çift yüksek lisans

merhabalar. Hem İTÜ'ye hem de Belçika'da bir okula yüksek lisans için kabul edildim. İtü'nün kayıtları haftaya. Belçikanında 26 eylüle kadar süresi var.
gelelim sorular kısmına:
1: Hem itü'ye hem belçika'da ki okula kayıt olabilir miyim?

2: itü'ye kayıt olduktan sonra dondurup belçika'ya gitsem. oradan memnun kalmazsam itü'ye geri dönüp devam edebilir miyim?

3: bu işlemler sırasında askerliğimi nereden tecil ettirebilirim? itü kendi ediyor fakat belçikada da konsolosluk aracılıgıyla oluyor. bu noktadaki prosedür nedir?

Bu konuda eğer Belçika'daki okulun denkliğini kullanacaksan ciddi sorun yaşarsın. Ama özel sektörde çalışıp yahut yurtdışında doktora yapacaksan sorun olmaz. İTÜ'de kayıt olduktan sonra 1 sene kayıt dondurabilirsin problem olmaz. Askerliğini İTÜ'den tecil ettireceksin. Bu durumda Türkiye'deki hiçbir kurumun senin çifte yüksek lisans yaptığını bilmemesi lazım.

  • ernest everhard  (17.08.11 18:23:59)
ituye kayit yaptirip askerligini ertelersin,derslere devam edebildigin kadar edersin.belcikadakini hemen denklik almak icin kullanmayacaksan sorun olmaz gibi.

bunun yaninda yurtdisi ertelemeler icin yanlis bilmiyorsam yök degil meb yapiyor askerlik tecillerini ve dosyalama islemlerini.

en mantiklisi askerligi itu ile tecil ettirip belcikadaki olay olmuyormus gibi davranmak,konsoloslukla isiniz olmayacak zaten askerlik haricinde,pasaportunuzu uzatmak istemiyorsaniz eger.
  • serabetan  (17.08.11 19:02:41)