cep telefonu casus uygulamaları gerçek mi ? (sosyal fayda amaçlı)

bir kızımız var ve şu anda uyuşturucu kullandığını söylüyor. gerçek olup olmadığını bilemiyoruz ancak takıldığı ortamların bu şekilde olduğuna eminiz.annesinden çeşitli bahanelerle 8-9 bin tl civarında para aldığını ve bir takım çevrelere verdiğini öğrendik. biza asla bunların adını vermiyor. kısaca şantaj, uyuşturucu, intihara teşebbüs gibi karışık bir durumun (batağın) içinde şu anda.bir şekilde bu kişilere ulaşmamız ve yasal takip başlatmamız gerekiyor. uygulamayı annesi kullanmak istiyor. en azından nerede olduğunu tespit etsek yeterli bize. elimizdekiler,
kendine ait ve daha sonra teslim edeceğimiz telefon. hat şu anda kendisinde. bana bu konu ile ilgili cevap veya mesaj gönderebilirseniz sevinirim. kendisinin ve annesinin hem aile dostu hem de avukatıyım. konunun legalliği veya illegalliği ile ilgili bilgim var. ancak her şey yasa kanun demek değil bunun da farkındayım. yardımcı olacaklara gönülden teşekkürler.

Operatörlerin böyle servisleri var. Örneğin ben Avea'nın Kim Nerede servisini kullanıyorum. Aylık 5 TL civarında. Sisteme üye olan numayara bir onay mesajı geliyor. Ama hemen değil. Çoğunlukla ertesi günü buluyor. Bu yüzden kartın da elinizde olması lazım o mesaja olumlu cevap verebilmek için.

www.avea.com.tr
  • faithless  (21.11.11 10:05:58)
iphone larda find my friends diye bir uygulama var ve telefon sahibi kişi izin verdiği takdirde size haritadaki yerini şıp diye gösteriyor. bu izin bazen tek seferlik oluyor, yani daha sonra tekrar öğrenmek istediğinizde tekrar kullanıcının izin vermesi gerekiyor, veya her seferlik izin veriyor böylece sizin onun yerini sorguladığınızdan kullanıcının haberi bile olmuyor.

bunun yapılabilmesi için ise iphone sahibinin (apple hesabının) şifresini bilmeniz gerekiyor.

ayrıca turkcell in özellikle kurumsal kullanıcılar için kullandığı bir sistem var, aynen iphone daki gibi harita üzerinde telefonun konumunu gösterebiliyor. bunun detaylarını turkcell den öğrenebilirsiniz.

kızın arabası varsa ona gizlice koyacağınız bir telefonla turkcell takip sistemi kullanılabilir mesela.

takip için dedektif tutmak da ayrı bir seçenek tabi..
  • locco  (21.11.11 10:13:13)
kızın arabası yok, hat da kendisinde. vermek istemiyor. zorla almanın da bir anlamı yok.başka neler olabilir acaba. google kişi bulucu pek alakalı bir şey değil anladığım kadarı ile.

  • ground  (21.11.11 10:25:07 ~ 10:25:37)
Kızın rızası olmadan zor. Hani bu işlerden anlayan biri var ise ve kızın telefonu, i-phone, android tarzı bir şey ise katakülleye getirip telefona program yüklenebilir. Bu durumda zor gibi gözüküyor bu olay.

  • liriamer  (21.11.11 12:12:13)
eğer akıllı telefon kullanıyorsa (blackberry, iphone, nokia symbian) ve telefonu bir süreliğine ele geçirme şansınız varsa evet bu tip yazılımlar mevcut.

ancak kişi konturlu hat kullanıyorsa ve internet paketine sahip değilse izlemek zor olabilir veya fark edilebilir.

bir yöntemde önceden casus yazılım yüklenmiş bir telefonu kızım sana hediye telefon aldık doğumgününde vs. vs. türü bir bahane ile kullandırtmak olabilir.
  • orpheus  (21.11.11 13:34:19 ~ 13:35:22)
telefon kendisinde olsa bile hat anne-baba adına kayıtlı olabilir, bu durumda hat kimin adınaysa o kişi gsm şirketine gidip arama detayı vs. gibi bilgileri edinebilir.
hat kızın adınaysa muhtemelen kontorludur, anne-baba kıza faturalı hat hediye edebilir, böylece yeni hattın sahibi anne-baba olur ve arama kayıtlarını ele geçirebilirler.

son olarak her ne kadar tasvip etmesem de dedektiflik şirketleri var, takip-dinleme vs. işler yapıyorlar, parasını verdikten sonra adamların yapmayacağı iş yok.
  • de jure  (21.11.11 21:02:08)