nba oyuncularının türkiyeye gelmesi

türkiyeye gelmesinden kasıt, türk basketbol kulüplerinde oynamaları. benim basketbol ile ilgim, jordan'ın utah jazz'ı devirdiği o play-off serilerinden itibaren sonra ermesi bitmiş ve yeni yeni nba'e ısınmaya çalışan bir izleyici pozisyonu olarak değerlendirilebilir. merak ettiğim şu; şimdi iverson gibi nba 'de mvp olmuş bir oyuncu türkiye'ye gelip oynuyor, şimdi deron williams'dan bahsediliyor, hatta kobe bile gelecek diye laflar dolaşıyor. ben bahsettiiğim o chicago-utah zamanlarında dahi ne türk basketbolu nede başka bişe izlemez sadece nba izlerdim ki çoğu kişide böyle diye biliyorum. anlamadıım nokta, böylesine oyuncular niye nba harici takımların tekliflerini kaale alıyorlar? iverson'un ne işi var abi bjk'de yahu? bu adam nba'da bir takımda yedek oturup bench'den gelse bile daha mutlu huzurlu olmazmı yahu? tamam türkiyede yaşıyoruz, deron williams, kobe falan bunları görmeyi tabi isteriz bjk yada başka kulüplerde ama o adamlara yazık değilmi lan, ne işi var nba'ın en iyi oyun kurucularından birinin burada??

öncelikle, büyük konuşuyorum ama kobe gelmez. sezon içinde bir röpörtajında, lokavt yüzünden avrupa'ya gitme durumu olursa çocukluğu orada geçtiği için italya'da oynayacağını söylemişti.

gelelim diğer konulara. iverson, yedek kaldığı için beşiktaşa geldi zaten. memphis ile anlaşma imzalayıp bench'ten gelince takımı terketti direk. 12-13 yıl boyunca bir numaralı adam olmaya alışınca bench'ten gelmek koyuyor tabi. beşiktaş'ın parası da iyiydi, yine eski philadelphia günlerinde el üstünde tutulduğu hale dönmek için beşiktaş'a geldi. 35 yaşında geldiğini de unutmayalım, zirvesinin çok uzağındaydı yani.

deron williams'a gelirsek, lokavt olayı olmasa bu tarz işlerin bahsi bile açılmayacaktı tabii ki. oyuncular oynamak istiyor, avrupa'dan bir çok takım da büyük paralar ödemeye hazır. lokavt boyunca oyuncular para alamadıkları için avrupa'ya gelmeye sıcak bakıyorlar.

kısacası, lokavt gibi ekstrem durumlar dışında, ve yaşı geçen oyuncular dışında türkiye'yi geç, dünyadaki herhangi bir basketbol ligi nba'in iyi oyuncularını çekebilecek seviyede değil.
  • resistance is futile  (08.07.11 03:56:05)
öncelikle iverson için cevap vereyim. iverson'a nba'den hiçbir klüp teklif vermedi ve kendisi de basketbol oynamak istiyordu. çin'den ve beşiktaş'tan teklifler geldi çeşitli sebeplerden ötürü beşiktaş'ı seçti. fakat 3-4 maç oynadıktan sonra sakatlanıp ülkesi birleşik devletlere döndü.

deron williams, kobe vs. konuları ise biraz karışık. nba'de lokavt var. kısaca takım sahipleri ile oyuncular anlaşamadı ve maçlar oynanamayacak. bu durumdan ötürü bazı basketbolcular en azından harçlıklarını çıkartmak için başka ülkelere - lokavt bitene kadar - gitmek istiyorlar. ama avrupanın önde gelen takımları bu oyuncuları alarak bir riske girmek istemiyorlar. çünkü lokavtın her an bitme gibi bi ihtimali var ve bu durumda büyük umutlarla aldıkları oyuncu en beklenmedik zamanda gidebilir. ama beşiktaş basketbol çapı olarak bu riski daha rahat alabilecek bir takım. çünkü zaten 4-5 senede bir final oynuyoruz deron gitti diye şampiyon olamazsak kimse üzülmez ama deron'a verilecek parayla ülke şartlarında bir takım kurulabilir.

biraz uzun oldu ama umarım okursun ve faydalı olur.
  • ogcet  (08.07.11 03:58:06)
iverson'ı bir tarafa, kobe'dir, deron'dur bunları bir tarafa ayırmak lazım.

iverson'ın birkaç röportajını okumuştum. hep statik ve tahmin edilen cevaplar vardı. perde arkasında bir şeyler daha dönmüştür belki. o an için nba'den daha iyi bir fırsat için görüp, nba'e dönene kadar beşiktaş'ta oynamayı tercih ettiğini söyleyen cevaplardı. nba kariyeriyse -efsaneye hakaret olacak ama- bok gibi gidiyordu. bu tarz sporcuların motivasyonunu yüksek kılan olaylardan birisi olan, pohpohlanmaları filan yaşamıyordu. özeti bu.

şimdi dönen olaylarınsa tek sebebi lokavt. oyuncular ve nba anlaşmaya varamamış durumda. nba'de ne olacağı belli değil. kasımın ortasına kadar böyle gider gibi. hatta, ligin bu sene olmaması bile ihtimal dahilinde. takımların web sayfalarına girersen oyuncuların adını göremezsin mesela şu an. durum bu şekilde devam ederse, o oyuncular 1 seneyi boş geçirmek istemeyecek ve avrupayı tercih edecek. isteyen starbury'nin yanına, çin'e de gidebilir gerçi sdlfjksdfjkl

edit: bu saatte ayakta olup bu soruya cevap veren tayfa, size sevgim başka.
  • dambil  (08.07.11 04:00:57 ~ 04:02:45)