapanmasın.

(bkz: herkes bir milyon verse adamları)
  • samanliktaki zuhtu  (27.08.08 00:38:53)
elimden geleni yaparım ben? karınca kararınca? hm?

  • actionary  (27.08.08 00:50:36)
@compumaster: bu arada... az önce yaptığım rutin taramada, daha önce tiklediğimden emin olduğum cevapları aslında tiklememiş olduğumu gördüm. bu veritabanında yapılan bir grup optimizasyonla ilgili olabilir mi, yoksa sadece hafıza bulanıklığı mı? :)

  • actionary  (27.08.08 00:52:14)
kurtarabildigim veri tabani en en en son hali degil, biraz eski. ondandir, ozur diliyor, isimize comak sokan dreamhost'a sevgilerimi iletiyorum.

  • compumaster  (27.08.08 00:58:03)
yaparım(z) tabi. hatta üyelik paralı olsun (1 dolardan fazla vermem ama :)

  • zittirulp  (27.08.08 01:00:14)
geçen sene bana iş bulmamı sağlamış ekşi duyuru dolaylı yoldan da olsa cebime bir hayli para sokmuştu. şimdi paranın lafı mı olur :)

  • deckard  (27.08.08 01:11:17)
eksiduyuru icin cocugumu bile keserim! ne gerekirse yapariz :)

  • palyacopapi  (27.08.08 02:02:55)
5 usd değil mi bu ya, o kadar işimiz görülüyor. umarım katkımız bi işe yarar.

  • sql  (27.08.08 05:00:30)
gerçekten, samimi olarak, kaç kullanıcıyız, en yoğun kullananlar, böler öderiz, itirazı olan çıkar mı, çok sıkışık olana da omuz atarız, nedir.

  • cedilla  (27.08.08 09:46:55)
elimizden geleni yapalım. 1995'te internete ilk defa girdiğimden beri abartısız söylüyorum en çok işime yarayan, en çok hoşuma giden site ekşi duyuru olmuştur.

  • kibritsuyu  (27.08.08 10:12:38)
banka bilgilerini isteyen varsa compumaster@eksiduyuru.com adresine bir mail atabilir. Tesekkurler ilginiz icin.

  • compumaster  (27.08.08 10:43:15)
az önce paypal dan 5 dolarlık bağışımı yaptım... umarım işinize yarar...

  • n v13c  (27.08.08 10:58:21)
bi de yukarı alsanız ya arkadaşlar bunu. ikinci sayfaya düştü.

  • kibritsuyu  (27.08.08 11:36:23)
evet yukarıya alınsa iyi olur.

  • sql  (27.08.08 11:55:22)
valla bu sitenin sağlıklı olarak işleyebilmesi için ben de her türlü desteği vermeye hazırım. ama güvenilir bir şekilde kafa soru işareti bırakmayacak şekilde olmasını isterim.

  • sijwocaq  (27.08.08 13:18:46)
şimdi dreamhost'a paypal'dan $5'lık bağış mı yapalım, yoksa paralı hosting için compumaster'a katkıda mı bulunalım önce ona bi karar verelim. organize olalım. compumaster paralı hosting alacaksa dreamhost'a boşu boşuna bağış yapmayalım.

  • kibritsuyu  (27.08.08 17:13:45)
soyle bir durum parali hosting ve paypal olaylari:
dreamhost'a ben zaten bir miktar para oduyorum, bu parayinin bir kismini sagdaki reklamlar cikariyor zaten.
fakat veritabani cok yuk bindirdigi icin gene dreamhost uzerinde dreamhostun sagladigi bir hizmet var, onun aylik odemeleri ekstra 15 dolardan basliyor 100 dolara kadar yolu var, ama ne kadar performans istediginizi siz seciyorsunuz. Buna gore fiyat artiyor.

Adamlar eger siteyi gene kapatirlarsa, o zaman 15 dolarlik sisteme gececegim gene Dreamhost uzerinde, sonucta adamlarin bu veritabani sorunu disinda, ki hakli olabilirler, ne performans sorunu var, ne baska bir sey. O yuzden bagislarin dreamhost'a gitmesinde bir sakinca yok, cunku en az 2 ay buradan ayrilmayi planlamiyorum.

Eger bir sey olur da ayrilirsam, ve para kalirsa benim hesabimda veya dreamhost'ta Unicef'e bagis yapacagim.
  • compumaster  (27.08.08 21:02:21 ~ 21:18:40)
bağış bölümü 3 ayda bir açık olsun ve üst taraflarda varılması gereken hedef duyurulsun wikipediaki gibi, bence herkes yapar bağış ve kısa sürede masrafını çıkarır. burasının kapanmasını kimse istemez sonuçta.

  • nihilanth  (28.08.08 14:53:54 ~ 14:54:22)
yandakiler haricinde reklam alınamıyor mu siteye? bu kadar adam sürekli sitedeyiz. google reklamları haricinde de sözlükteki minvalde reklam alsak karşılamaz mı masrafını?

  • sijwocaq  (28.08.08 16:26:07)
yandaki reklam olabilidigince insanlari rahatsiz etmeyecek uzere planlanmis bir reklam. browser cozunurlugunuz belli bir enden daha darsa gozukmuyor mesela. Insanlarin onune reklam cikararak onlari rahatsiz edecek bir sey yapmak istemedim hic, tek aklima gelen, ciddi bir reklam alirsam (sozlukteki theme reklamlarina benzer) onu kullanmak, ki onda da sinirlamalarim olacak bence ama bunun icin de sitenin biraz daha buyumesi lazim sanirim.
ama bunun disinda sagdaki reklamin yerine gececek, veya internet tarafindan girildigi zaman bilgisozluk reklami gibi (en altta dugme seklinde) reklam vermek isteyen insanlar taniyorsaniz, benimle iletisime gecsin, kimsenin parasina ihtiyac olmasini istemem bu sitenin.

