İnsanlar, kendilerinden akıllı kimseleri neden sevmiyorlar?(ağır genelleme)

4 işyerinde de gözlemlediğim ''akıllı çalışanın paçasını aşağıya çekme'' güdüsü nerden gelmektedir? İnsana, ''akıllı bir diğer insanla çalışmak'' neden zor gelir?

Ben şahsen çalıştığım işyerinin en aptalı olmayı isterim. Keşke öyle bir işyerinde çalışsam ki; alanımda herkes benden üstün olsa, benden zeki olsa, ben de onlardan bir şeyler kapsam.

Nedir yani bu durum?

Not: ağır genelleme yaptım. kaçıncı gözlemim artık yeter.

got tehlikeye dusuyor ondan.

  • bryan fury  (21.07.11 18:17:41)
evet göt olabilir. Birde yanlış yapabileceğini görebilme kapasitenden rahatsız olabilecekleri için de olabilir.

  • benlik bu kadar  (21.07.11 18:23:40)
demem o ki; ben bayılıyorum akıllı adamlarla çalışmaktan. bayılıyorum birisi benim kapasitemin çok üstünde bir fikir, proje vs geliştirsin. hatta yüzlerine karşı takdir ediyorum. bırak paça çekmeyi, aman başına bir şey gelmesin bizimle kalsın diye uğraşıyorum.

benim yaptığım mı anormal?
  • diskbudur  (21.07.11 18:26:47)
iş yeri olarak yorum yapamıycam fakat basit bir mesele bu karşındaki insan kendinden akıllıysa bir bakıma bir tehdittir bu onun için, çoğu insan ortamın en akıllısı en güzeli kısacası "en" i olmak ister, niçin kendinden daha akıllı biri gelip onun tahtını oynatsın ki? temelinde yatan duygunun kıskançlık olduğunu düşünüyorum, atıyorum bir ortamda başarısıyla sivrilen birisi diğerlerinin ilgisini çeker ve artık o hedeftir. diğerleri yeterince başarılı olamadıkları için başarılı olanı, akıllı olanı aşağıya çekerek tatmin olurlar çünkü kendileri bu şekilde akıllı değildir ...

  • duende  (21.07.11 18:37:54)
açık söyliyem yok öyle birşey. bunun tek sebebi akıllı yada kendini akıllı sanaları sevmez kimse. ben ib okurken sınıfımda ortann altındaydım. bir arkadaşım mit, yale, harvard vb ünilerden diğer3 arkadaşımda ivy okullardan kabul aldı hiç kıskanmadım. zira hepsi gayet tatlı insanlardı. yada katıldığım konferanslarda hep benden iyileri vardı ama kendilerini beğenmişlik yapmadıkları sürece herkes onları sedi. bence böyle düşünen kişi önce karakterini değiştirmeli. ama haklı olduğunuz nokta da şu bazı insanlar gerçekten hazımsız. sizi çekemeyebilirler. onlarıda görmezden gelin.

  • you are my lethe  (21.07.11 18:48:46)
1)çekememezlik,kıskançlık
2)(bkz: beklentiyi yükselten ibneler)
aga sende ufaktan kendini iyi övmüşün he. "benden iyisi olsun isterim ama yok napiyim"
  • neysene  (21.07.11 19:17:34)
cennette bulunan adamın biri cehennemi gezmek için izin istiyor, izini veriyolar adama yanında bi zebani cehennemi geziyor adam. her ülkenin ayrı bi kazanı var o ülkenin vatandaşları o kazanda işte başlarında da 1 tane zebani dikiliyor. adam zebaniye dönüp soruyor;

+neden bu kazanların başında zebani var?
zebani yanıt veriyor
-eğer çıkmaya çalışan olursa zebaniler tekrar kazana itiyor insanlar
adam tekrar gezmeye devam ediyor bir kazanın başında zebani yok şaşırıyor adam soruyor zebaniye
+neden bu kazanın başında zebani yok ?
zebani cevap veriyor
- bu kazanda türkler var eğer birisi çıkmaya çalışırsa hemen diğeri aşağıya çekiyor çıkmaya çalışanı o yüzden zebani koymaya gerek duymadık diyor.

yani özet geçmek gerekirse kıskançlıktan kaynaklanıyor her halt.
  • altini ser incisi ker  (21.07.11 19:31:16)
you are my lethe e kismen katiliyorum. Oncelikle is yeri dedigimiz yer bir organizasyon kendi kulturu, adetleri ve kendine has bir sistemi olan bir birlikteliktir. Akilli adam, veya kendini oyle sanan kisi, oncelikle her ne kadar aksakliklari da olsa orada isleyen bir sisteme karsi soylemler gelistirir veya mevcut kultur yapisi disinda hareketlerde bulunur. ornegin fotokopi cekmek sekretin gorevidir gibi bir adet varken "ulan ne zaman kaybedecegim kendim cekerim" diyen kisi sistemi tehdit etmeye baslar. Bu da calisanlarin tamamen motor fonskiyonlarini kullanarak yapmis olduklari, alismis olduklari is akisini bozar ve insanlarin stress seviyesini arttirir. Ayrica, her ne kadar sistemin daha verimli hale gelmesini saglayacak fikirler de olsa bunun organizasyonun geneline uyarlamaya calismak da bir takim tehlikeleri beraberinde getirir.

Is cevreleri, yoneticer akilli adamlardan, ve bence iddadaki gibi akilliysa, kendini mevcut sisteme adapte etmesini isterler, sistemi tekrar yorumlamasini degil. Degisimi yonetmek basli basina bir yonetim sanatidir.
  • thefin  (21.07.11 19:33:15)