inanca saygı göstermek veya saygı beklemek

entry olarak girecektim ama burada bir beyin jimnastiği yapalım istedim.

benim müslümanlara saygım yok. onlardan saygı da beklemiyorum.

inandıkları kutsal kitap beni hedef olarak gösteriyor. e adam buna inanıyorsa bana saygı göstermesini neden bekleyeyim?

inanıyorsa, benim hedef olarak gösterilmemi içine sindirmesi gerekiyor. bu durumda bana saygı göstermesi onun o kitaba inanmadığını gösterir.

ya saygı göstermeyin, ya da inanmayın. (inanmayın derken; yakın çevrenizde bir arkadaşınız var, inancı farklı veya yok. bu adamı açık hedef gösteren bir kitaba olan inancınızı sorgulamaz mısınız?)

konuyla alakalı alakasız her fikri kabul ediyorum. argüman lazım bana.

islama saygı duymak zorunda değilsin bence de, ama insanların istediğine inanma hakkına, müslüman olma tercihine saygı duyabilirsin. o da aynı şekilde senin tanrıya inanmamanı saçma bulsa da buna inanma tercihine saygı duyabilir. özgürlük meselesi yani biraz.

  • cygnet  (02.07.11 15:51:34)
saygıdan tam olarak ne kastettiğine bağlı. senin saygı duymadığın bir insanın sana sana duyması pek olağan değil. ben denk gelmedim en azından.

  • cagdassalur  (02.07.11 15:52:35)
hımm.
şöyle olsun o zaman.

bizim inancımızda sen hedef gösteriliyorsun lakin zaten sen inanmıyorsan o zaman senin için bir tehlike yok.sonuçta kimse seni tutup inanmıyorsun diye öldürecek değil. lakin sen inanmıyor ve inananın da değerlerine küfür ediyorsan, hakaret ediyorsan durum değişir. sonuçta bu olay takım tutmaya benzemiyor. insanı derinden etkileyen bir durum. insanın peygamberine küfür etmek anasına bacısına küfür etmek gibi birşey. lakin tuttuğu takıma küfür etmek bununla aynı anlamda örtüşmez.

öyle ki bir kere senin kafanda bir adama kafadan birşey anlatmaya bile lüzum yok.sebebi ise tutup "ben inanmıyorum saygı da göstermiyorum" demen.
bu bile senin ne kadar karaktersiz bir canlı olduğunu gösterir.
son bir şey daha.
bu inanmayıp küfür edenler zaten hep nette yada içinden küfür eder.
biri gelip benim önümde peygamberime küfür etse çok net konuşmamak ile beraber çok çok pişman olması ve o an ile bir anı ile beraber hayatını sürdürmesi muhtemel. lakin inanmayıp "banane ya" demesi beni ilgilendirmez.ama küfür ve hakaret olmaz.
  • ykup  (02.07.11 15:54:49 ~ 15:55:12)
kitap kimi hedef gösteriyor ki?

  • ensar  (02.07.11 15:58:11)
benim saygı göstermeme durumuma takılmışsınız, o zaman başka bir yaklaşım sergilemem gerek.

beni hedef gösteren inançlara saygı duymuyorum. inanan insana okumadan inandığı için veya babasından miras kaldığı için saygı duyuyorum. zaten kitabı okumadıklarından bana saygı duyuyorlar.

inanıyorsa, benim hedef olarak gösterilmemi içine sindirmesi gerekiyor. bu durumda da bana saygı göstermesi onun o kitaba olan inancıyla çelişir.

ya saygı göstermeyin, ya da inanmayın. (inanmayın derken; yakın çevrenizde bir arkadaşınız var, inancı farklı veya yok. bu adamı açık hedef gösteren/saygısızca ithamda bulunan bir kitaba olan inancınızı sorgulamaz mısınız?)
  • elmalili hamdi yazar  (02.07.11 16:16:08 ~ 16:19:40)
kuranda mesela cihad vardır. sanırım bu tarz hedef gösterilmekten bahsediyorsun. dünya değişiyor. eğer bir kitap sana ayan beyan buna saygı duyma diyorsa bir terslik olmalı. insanları barışa iteceğine birbirlerini öldürmeye itmemeli. zaten müslüman ülkelerin çoğunda bu problem vardır: ırak suriye filistin israil gibi ülkelerde hep bir savaş ve dikta yönetimleri görürüz. geleceğin türkiyesinin böyle olmasından korkarım açıkcası. bu yüzden ikilemde kalmakta çok haklısın. insanlık gereği seni sevecek ama inançları için seninle olmayacaktır. dolayısıyla işin içine inanç girince insanlığı öldüren koyu muhafazakar kesim var. arkadaş olmayabilirsin ama saygı göstermek zorundasın. inanmak ve saygı göstermek bir arada olmalı. yoksa nasıl bir hoşgörü dininden bahsedebiliriz ki?

  • thunderbird  (02.07.11 16:16:29)
"bana saygı göstermesi onun o kitaba olan inancıyla çelişir" demişsin. inanç ve pratik farklı şeyler ama. mesela bir müslüman kişi düşün. kuran'ı okumuş, namazın gerekliliğini görmüş ve inanmış, ama namaz kılmıyor. yani hem kuran'ı okuyup hem sana saygı göstermesi de bu duruma bir örnek, diye düşünüyorum. ha, ne alakası var falan dersin, onu bilemem. fikir istemişsin, fikrimi beyan ettim.

  • daysleeper  (02.07.11 16:31:40)
aslında her şey insana ve insanın değer verdiklerine saygı duymakta bitiyor.

