sgk primi

merhaba,

SGK'nın sunduğu tüm hizmetlerden feragat edip, özel sağlık ve bireysel emeklilik sigortası yaptırmak istiyorum. Ancak haliyle çalışıyorsanız zorunlu olarak üye oluyorsunuz. Demirel'in 30'lu yaşlarda emekli ettiği vatandaşların emekli maaşlarının ödenmesi için deliler gibi prim ödüyoruz. aylık atıyorum 3000 TL kazanıyorum derseniz, 2009'da yürürlüğe giren kanuna göre ödeyeceğiniz aylık prim tutarı 1000 TL. brüt gelirin %33,5'u. karşılığında kazandığımız haklar ise;
- 60 yaşında emeklilik
- devlet hastanesinde insan değil, et muamelesi görmek
- en fazla 932 tl emekli maaşı.

üstelik, hakeza prim borcunuz olursa sağlık hizmetinden faydalanamıyorsunuz. 10 yıl öde, 3 ay ödeme, git köşede öl.

oysa yıllık 3500 liraya ailenizi de kapsayan çok sağlam bir sağlık sigortası yaptırmak mümkün. bes'te ise, aylık 300 tl ile başlayan ve her yıl %5 artan prim ödemeleri ile 56 yaşında elime geçecek para iyimser tahminle (yıllık %7,75 net getiri) 730 bin lira. veya, 15 yıl boyunca 2500 tl ile başlayıp her yıl %10 artacak şekilde maaş.

Biraz don kişot'luk yapıp devlete bununla ilgili dava açsam, ve insan haklarını mesnet göstererek zorunlu devlet sigortasından muaf tutulmaya çalışsam, bana neye patlar? don kişot diyorum, kazanma olasılığımı ben de zayıf görüyorum ama bu bence haksız olduğumu göstermiyor.

Böyle bir şey yapmanız imkansız, bunun sebebi insanların birlikte yaşama ve kaderlerine ortakça sahip çıkma aşamasına gelmelerinden kaynaklanır. Sosyal sigortalar sayesinde sadece siz değil eşiniz, kızınız, çocuklarınız da devlet güvencesi altına giriyor. Bu güvence sadece sağlık açısından değil, ileride sizin ölmeniz halinde maaş şeklinde vs de sürüyor. Siz bunları daha iyi biliyorsunuzdur muhtemelen.

Ama işin özü şu aylık 5.000 tl maaş alıyorsunuz ve muhtemelen size çay getiren, yahut evinizin bulunduğu sokağı süpüren kişilen 750 tl bile almıyor. Bu kişiler sizinle aynı toplumda ve bu insanlarında hayatlarının güvence altında olması lazım. Yoksa onlar pis fakir falan deyip kenara atacak değiliz. O halde ne yapılacak çok para kazanan kesim bu insanlarında zorunlu olarak giderlerini üstlenecek. Belki sizin dedeniz de SSK'lı, belki amcanız, belki amcanızın oğlu falan. Ama hiçbiri olmasa bile toplumda sizin vereceğiniz primlere ihtiyacı olan insanlar var. Haa devlet adam olup paralarımızı doğru kullanıyor mu o ayrı bir soru? Ama sosyal sigorta sisteminden ben milletin parasını neden ödeyeyim diye çıkmak istemek, en azından Demirel'in 30'lu yaşlarda gençleri emekli edip üzerimize büyük bir yük bırakması kadar bu topluma ve insanlık bilincine hakarettir.
  • ernest everhard  (18.08.11 17:30:03)
bahsettiğim prim ödemeleri sadece bana ait, eşim çalıştığı için o da ayrıca prim ödüyor. henüz olmayan, ancak olduğunda 1500 tl'den az maaşı olmayacak o çaycı arkadaş da kendi primini ödeyecek, yani benim ödediğim prime ihtiyacı yok.

maaşı ne olursa olsun, maaşına oranlayarak prim ödeyen benim gibi çalışanların ödemekte olduğu prim, sistemden bir şekilde çıkmış (emeklilik, vefat edenin yakını) kişilerin gelirlerinin oluşturulması için kullanılıyor. veya, hasta olduğumda seçme şansımın olmadığı, zar zor ulaştığım ve ulaştığımda da suratıma bakmaya bile tenezzül etmeyecek doktorun, kayıt yapan veznedarın, hemşirenin maaşının ödenmesi için. (maaşlar sgk<->hazine arasında fon transferleri ile)

bahsedilen vefat sonucu yakınlarının gelir elde etmesi ise ciddi koşullara bağlı. erkeklerde eğitim hayatı sonu, kızlarda evliliğe kadar.

birlikte yaşam ve kadere ortakça sahip çıkalım tamam, ama "emeklilik yaşını 40 yapacam" diyen demirel'e ben bu sebeple oy vermezken, ona bu vaat için oy verip 40 yaşında emekli olan adamla ben ortak bir kadere de sahip olmak istemiyorum.

başkalarının maaşından önce; sağlığımdan, emekli olduktan sonra geçinememekten endişe etmek istemiyorum. hastaneye gittiğimde insan gibi muamele görmek istiyorum. bunlar benim temel haklarım değil mi?
  • screamshot  (18.08.11 17:44:35 ~ 17:46:16)