kazandıklarını kendine harcayamama hissiyatı!

Merhaba.

Çalışıyorum, üç beş kuruş kazanıyorum. Kazandığım parayla kendime az biraz yüklü meblağlı "mallar" alırken vicdani olarak çok zorlanıyorum. Nasıl desem, kendi kendime "buna hakkım var mı bunca insan aç gezerken" diyorum. O parayı ihtiyaç sahibi bir insana versem ve onun anlık mutluluğuna tanık olsam, bunu daha ne kadar devam ettirebilirim ki? Az biraz bencillik hissiyatı taşımasaydım içimde, belki devam ettirebilirdim ama biliyorum ki başkalarının anlık mutlulukları için buna devam edemem.

Bu dediklerimi çoğu zaman yemek mevzu bahis olduğunda yapıyorum. Arkadaşlar bir yerde toplandıklarında otantik soslu makarnalar yerken ben yemiyorum, yolda gördüğüm muhtaç insana veriyorum o makarna parasını, gidip en şahanesinden 2.5 liraya tavuk döner yiyorum.

Ama bunu bana iyelik hazzı tattıracak şeylerde yapamıyorum, örneğin bisiklet?

Peki, ben ne yapmalıyım? Sistemin ya tamamen içinde ya tamamen dışında olmakla, yani iki kutuba gitmek arasında bir çözüm yolu var mı? Herşeyimi elden çıkarıp gidecek aktivist neyin olacak cesaret ve olgunluk yok içimde, bilmukabele sistemin içine girecek hırs ise iyi ki yok. Ne bok yiyeyim?

Siz ne hissediyorsunuz kendinize bir "kıyak" geçerken?

bana ver parayı? mutluluğumu gör mutlu ol?

ben çocukken arabamız vardı arabayla bi yere giderken yürüyen birilerini görünce. keşke onlarında arabaları olsa diye üzülüp ağladığımı bilirim :)

yani zamanla geçer gibi inadına bişeyler alın çivi çiviyi söker deyin.
  • altini ser incisi ker  (22.09.11 22:45:06)
:) her önüme gelene verince mutlu olmuyorum, pespaye insanlara daha çok.

iyi de, bilerek lades demek değil mi bu? Daha çok aldıkça alışacağım, alıştıkça iğrendiğim insan modeline gireceğim belli ki. Başka bir yol olmalı ama bilmiyorum ben.
  • hiperaktifmanyetik  (22.09.11 22:50:19)
bir gün o pespaye dediğin insanlardan birinin senden daha fazla parası olduğunu öğreneceksin, işte o gün tam tersi bir yapıya bürüneceksin. ya da yaptıklarının bir işe yaramadığını göreceksin bu şekilde de olabilir. şunu düşün, somali de her dakika çocuklar açlıktan ölüyor, yaşayanlar da temiz suya ulaşamıyorlar, kaç tane devlet çıkıp da yardım ediyor. neden etsin yani, dünyanın düzeni bu? bugün yunanistan batıyor mesela, neden yardım edelim, zamanında çalışsalardı bu halde olmazlardı diyoruz. tabi ki bu duruma, yapamayacak durumda olanlar hariç, bir sakatlığı vardır çalışamıyordur, o ayrı konu, kaldı ki bu da bence devletin görevi, sosyal devlet sadece anayasada yazmamalı. off çok doluyum bu konuda, imla, bütünlük hak getire, sen anladıklarını çıkar yeter :)

  • bykush  (22.09.11 22:58:46)
kanka vicdanını rahatlat retro takıl.. ben mesela diyorum ben lüks takılmıyorum fotoğraf makinem hala analog gibi..

  • miucee  (22.09.11 23:13:17)
hep bana lüp bana hayat olmaz zaten. hiç vermeden hep alırsan patlar o biyerde. iyi yapıyosun. paylaşmak güzeldir. sosyal sorumluluk projeleri üret, onlara yatır paranı. bu işte kaybetmek yok. aşırı lüks de görgüsüz insanlara göredir. ya da looser insanlara göre. mutluluğu eşyada arar çünkü. yalnızdır fln. ya da özentidir, etiketçidir. neyse, bi makarnadan da bişi olmaz ama;)

  • jimicik  (22.09.11 23:41:09)
İyi olanı yapıyorsun. Takdire şayan..İnş. böyle devam eder. aktivist olacak cesaretten bahsediyorsun emin ol olmuşun bile.

  • dunyatuhaf  (23.09.11 00:37:26)