eos 550 d videoları aktarım problemi

videoları (kes+yapıştır) aktardığımda bilgisayarda görüntüyü izlerken çok büyük bozulmalar yaşanıyor. sanki kamera sarsılmış gibi. makinede teknik bir aksaklık mı vardır, hafıza kartından mı kaynaklanabilir yoksa aktarım sırasında oluşan bir sorun mu? fotoğrafların hiç birinde aynı problemle karşılaşmadım.

vlc player ile bir dene bakalım, bir de ileri geri yaparsan olabilir ham format olduğu için.

  • saiko  (29.08.11 13:49:02)
peki kameranın sarsılmadığından emin misiniz çekerken? özellikle tele objektiflerde en ufak bir sarsılma/sallanma bile izlerken rahatsızlık verebilecek boyutlarda olabiliyor.

  • sustain  (29.08.11 13:49:11)
tamamen kullandığınız uygulama+pcnizin gücü. 1080p çekiyorsanız takılmadan izlemeniz
için bile sağlam bir pcye ihtiyacınız var. gomplayer'da f5 yapıp playback>task priority'yi seçin ve orada "High" seçin. zaten öyle diyosanız o zaman söylendiği gibi vlc deneyin. onunla da kesilmeden izleyemiyorsanız pcniz uygun değildir bu hd videoları izlemeye. normal hd video (torrentten inmiş) falan izleyebiliyorum diyebilirsiniz. o zaman maalesef pcniz tam sınırda. çünkü 550d, 45 mbit(/s) bitrate (+ses ki o da 1.5 mbit/s) ile kaydediyor videoları. zaten o yüzden 1 dakikalık video 330 mb. ancak torrentten indirdiğiniz videolar genelde daha düşük oluyor. bakın avatar full hd (1080p) olarak var pcmde toplamı 10,9 gb. bitrate'i 8171 kbit yani 7,9 kbit. arada 37 mbit fark var. bu da işlenmesi gereken neredeyse 5 kat daha fazla veri anlamına geliyor. maalesef pcniz bunu desteklemiyorsa yapabileceğiniz bir şey yok yeni pc almaktan başka! (not: 550d ile 720p kaydederseniz de kullanılan veri miktarı değişmiyor. o yüzden nasılsa aynı boy dosya olduğundan siz 1080p çekin)

  • ben smyrna  (29.08.11 14:33:36 ~ 14:35:17)
@sustain kamerada o denli bir sarsılma olmadı. olsa dahi aletin kendi önizlemesinde hiçbir sıkıntı yoktu.

çok teşekkürler. ham atılan videoda pc performansından kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum ben de. kmplayer da zorlana zorlana oynatmayı başardı. 1080p problemi. pc mi 2 senede bir upgrade ederim ama yine geri kaldık zannedersem.
  • nihilanth  (29.08.11 15:19:30 ~ 15:20:49)
media player classic home cinemayı kullan en verimlisi odur bu konularda

ama dikkat classic home cinema olacak
  • saiko  (29.08.11 15:33:25)