sırtımın sol tarafında ağrı, batma, derin nefes alamama (( capsli ))

doktor ve sağlıkçı kardeşlerim. 2 gündür resimdeki sırtımın sol bölümünde bir ağrı mı desem batma mı desem bir şey var. derin nefes alırken, hapşururken inanılmaz batıyor. normalde de sürekli bir ağrı var.kemik falan değil kemiğin altında bir şey. nedir ne değildir ne yapmalıyım. çok teşekkürler şimdiden.

kaslarınızı mı üşüttünüz acep? muscoril merhem sürüp sıcak havlu koyun bakalım geçecek mi? bir yan etkisi falanda yok, denenebilir kolayca.
aklıma bir ihtimal daha geliyor, zona olabilir mi, bakın bakalım kızarıklık v.b. var mı? umarım değildir.
tabi ki en garantisi doktora gitmek geyiğini de çevireyim, eksik kalmasın.
  • Phoebe  (23.11.11 10:32:26)
derin nefes ve aksırık sırasında şiddetli batma hissi, akciğerle ilgili gibi duruyor. akciğer değil de kaslarla ilgili bir miyofibrozit (kas yangısı - halk diliyle yel girmesi) olup olmadığını anlamak için, pozisyon değişikliğiyle ağrıyıp ağrımadığına bakmak lazım. misal, ayakta dururken, sadece belinden hareketle, yani ayakların sabit, sağa sola tam dönüşler, geriye, öne eğilmeler, çapraz eğilmeler, sırtı esnetecek bilumum hareketler gibi pozisyon değişikliklerinde de bu batma oluyorsa, kas tutulması lehinedir. ama bunlarla hiç bir ilgisi yok, sadece derin nefesle ilgisi varsa, akciğerle ilgili olma ihtimali kuvvetlenir. bu durumda, röntgen çektirmesen bile, seni bir hekimin iyice dinlemesi gerekir. yani sırtını stetoskopla dinlemesinden bahsediyorum. her hal ve kârda şimdiden bol su içmeye başlasan iyi edersin.

  • compadrito  (23.11.11 11:07:06)
aynısı sağ yanımda var. 1 ay önce yurtdışından müthiş bi soğuk kaptım. hala hastane hastane uğraşıyorum. check-up yaptım resmen tepeden tırnağa hiç bişi çıkmadı buna dair, işin kötüsü bi derde derman da olmadı. sanki içerden bir kas gerilmesi var, diyafram şişip indikçe batıyo geriliyo çekiliyo vs... siz de üşüttüyseniz kulunç falan olabilir, zona ihtimalinden bahsedilmiş, lakin kızarıklık yoksa salt şiddetli kas tutulmasıdır diye düşünüyorum ben de. ve umarım akciğerlerle ilgili değildir.

kas gevşetici iğne oldum mesela dün, sadece günü kurtardık, ama yine bahsettiğin ağrılara sahibim. hala da arayış içerisindeyiz bakalım, nasıl kurtulacağız bundan.

toplucanak geçmişler olsun.
  • tahret muslugu  (23.11.11 11:19:36)
kalp doktoruna da bir gorunun 11 yil once tum belirtiler usutme tarzi bi hastaligi gosterirken(yani alakasiz yerlerde agrilar varken cigerlere yakin yerlerde) babami kalp krizinden kaybettim. gizli kalp dedikleri seyde bu tip bolgesel agrilar olabiliyormus.

doktor onemli bu yuzden. careniz eksi duyuruda degil.
  • enedwaith  (23.11.11 11:27:20)
bir de pnömotoraks ihtimalini araştırın.

  • rutubettin  (23.11.11 11:46:33)
aşağıda biride aynı şikayetini sormuştu ona yazdığım cevabın aynısı kopyala yapıştır yapıyorum buraya
"önce dahiliye bölümüne gidip şikayetini anlatman gerek sonrada büyük ihtimal akciğer filmi isticek duruma göre yorum yapıcak batma önemlidir çünkü biçok önemli hastalıkların belirtisidir sırttati nefes alırken batma.bir an önce görünmelisin doktora ihmale gelmez.benimde bu şikayetim vardı eczaneye gittim adam vermedi ağrı kesici git doktora önemli bişeydir dedi bi gittim verem olduğumu öğrendim bu sene.yani herşey çıkabilir altından."
hatta bu yorumun altına yorum yapan diğer kişide aynı şikayetten gidip verem olduğunu öğrenmiş!akciğer tümöründede aynı şikayet görülür.geçmiş olsun geç kalmayın erken teşhis daha çabuk iyileşmenizi ve daha az hasarla atlatmanızı sağlar !!!
  • semson  (23.11.11 13:08:14)