kulaklar tam duymuyor

şimdi yaş 28 ve her gün duş alan bi insanım. normalde kulaklarımda çevredeki her sesi işitip, duyabiliyor(du). ama son 1 aydır. duşlardan sonra kulaklarda tıkanıklık gibi bir durum oluşmaya başladı. duştan sonra sesleri duyma kapasitem nerdeyse yarı yarıya azalıyor ve 20-30 dakika sonra tekrar eski haline dönüyor. ama eskiden böyle bir şey yoktu. şimdi niye böyle oldu bu?

bir de kulak temizleme çubuğu zararlı diye bildiğimden, yani o aletler kulaktaki pislikleri temizlemekten ziyade daha çok içeriye kaktırıyor diye bildiğimden 3-4 sene evvel bırakmıştım kullanmayı. lakin bu ses kısıklığı olayından ötürü şimdi tekrar denedim ve kulaktan kızıl bi pislik demeti çıkardım yaklaşık 8 çubuk sokup çıkardım, temizledim hepside kızıl ve siyah renklerde (evet iğrencim lan) ama yine kısıklık gitmedi.

sorun n'olabilir ki?

kulakları temizlet, çözülür sorunun

  • nucleon  (22.10.11 01:20:23)
e tıkanmış işte kulağın, kir var. kulak burun boğazcıya git, muhtemelen önce damla verir kirin yumuşaması için. 1 hafta sonra da vakumlayarak temizliyolar, 10 dakika bile sürmez. bi de kulak çöpü kullanma ama parmağınla temizle duştayken.

  • yazaryan  (22.10.11 01:22:04)
O damla denen şey gliserin. Önceden birkaç gün kullanıp kiri yumuşatman lazımdı - ki kulağı berbat yapıyor o sürece - ki doktor kiri alabilsin, fakat bazı doktorların aletlerinde buna gerek yok. önce doktoruna danış, kulağın tıkanmış. bana da oluyor ara ara, kişisel ufak bir sorun.

  • soulsmasher  (22.10.11 01:34:09)
dostlar gerekli şeyleri söylemişler..
bir kaç ekleme yapabilirim..

kulağındaki kirin adı "buşon" olabilir.
kir olduğu kesin değil. buşon kahverengi gibi olur genelde.. kırmızılık patolojiye işaret edebilir..
hiç bir şey yapmadan kbb polikliniğine git.. derdini anlat.. doktor kulağına bakacaktır.. (otoskopik muayene)

mantar - iltihap varsa ilaç başlarsın.
buşon varsa yumuşaksa temizlerler, büyük ve katıysa gliserin damla verirler..
aspiratörle ya da suyla temizlerler sonrada..

geçmiş olsun, ihmal etme sakın orta kulak iltihabı falan olur maazallah geri dönülmez işitme kaybı yaşarsın.. Allah korusun..
  • istenmeyen_adam  (22.10.11 02:29:48)
doktora gitmeden once gliserin al eczaneden 4 5 gün damlat o kirleri yumusatır hatta bi kısmını akıtır. sonra doktor geri kalanı ceker. bu arada kulagına su ve sabun kacırma hiç iltihaba donuyo ve agrı yapıyo..

  • camasirsuyu  (22.10.11 03:27:01)
gliserin damlatmadan git, kulak zarinda deliklik varsa gliserin zararli diye biliyorum. doktor verirse damlatirsin.

  • disq  (22.10.11 14:20:58)