dövme işinin özü

I. öncelikle dövme sanatı diye bir şey varmı? dövme gerçekten bir sanatmıdır?

II. dövme yaptırmak isteyen biri nasıl bir tutum takınmalı? mesela kendi kişiliğiyle alakalı semboller, figürler araştırması, bir zaman harcaması gerekiyor mu? yoksa direk dükkana girip logolardan seçip yaptırsa okeymidir?

III. dövme yaptırırken nelere dikkat etmeli? kışın mı yaptırmalı, yazınmı? vs. vs.

kendi çapımda cevap vermeye çalışayım.

1) bence dövme kesinlikle bir sanat. yani kanvasa bir şeyler çizip yağlı boyayla boyayınca "sanat" oluyorsa, tuval yerine insan vücudu, yağlı boya yerine mürekkep kullanıp yapılınca neden sanat olmasın? ki böyle bir durumu göz önüne aldığımda, bence dövme daha büyük bir sanat bile olabilir. sonuç olarak bir insan üzerinde çalışılıyor.

2) dövme yaptırılacaksa, bence dediğiniz ikinci şık ihtimal dahilinde bile olmamalı. sonuç olarak bir ömür boyu vücudunuzda taşıyacağınız bir şey. gidip alelade bir çizim ya da desen beğenip yaptırmamak gerek. şimdi değil ama 10 yıl ya da 20 yıl sonra pişman olmayacağınız bir dövme olması gerek.

sizin için bir anlamı olması en temel nokta. ikinci temel nokta da, sizin için anlamı olan şeyi ömrünüzün sonuna kadar vücudunuzda taşımak isteyip istemediğinize iyice karar vermiş olmanız. ya da anlamından pişman olmayacağınız ama dövmenin modelinden/şeklinden pişman olacağınız bir şey olmaması gerekli.

3) steril bir dükkan olması ve kullanılan malzemelerin kalitesi çok önemli diye düşünüyorum. aynı zamanda yapan kişinin tecrübesi de önemli bence. yamuk yumuk bir şey olmasını kim ister ki? mümkünse kişinin daha evvelden yaptığı dövmeleri inceleyin, tarzını inceleyin. çünkü nasıl ki her ressamın farklı tarzı olabiliyorsa, her dövme sanatçısının da tarzı olabilir. örneğin sadece old school dövme yapan insanlar var.
bana kalırsa bir de, kışın yaptırmak daha iyi. yazın güneş ışığından korumak gerekebiliyor.

bu kadar konuşmuşken; eğer istanbuldaysan gitmeniz gereken ilk yer ekşi tattoo & piercing olmalı bence.
  • fuel oil  (17.12.11 21:22:41 ~ 21:23:36)