Telefonda işletim sistemleri

Merhaba rakdaşlar. Yeni bir telefon almak istiyorum ancak kafama işletim sistemleri takılıyor. Eskiden böyle bir dert yoktu ne güzel gider bir Nokia alırdık ama artık öyle değil bildiğiniz gibi.

Neyse sözlükte araştırdım ve bir nokia cı olarak üzüldüm. Nokia pek tavsiye edilmiyor, sebebi de symbian kullanması olarak gösteriliyor. Android genel olarak daha hızlı deniliyor, iPhone un zaten hali ortada ama bütcenin hali de ortada, windows mobile denen bir zımbırtı var bir de.

Şimdi şöyle bir toparlayayım. wifi ı olan, uygulama yüklenebilen, tercihen dokunmatik ve uzun süre (en az 3-4 yıl falan) kullanılabilecek bir telefon arıyorum. Önerileriniz nelerdir? Bir de symbian-Android-windows mobile ve diğer işletim sistemleri hakkında özetle bilgi verebilir misiniz? teşekkürler.

4 sene gidecek telefon sadece iPhone'dur. Android kullanıyorum ama 3-4 sene sonra kimbilir hangi börek çörek isimli güncelleme gelir de senin telefonu desteklemez. Ayrıca şöyle de bir şey var; o dokunmatik telefonlar imkanı yok 4 sene donanım olarak da gitmez zaten. Androidli, ucuz yollu Samsung bak kendine.

  • theodor  (05.09.11 23:44:28)
Androide yönel derim kişiselleştirilebilme açısından diyorum sadece.

  • taqster  (05.09.11 23:45:40)
huawei ideos x5 almayanı dövüyolar. yani herkesin parası olsa iphone alır ya da denemek ister, eğer o kadar bütcen yoksa ki bi telefona 2000tl vermek pek akıl karı değil androide yönel. huawei 560tl donanımı 1000tlik telefonlara bedel kullananlar çok memnun ki ben de onlardan biriyim. ama o ne la dersen lg optimus black, samsung galaxy s ya da sl, htcnin telefonları şahanedir (ama modellerini takip etme durumum olmadı) gibi telefonlara yönelebilirsin.
yazılım ve donanım uyumu olarak elbette ios ve iphonelar muazzamlar fakat, saydığım telefonların geri kalır yanı yok ki android de gelişmeye çok açık ve firmalar zaten hemen güncellemelerini çıkartıyolar. ve androidin güzel tarafı telefonu kendine göre özelleştirebilmen. bi çok uygulamayı ücretsiz olarak silip yükleyebilir takılabilirsin. yani bütçesi olup çift çekirdekli samsung galaxy s2 seni çok uzun seneler götürür ama fiyatları da ortada.
windows mobile güncelleştirmeleriyle hoş işler çıkartıyo internetten takip ettiğim kadarıyla, geleceği parlak ama türkiyeye telefonları gelmiyo ve hiç yaygın değil şu anlık yakın gelecekte yaygınlaşacaktır. zaten telefonların sayısı da iki elin parmağını geçmez şimdilik. symbian ise çok geride kaldı ve insanlar sıkıldı artık aynı şeylerden. ben gelecek görmüyorum symbianda. tercih senin.
  • karacigerim vur kadehlere  (05.09.11 23:55:42 ~ 23:57:12)