Bagis icin su ana kadar benimle irtibata gecen herkese tesekkur ederim, cok icten ve ortak amacimiza uygun bir sekilde yaklastiniz.
  • compumaster  (28.08.08 21:27:39)
ben bedava hosting ve veritabanı sağlayabilirim.

  • sekizbit  (28.08.08 21:27:50)
compumaster'a mesajla iletmiştim, buradan da beyan edeyim: kredi kartımdaki bir terslik yüzünden paypal'le ödeme yapamıyorum. iş bankası internet şubesi üzerinden havale yapmak için de talimat vermem gerekiyormuş, onu da vermemişim. şubeye gidecek durumda da değilim (ama işten güçten fırsat bulabilirsem şubeden de yatırırım her türlü). dolayısıyla şu an bağışta bulunamasam da bir hafta içinde en kötü ihtimalle bir tanıdığın kartıyla bağış yapacağım. herkeş de yapmalı bence (ehu).

  • actionary  (29.08.08 03:56:22)
compumaster, beni hatırlıyorsundur :) Bu sitenin veritabanına yüklenmemesi gerekiyor, çok daha yüklü siteleri kaldırıyor dreamhost. İstersen ben bi inceleyeyim sistemi, sorunun nereden kaynaklandığını bulabilirim, hangi sorgu(lar)da sorun var, nasıl düzeltilir bir inceleyebilirim.

  • harzem  (29.08.08 20:20:19)
ben yaptim optimizasyonu tesekkurler :)

  • compumaster  (29.08.08 21:59:36)
başlamadan önce:host ne kadara alınır satılır vb. hakkında hiç bi bilgim yok
ya burda ciddi miktarda para toplayıp sağlam bi server alsak çok mu pahalıya patlar sonuçta burası ansaiklopedi gibi yer kişi başı 3-5 milyon versek ne iflas ederiz nede evde çoluk çocuk aç kalır

  • enter saltman  (29.08.08 23:16:27)
compumaster en alt kısma video reklamları koysan onları tıklama başına getiren para 1 dolarlar civarında diye duymuştum.sabancının yüksek lisans programını görmekten ögg geldi.en iyisi video reklam.tabii sen kural geregi tıklayın diyemiyorsun ama biz tıklarız.sen koy videoyu.

  • amarat  (29.08.08 23:28:12)
ben para vermem bu siteye ama dua ederim.
şimdi kızmasın kimse bana ama buraya ödemek gerek, ödeyelim bir şeyler diyenlerin çoğu fısstır, bence site sahibine umut vermek yanlış, ama ne yalan söylim yeniden doğuşundan beri google reklamlarına tıklıyorum:)

  • marmara34  (29.08.08 23:53:50)
amarat'ın dediğine katılıyorum. tıklarız compumaster.

enter saltman, söz konusu olan sadece eksiduyuru, sözlük değil!
  • sql  (29.08.08 23:57:58)
aynı ip den veya aynı bilgisayardan düzenli reklamlara tıklarsanız eğer, google adsense bunu farkedecek, ve adsense hesabını banlayacaktır bilginize.

  • crystalsoul  (30.08.08 03:15:41)
evet google reklamlarini abartmasak iyi olacak :)

  • compumaster  (30.08.08 04:11:28)
su ana kadar 31.15$ ve 12 ytl toplandi. Bu veritabanin kapatilmasi durumunda 2 aya yakin bizi idare edebilecek bir para (sanirim).

  • compumaster  (30.08.08 04:20:32)
yukarıda dendiği gibi video reklamında bir tıklama bir dolar ediyor ise düzenli olarak tıklanmasına gerek yok. herkes bir kere tıklasa gereken para temin edilir işte.

- bu reklamlar yok tabii şu an. bir dolar olayı doğruysa eklenebilir geçici oldarak da olsa diye söyledim.

- ayrıca google reklamları yok bende yanda. eski firefox kullanıyorum.
  • mevta  (30.08.08 04:23:59 ~ 04:26:29)
"paypal i kullanmıyorum ama bağış yapmak istiyorum" diyen arkadaşlar, bununla ilgili compumaster in vermiş olduğu e-posta adresinden kendisi ile iletişime geçmek oldukça kolay. Böylelikle gerekli banka bilgilerini rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Zira ben istedim banka bilgilerine ulaştım. Bu kadar kolay... Geriye sadece, kimine iş bulan, kimine ev, kimine eş bulan, kimine de cash (kafiye olsun istedim) bulan! bu güzide "eksi duyuru"muza katkıda bulunmak kalıyor.

  • mezura  (30.08.08 12:46:07)
Mevta: Sende adblock plus olabilir. Varsa eğer sağ üstteki ABP simgeli şeyin yanındaki oka tıklayarak tercihlerden ekşi duyuru ile alakalı şeyleri yahut google adsense linklerini falan "kara listeden" çıkarabilirsin.

  • colonizer  (30.08.08 20:10:17)
Nihayet kredi kartımdaki sorunu çözdüm ve çözer çözmez ilk iş olarak Ekşi Duyuru'ya bağış yaptım.

Herkese tavsiye ederim.
  • actionary  (11.09.08 17:52:51 ~ 17:53:06)