aynı networkteki pclerde ses paylaşımı

google'a bakındım ama bulamadım, aynı network içerisinde 2 tane pc var diyelim, biri masaüstü olsun biri dizüstü, dizüstünde çıkan sesi masaüstünde de duymak istiyorum. var mıdır böyle bir teknoloji?

esas amacım masastünde bağlı olan ses sisteminden yararlanmak.

ikisini de teamviewer kurarak halledebilirsin aslında. soruyu dogru anladıysam.

  • rurouni  (08.10.11 17:24:32)
logmein pro versiyonu ile yapabiliyorsunuz. ama ücretli. fakat dediğiniz gibi bir uygulama olabilir. ancak dizüstündeki ses kaynağı dosyayı paylaşıp masaüstünden açmanız daha kolay olur bence?

  • ben smyrna  (08.10.11 17:28:50)
şöyle ki masaüstündeki ses kartını laptopun ses kartı olarak kullanmak istiyorum diyeyim, dizüstünde film izlerken masaüstünün bağlı olduğu hoparlörlerden ses çıkmasını istiyorum.

  • cisegu  (08.10.11 17:29:00)
XBMC ile olabiliyor demişler ama onu kurup ayarlarını yapmanız lazım. bi deneyin.
xbmc.org
www.tomshardware.co.uk
  • ben smyrna  (08.10.11 17:36:05)
sadece müzik amaçlı istiyorsanız shoutcast ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

  • loveinaflipbook  (08.10.11 17:45:33)
süper bir ses sistemi var ve onu kullanmak istiyorsanız bu iş için yazılmamış hiç bir program o ses sistemini tatmin edici seviyede çalıştırmayacaktır.
illa notebooktan wireless olarak ses aktaracağım diyorsanız wifi veya bluetooth ile bu işi yapan ses sistemleri var onları deneyebilirsiniz.
diğerinden müzik olarak, film olarak tat alınmaz.
  • thebug  (08.10.11 21:40:15)
@thebug
ben buna katılmıyorum, bağlantı hızları yüksek mbitlere ulaşan networklerde görüntü aktarımı dahi yapılırken ses aktarımı neden yapılmasın? internette araştırdım software tarafında çok tatmin edici bir şey bulamadım evet ama böyle bir şeye gereksinim duyulmadığından dolayı bir çözüm geliştirilememiştir diye varsayıyorum. onun haricinde teknolojik olarak bu mümkün. sonuçta hardware olarak bu işlemi yapan cihazlar varken aynı şey neden lan ve wan bağlantısında uygulanamasın. sadece elimizdeki hardware'a uygun sofware geliştirilmesiyle çözülebilecek bir şey.

  • cisegu  (10.10.11 00:09:41)
@cisegu bu iş için yazılmamış programdan kastım zaten bu. logmein, ms rdp vb programlar sesi bir yerden bir yere aktarıyorlar ama bu programlar sadece iş görecek seviyede ses aktarımı yapıyorlar. yani müzik dinlemek, oyunun sesi aktarmak gibi değil de sadece sistemden gelen uyarı seslerini (ding, dong vb ıvır zıvır sesleri) aktarmak gibi ihtiyaçları karşılamak üzere optimize edilmişler. bunlarla yapılacak bir ses aktarımı ne müzik dinlerken tatmin edecek, ne de başka bir uygulama için.
bir bilgisayardaki sesi başka bir bilgisayara aktaracak yazılım geliştirilebilir fakat arada oluşan tepki süresi yine kullanıcıyı tatmin etmeyecektir.
teknik olarak ilgi alanıma girmese de bir kaç yerde ciddi pahalı ses sistemlerinde wifi ve bluetooth ile ses aktarımının yapıldığını gördüm. tam olarak değerlerini bilmesem de sesi kayıpsız aktarmak bayağı zor bir konu.
"iş görsün" mantığından bir adım öteye geçmek istendiğinde aşılması gereken bir çok problem ortaya çıkacağından çözülmesi biraz meşakkatli bir konu.
  • thebug  (10.10.11 11:32:07)