paypal rezilliği.

aynen öyle.

aylardır paypal hesabım vardı ve ebay, rapidshare falan derken nadir olarak kullanıyordum. 10 gün önce bir arkadaşla birlikte ilk kez ebay'de satış yapmaya başladık. öncelikle paypal account tipini personal'dan premier'e geçirdim. satışı benim ebay ve paypal hesabımla yapıyorduk. yani gelen para bana geliyordu, ben de komisyonumu ayırıp arkadaşa geri kalan kısmı yolluyordum. sattığımız şey bi firmanın gift card'larıydı. arkadaşın arkadaşı o firmanın reseller'ı ve kendisine günde onlarca gift card geliyor. biz de satıldıkça kodları ondan alıp insanlara yolluyor, yani satışı tamamen legal yollarla yapıyorduk. derken son birkaç gündür günde 20'den fazla satış olmaya başladı ve birden paypal hesabım limited oldu. ki ebay feedback'imiz %97. 30 feedback'ten sadece bir tanesi olumsuz, o da italyan olduğundan ve dediklerimizi anlamadığından haksız yere olumsuz bildirimde bulundu. yani bugüne kadar herkese satın aldıkları kodları hızlı bir şekilde gönderdik.

paypal'dan bana gelen mail şu şekilde:

"As part of our security measures, we regularly screen activity in the
PayPal system. During a recent screening, we noticed an issue regarding
your account.

We have observed activity in this account that is unusual or potentially
high risk.

For your protection, we have limited access to your account until
additional security measures can be completed. We apologize for any
inconvenience this may cause.

To review your account and some or all of the information that PayPal used
to make its decision to limit your account access, please visit the
Resolution Center.

We thank you for your prompt attention to this matter. Please understand
that this is a security measure intended to help protect you and your
account. We apologize for any inconvenience.

Sincerely,
PayPal Account Review Department"

başta önemsemedim, nasılsa açtırırım dedim ve dedikleri gibi resolution center bölümünden istedikleri belgeleri yolladım. bize gift card'ları sağlayan kişinin contact bilgilerini ve paypal'da kayıtlı ev adresimin gerçekten bana ait olduğunu kanıtlamamı istiyorlardı. birkaç gün sonra nüfus cüzdanından öğrenci kartına, adıma düzenlenmiş faturalardan adıma bankadan gelen mektuplara, kredi kartı ekstrelerime kadar her bilgiyi kendilerine yolladım ancak gelen cevap şöyle oldu:

"Limited account access appeal denied. We understand risk is inherent in doing business. However, as of right now,
we're not comfortable with the amount of risk your business is exposed to.

With that in mind, we'd to end our business relationship while minimizing
disruption to your business."

yani limiti açmadılar. bu ne demek oluyor? limitli hesaplarda para gönderilemiyor, para alınamıyor, kısacası bibok yapılamıyor. ve en önemlisi benim içerde 500$ civarında param var ve bu para acil olarak gerekiyor. parayı geri alma şansım yok. attıkları mailde söylediklerine göre ancak 180 gün sonra çekebilirmişim ama onun hakkında da pek bilgi yok. ki zaten ben bunu kabul etmek istemiyorum. paypal benim parama 180 gün boyunca nasıl el koyabiliyor? kesin bunu kayıt sözleşmesinin bi köşesine sıkıştırmışlardır da yaptıkları yasalara aykırı değil mi? ben hesabımı kitabımı oradaki paraya göre yapmışım ve bir bakıyorum hesap limited olmuş, içerdeki para da orada kalmış. ki yaptığım yanlış bir şey de yok. neden limited olduğunu hala anlamış değilim. arkadaşımın söylediğine göre fazla para akışından dolayı olabiliyormuş ama madem öyle paramı niye alamıyorum? ayrıca istedikleri belgeleri de saatlerce uğraşıp toparlayıp scanleyip kendilerine yolladım. illegal bir şey yapmıyorum. ebay'de gift card satıyorum ve bunu satan yüzlerce insan var.

çok da fazla uzatmak istemiyorum. paypal'a son 5 gündür sürüyle mail attım, hiçbirine cevap vermediler. ne yapmamı önerirsiniz? daha önce hesabı limited olan ve açtıran var mı? içerde kalan paramı nasıl geri alabilirim? durduk yerde hesabımı limited yapıp ve açmayıp içerdeki paranın üstüne yatmaları yasal mıdır? ben nasıl hala bu kadar sakinim?

teşekkürler.

@mrtksn bu tür şeylerin satışı yasak değil de yeni olarak bir satıcının bir haftada sadece bir tane gift card satma hakkı getirilmiş ama buna uyan yok. bir satıcının aynı anda satışta 4-5 tane farklı miktarlarda gift card sattığını defalarca gördüm. zaten sebep bu olsa bile ebay'den banlanırdım. yani benim bugüne kadar kazandığım paraya al koymalarını gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum.

  • incredible  (11.06.08 18:10:03)
Geçmiş olsun. Bildiğim kadarı ile 6 ay sonra size bir çek gönderiyorlar, onunla artık komisyon falanı da göze alıp birşekilde paranızı alıyorsunuz.

Bu arada artık Paypal sisteminde mimlendiniz, bundan sonra bu isimle, hatta isim olmasa bile bu telefon numarası, adres, e-mail, kredi kartı vb. bilgileri ile yeni bir hesap açmaya çalışırsanız bir süre sonra onun da limited olduğunu görebilirsiniz.

paypalsucks gibi siteler var, onları okuyun, sizin hikayelerinizden binlerce var orada. Belki onların bir önerisi vardır.

www.paypalsucks.com
  • sui  (11.06.08 18:31:10)