Bireysel Emeklilik Konusu

Bireysel emeklilik konusunda 3. sorum, öncelikle özür diliyorum.

Sorum şu şekilde, dün çalıştığım firmaya gidip Bireysel Emeklilik nanesini anlattılar ve aklıma fikri soktular.

Fakat, 10 sene boyunca birine para ödeyip, sonra onu almak için 20 sene beklemek bana mantıklı gelmedi, daha doğrusu çok akıl karı gelmedi.

Konuyu anlatan kişiye, e ben sana 10 sene boyunca para yatıracağıma (sallıyorum) altına yatırırım, ne esprisi kaldı o zaman dediğimde. İşte altın yatırımı yaparsanız sürekli takip etmeniz laızm, BES de öyle değil falan dedi ama 2 dakika sonra, düzenli olarak fon getirilerini takip etmeniz gerekiyor dedi.

Sonuç olarak, ben her ay köşeye 100 tl atacak kadar disipline sahipsem, BES denen naneye katılmama gerek var mı? Getirileri tabi ki ön görülemez ama uzun vadeli olarak değerli madenlerin daha çok getireceğine inanıyorum.

her ay 100 tl biriktirebilecek disipline sahipseniz bes 'e gerek yok bence. aynı fonları sizde alabilirsiniz pekala. ayrıca stopaj ıvır zıvır kesintiniz de olmaz.

  • pipbull  (09.03.12 17:55:26)
Vergi avantajını kullanırsan, kenara atmaktan cok daha karlı,

Ortalama %20 vergi veriyorsun diyelim.

Kenara 100 lira attın toplam 1200 liran oldu cebinden 1200 lira çıktı.
Beste ise cebinden 80 lira çıktı yatırıma 100 lira yönlendirme toplamda 1200 liran oldu. Ama cebinden çıkan para 960 lira hiç birşey yapmadan paran deger kazandı.

10 yıl sonunda direkt çıkmak istedin % 10 kesinti yapılır. Ancak zaten girdiğin andan itibarendaha fazla kar ettigin için fazlasıyla telafi eder. Getiri oranlarına hiç Girmedim, ayrıca bes fon getirileri stopaja tabi değil.
  • drip nick i zaten kullanilmakta  (09.03.12 18:20:20)
vergi avantajını kullanmak icin brut maas almak gerekiyor bu kısıma dikkat etmek lazım. net maas alan biri icin bir getirisi yok bu acıdan.

ayrıca evet her ay kenara 100 tl atacak disipline sahip kişi bu şartlarda BES de biriken paranın 2 katını vadeli hesaptan alabilir. faizler bu konuda etkili. yukselirse vadeliden alacagın para daha da katlanıyor.

satıscıları dınlemeyın onlar satmak ıcın bazı seylerı sıze ıyı gosterecektır. işin aslı şu sizin verdiginiz paralardan yönetim gider kesintisi yapılıyor ve bununla firma giderleri saglanıyor. bu noktada bir nevi tırtık olarka degerlendirilebilir bu. ayrıca sistemden cıkma ile ilgili olarak devlet cok saglam stopaj kesintileri yapıyor. daha önce benzer duyurularda cok detaylı anlattım aratıp bakabilirsiniz.
neyse sadece gelelim , kendı kendıne para biriktirebiliyorsan her kosulda daha fazla paran olur aynı sure sonunda.
  • kennym  (09.03.12 18:39:29)
BES en iyi şu şekilde olur; minimum prim tutarından emekli olana kadar prim yatırılır. Bu primler maaşının yattığı günün ertesinde hesabından otomatik çekilecek şekilde ayarlanır. ayrıca her ayda minimum 50 TL gibi bir tutar da altın hesabında biriktirilir. Yaşın geldiğinde emekli olmadan bir iki ay önce kadar altın hesabındaki tüm biriken para çekilip BES hesabına aktarılır. emeklilik talebi verilir. Emekliliğin kabul edildiği anda hesabındaki paraya göre maaş verilir. bu mantıkla minimum olan 120 TL'lik prim ve her ay kenara konulan 50 TL'lik altın parası ile en iyi birikimi yaparsın.

  • sinematematikci  (09.03.12 19:41:06)
Guzel kardesim, BES'in 2 temel avantaji vardir:

1) Eger bordrolu calisiyorsan vergi iadesi alirsin.
2) Seni uzun sureli yatirim yapmaya tesvik eder. O yuzden uzun yillar cikmamani saglamak icin kurallar vardir.
  • hilhan  (09.03.12 20:07:12)