Paypal bankamatik iliskisi

iyi geceler, yasadigim ulkede(belcika) hemen hemen kimse kredi karti kullanmiyor. herkes bankamatikle isini hallediyor.Paypal'i bankamatik ile kullanabilir miyim? Herkes kredi karti demis fekat belcika icin belki durum farklidir diye dusundum, bulamadimda.

Tesekkurler.

banka hesabınızı paypal'e tanıtabilirsiniz. user profile'dan add bank account deyip hesabınızı tanımlayacaksınız.

  • frosties  (19.01.12 04:45:52)
ben bankamatik kartıma ait bir sanal kart tanımladım ve sanal kartı da paypal'a tanıttım. bu şekilde sorunsuz kullanıyorum.

  • tonights the night  (19.01.12 04:47:51)
ben tam bir cahil oldugumdanmidir gecenin bir yarisi oldugundan midir? birsey anlamadim. yani ilk yorum ve ikincisi ayni sanirim ikisi icin soyluyorum. sanal kart tanimi yaptiniz diyorsunuz? nerden oluyor o.yine paypald'danmi?

  • anti-kahraman  (19.01.12 04:49:26 ~ 04:49:51)
soyle birsey var? turkiye icinde durum ayni midir?

Transfer money from your bank to your PayPal account
You can transfer money from your Belgian bank account in EUR to your PayPal account just as you would when making a domestic transfer. You'll need to use your Transfer ID and enter it exactly as it appears below.

Step 1 - To make a domestic transfer to PayPal log in to your online bank account and follow your bank's online instructions.
Important!
The money must come from a bank account that's in the same name as your PayPal account. The name registered on your PayPal account is: Xsdsdas. Read more
Use your Transfer ID exactly as it appears below and enter it into the Transfer Title, Notes or Memo field when transferring money from your bank account to PayPal. Read more
Beneficiary name PAYPAL PTE LTD
Bank Bank of America N.A., Antwerp
IBAN BE91 6856 8310 3976
Account number 685683103976
Transfer ID 514965TU01EBJK4

Enter this in the transfer title or note fieldYou must enter the Transfer ID into the Transfer Title, Notes or Memo field of the bank transfer form so we can identify you and transfer the money into your PayPal account. Your bank may refer to this field differently. The transfer ID is the same for all your top up transfers and is assigned to your PayPal account.
Step 2 - We'll send you an email when the money is in your PayPal account. It usually takes 1-2 business days to complete a transfer. Find out more
Do you want to make a purchase or send money?

You'll need to return to complete the transactions once the top up transfer is complete.
  • anti-kahraman  (19.01.12 04:53:14)
yok ben sanal kart demedim ama o daha basit. anlatayım.

hangi bankada hesabınız varsa o bankadan sanal kart çıkartacaksınız. internet sitesinden çok rahat yapabilirsiniz bunu. bu sanal kart hesabınıza bağlı olacak. sonra paypal'e girip yine user profile'dan add credit card diyeceksiniz ve sanal kart bilgilerini gireceksiniz.
  • frosties  (19.01.12 04:54:13)
ok ok anladigim kadari ile burasi icin sanal kart filan cikarmama gerek yok...uye oldum ve direk bankamatik kartimi tanimladim az once.

  • anti-kahraman  (19.01.12 04:57:54)