din

amacım tartışma yaratmak değil, efendi gibi sorucam. Müslümanlık'ta Hristiyanlara karşı bakış açısı nedir tam olarak? Tü kaka uzak dur kafasında diye hatırlıyorum. Yanlış mıyım?

Nasıl hoşgörü dini bu o zaman onu bilemedim. Bir de alttaki duyurudaki siteye girince tepede şunu okudum

“Yabanci kadina sehvetle bakma şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Kim onu Benim korkumdan dolayı terk ederse, kalbine öyle bir iman neşvesi ve halâveti atarım ki, onun zevkini gönlünün derinliklerinde duyar.”

Nasıl bir manyaklık bu, yabancı kız arkadaşı olanlar şeytan mı oluyor şimdi?

şöyle düşünelim öyleyse, sen müslümansın ve müslüman olmayan herkese müslümanlığı götürmen öğretmen göstermen lazım. bu aslında müslüman olan herkesin vebali. öyleyse yabancı bir kızla birlikte olsan ona müslümanlığı öğretsen hatta belki müslüman yapsan mekanın cennetlik ;) sıkıntı yok.

  • madworld  (05.02.12 16:19:59)
e hani müslümanlıkta herkesin inancına saygı vardı. O hristiyansa illa onu müslüman olmaya mı ikna etmen gerekiyor?

  • bonjurkes  (05.02.12 16:22:09)
ılımlı bakışlarda bile "herkesin inancına saygı" onları müslüman yapmak için kullanılan bir araçtır. müslüman olmayan herkese din yayılmalıdır vs. yani sen hristansın ben müslüman saygılı saygılı kalalım diye bişey yok. müslüman da hristiyan gibi dinini yayma görevi taşır.

  • hewit  (05.02.12 16:34:52)
ikna etmek diyince bunu zorlama olarak mı algılıyorsunuz?

  • clones  (05.02.12 16:36:53)
inanca saygsızlıktan bahseden oldu mu? ayrıca ben ikna etmekten bahsetmedim ki. "öğretsen hatta belki müslüman yapsan" dedim. sen ona anlatınca senin üzerinden vebali kalkar.sonra saygı duyarsın, herkesin kendi aklı fikri var kimseyi zorlamana gerek yok.

  • madworld  (05.02.12 16:39:15)
din toplumların afyonudur.

  • yokumbenburda  (05.02.12 16:49:58)
binlerce yıl öncesinin mitolojik metinlerinde medeni, hoşgörülü bir dil beklemek garip. neticede dinlerin büyük çoğunluğu savaş, kılıç ve kanla yayılmıştır. görece daha medeni bir dünyaya geçilincede bütün dinler kurumsallaşmıştır. yani türkiye'de doğan müslüman, brezilya'da doğan hristiyan, israil'de doğan yahudi, çin'de doğan budist vs. olmuştur.

  • yokumbenburda  (05.02.12 16:53:37 ~ 16:55:23)
dinde tebliğ (duyurma, bildirme, haber verme) vardır , yani dini başkasına anlatma yükümlülüğü.benim bildiğim , bütün ilahi dinlerde bu vardır.bunda bir hoşgörüsüzlük yok.

hristiyanlığa olan bakış açısı anlamak için osmanlıya bakabilirsin.osmanlının imparatorluk sınırları içerisinde yüzyıllarca yaşamış hristiyan milletlerin dinleri hala korunmuş ve kilise yapmalarına izin verilmişti.şimdi ise avrupada camileri yıkıyorlar.yada başka islam devletleri bukadar hoşgörülü olmayabiliyor.bu aslında dinlerden değil , insanlardan ,hırslarından kaynaklanan birşey.sen her müslümanım diyeni dindar sanıp yaptıklarını dinin gereği olarak yaptığını sanma.

bunların dışında benim garibime giden ise ateislikte(din gibi oldu sanki)tebliğ yoktur.ama internette takılan biri olarak , birçoğunun insanları ateist yapmaya çalıştığını anlıyorum.ateisliği özendirmesi veyahut dini orada burada dinle alay etmesi...yani sonuçta bir kişiyi ateist yapınca eline ne geçicek ? yoksa amacı tam olarak ikna olmayan kendi bünyesini , başkalarınıda ikna edip rahatlatmak olabilir mi?
  • memoxlarge  (05.02.12 17:02:21 ~ 17:08:09)
"Onlarla iş birliği yapan bizden değildir!" diye bir olay var bir kere.

  • McScReaM  (05.02.12 17:43:40)
buğz etmek diye birşey var o kavramı araştırın.

  • cinna monster  (05.02.12 18:09:39)
konu din olunca aslında olay dinin kendisi değil, uygulayıcısı önemli. tüm dinlerde öldürmek günah der ama din adına öldüren(iddaa eden diyelim) insanlar da var. kişinin vicdanıdır orada olan zaten. bazı insan hoş görülüdür bazısı bunu anlamaz. dinler hoşgörü ve ahlak üzerine kuruludur. uzman değilim, çok inançlı birisi de değilim ama "müslüman olmayanı müslüman yap, olmazsa dışla, yüzüne bakma" gibi bir öğreti olduğunu duymadım hiç.
oradaki yabancı kadın kavramı kişinin eşi olmayan kadınlardan bahsediyor gibi geldi bana. yoksa gayrimüslim diyebilirdi.

  • r_u_h  (05.02.12 18:22:39)
Bunu nasıl böyle anladınız pes doğrusu."Yabancı"dan kasıt başka milletten demek değil, "yolda bir kadın görünce onunla ilgili cinsel şeyler düşünmeyin" diyor.Hangi ülke vatandaşı olduğu önemli değil.Diğer dinlere inananlar için de şöyle yazar: "Sen sadece onlara kendi dinini anlat, kimseyi hiçbir şey için zorlama."

  • grgn  (05.02.12 19:23:13)
dinler, yeryüzüne allah, tanrı ya da kendisine hangi ismi taktıysak, onun tarafından indirildiği ne meçhul?, hadi bizzat onun tarafından indirildi diyelim ki, içinde geçen tek bir kelimesinin ne anlama geldiğini bile bilmediğimiz bir dilde yazılan bir şeye tapmak ne kadar akıllıca? ve oradan yola çıkarak dinler arası bir çatışmaya girilmesi nasıl bir grizgah??

aga boşver bunları, resme daha geniş açıdan bak.
  • daglien  (06.02.12 01:09:43)