Oruç iken baş ağrısı...

evet arkadaşlar, akşama doğru özellikle artıyor, nedendir ki?

hay allah ne ilginç.16 saat aç susuz kalınca ağrıması doğal değil mi?

  • damla cikolata  (02.08.11 18:55:21)
Açlık ve sıcak genelde başağrısının nedenlerindendir. Zaman ilerledikçe ağrının şiddeti de artar ama uyuyabilirsiniz başağrısı rahatsızlık veriyosa. Tavsiyem oruç tutmaktan ziyade ciddi anlamda açlık çeken insanları doyurmak ve vücudunuza acı çektirmemenizdir.

  • Cimo  (02.08.11 18:57:31)
kan şekeri düşüşü

  • zgrydn  (02.08.11 18:58:00)
bi bardak su için, geçer.

  • mosakale  (02.08.11 18:59:05)
oruç tutma ağrı çoksa. din bu konularda hoşgörülü sanırım.

  • Scruffy  (02.08.11 19:01:44)
oruç iken değil oruçlu iken emin olki burda ilk okul anılarını partladan bir dolu arkadaş var oruçmusun yok abi iftarim veya sahurum gibi saçma sapan diyaloglar elbetteki geçmiştir. sahurda ise havuc ve birkaç meyve yiyeyerek susuzluğunuzu giderebilirsiniz özellikle pilav yemeyin susatır su içtiğiniz zamanda mideniz şişer daha doğrusu pilav midenizde şişer.

  • Kozmik_Rakun  (02.08.11 19:02:25)
birkaç gün içinde alışıyor vücut. oruçluyken baş ağrısını birçok kişi yaşar. bende de var şu anda baş ağrısı. ama düne nazaran bugün daha iyi durumdayım. dün bayağı halsizlik ve baş ağrısı vardı, şimdi daha rahatım. senin de baş ağrıların günden güne azalır diye düşünüyorum.

büyük bir sağlık problemi olmadıkça, azıcık baş ağrısı yüzünden "oruç tutma" laflarına da gıcığım. islamdaki hoşgörüyü keyfinize uyarlamaya çalışmayın. ayrıca oruç tutmanın tek sebebi açların halinden anlamak değildir. "kendine acı çektirme. aç doyur" demekle olmuyor öyle. insanlar genelde açların halinden anlamak için oruç tutmuyorlar, farz diye tutuyorlar. bırakın da kişi eğer istiyorsa ve sağlığını riske atacak çok önemli bir sorunu yoksa tutsun orucunu.
  • dento  (02.08.11 19:11:08)
@dento

Gerçekten özür diliyorum bu konuda yeterince saygılı olamadım belki.
İşin aslı islamdaki hoşgürüyü kendime uyarlamıyorum. Çünkü bir dinim yok. Ama sadece söylemek istediğim şey, ibadetlerin en güzeli ihtiyacı olana yardım etmektir. Ya da, bir işe yaramak en güzel ibadettir. Dinlerin istediği de aslında budur.
  • Cimo  (02.08.11 19:46:13 ~ 19:46:53)
ciddi cevap veren arkadaşlara teşekkürler...

şimdi baş ağrısı normaldir herhalde ama, çevremde pek bunu yaşayan yok, acaba ben de mi birşey var düşüncesine sebep oldu bu, ama cevaplara göre normal gayet :)
  • nucleon  (02.08.11 20:40:03)
dento +1. vücut yeni düzene alışıyor, olacak o kadar.
ayrıca hem oruç tutup hem de fakirlere yardım edilebilir. birini birine feda etmek zorunda değiliz nitekim :) zaten malum, fitre denen şey ramazanda verilir ve zekatı da bu ay vermek sevaptır diye naçizane fikir belirteyim dedim.

  • saatgeceninonikisi  (02.08.11 21:34:24)
arkadaşım Allah orucu belirtmiş kuranda dinlerin isteği değil ALlahın isteği :) Allah orucu tutun demiş namazı kılın demişr yardımıda yapın demiş. Amaç yardımsa Peygamber Efendimizde yardım yapıyodu e niye oruç tuttu ki ozaman? oruç tutmasa yardımı daha iyi yapardı dimi? ama acizliini anlamayıp şükretmeyi unuturdu insanlar emin ol www.sufist.net

  • chwn  (03.08.11 13:19:06)