  • ronaldo17  (02.07.11 16:34:02)
www.sonsuz.us (ilk defa okudum bunu, önceki yazılarımın bulunduğu site çöktüğü için yazılarıma ulaşamıyorum. yedeklediklerimi ara ara sözlükte yazıyorum.)

buradaki hakaretleri doğru bulacaksınız bundan da eminim. burada hedef gösterilmemesinden bahsedeceksiniz bundan da adım gibi eminim.

şöyle düşünün ki, insanın inandığı değerler sizin de belirttiğiniz gibi derinden etkiliyor. inandığınız bir kutsal kitabın bu şekilde hakaretler yağdırması siz isteyin ya da istemeyin bilinç altınıza hedef olarak işleniyor.

biliyorsunuz ki bu yaracıtı, ulu. her şeyi bilen, yoktan vareden. kimse demesin ki, kitapta hakaret olsa da hedef yok. var. olmasaydı zaten bu güne kadar ben kimliğimi rahatça ifade edebilirdim. çevremden bile tepki aldığım oluyor, düşünün ki hiç tanışılmayan birinin yanında bu fikrimi beyan etsem bana nasıl bakılacağını.

o kitap sevgi, insana değer verme gibi şeyler aşılasaydı zaten en belirgin örnek olarak turan dursun öldürülmezdi.

-
konu dağıldı. namazdan teğet geçen güzel bir argüman var. bence gerçekten kuran'ı okuyup anlamış bir insan namaz kılmazsa müslüman değildir. dinin şartları belli. sen istenen şartları sağlamıyorsan o dine bağlı değilsindir.
-
  • elmalili hamdi yazar  (02.07.11 16:41:01 ~ 16:42:38)
Türkiye'de o kadar da müslüman yok. Türk vatandaşlarının sandığından büyük bir kısmı islamı bir gelenek olarak görüyor. Çoğu eline kuran bile almamış birçoğu da bu ayetlerin olduğundan haberdar bile değil. Hatta 3 kere baştan sona okumuş ve çok dindar olduğunu düşündüğüm bir kişi kuranın %10 unu saçma bulduğunu ancak aklının bunu sorgulamaya ermediğini düşündüğünden bu %10 luk kısmı -ki bunlar miras paylaşımı, senin yazdığın ayetler vb gibilerini içeriyor- etik bulmadığından kendine rehber olarak almadığını söylüyor.

not: bir işe yarayacaksa bu bilgi ; ben de ateistim.
  • vexations  (02.07.11 17:39:18 ~ 17:41:52)
ne diyo la elmaliliyi oldur mu diyo?

eşcinselleri öldürün mü diyo?

yaşadığın ülkede seni öldürmeye kalkan oldu mu? olmadıysa saygı görüyosun demek ki. o zaman sen de onlara göster.
  • ya ben lan neyse  (02.07.11 17:43:26)
@ya ben lan neyse

çok basit olarak, sadece 'din dersleri kaldırılsın' diye bir yazı yazdım ve gelen yoruma bakın.

"İZLE BELKİ BİRŞEY KAPARSIN AYRICA ALLAH SANA HİDAYET ETSİN Kİ İNŞALLAH EDER YOKSA SANA MARMARA BÖLGESİNDE RASTLAMIYAYIM HAYIRLI GÜNLER GÜZEL İNSAN"

tehdit eden oldu.
  • elmalili hamdi yazar  (02.07.11 17:55:01 ~ 17:55:52)
@elmalili: ya ziktir et o tip insanları. troll onlar. karşına çıksa eli ayağı titrer. bakma öyle artislik yaptıklarına. sen onları islamın temsilcisi olarak görme. sadece o tip adamlara bakıp "islam böyle bir şey demek ki" deme. islama da zarar veriyor böyle tipler.

hem kimseyi hedef göstermez islam durduk yere. ondan emin ol. için rahat olsun.
  • ya ben lan neyse  (02.07.11 19:47:38)
pek inançlı olmayan ve dini tartışmaları da pek sevmeyen biriyim. dinler hakkında da çok ileri bilgilerim yok, yani bir kuran, incil falan okumadım. ama bütün dinlerin temel olarak insan sevgisini öğütlediğini düşünüyorum. insanların farklı yorumları ve toplumdaki bu yorumlara bağlı oluşan gruplar bence dinden ayrı birşey.
din dersleri için düşüncem ise bütün dinleri eşit şekilde ve tarafsızca anlatmaları gerektiği, ancak öyle insanlar kendi tercihlerini yapabilir diye düşünüyorum.
bir de pek çok insanın ölümü kabullenmesi ancak din ile mümkün olabiliyor. ben panik ataklara varan ölüm ve sonsuzluk korkusu yaşıyorum, çok inançlı olmamama rağmen böyle zamanlarda dua etmenin beni sakinleştirdiğini keşfettim. insan doğası ölümü kabullenmek için bir dine, daha yüce bir varlığa sığınmaya ihtiyaç duyuyor.
sırf senin böyle bir ihtiyacın yok diye diğer inananlara saygı duymaman doğru değil bence. ama dini başka amaçlar için kullananlara saygı duymak gerektiğini düşünmüyorum.
  • goldentitan  (02.07.11 23:59:54)
Goldentitan'ın mantığıyla sırf bizi mutlu ediyor ve endişelerimizden uzaklaşıyor diye uyuşturucu da kullanmalıyız.

  • vexations  (03.07.11 00:24:09)
@vexations uyuşturucu sağlığında kalıcı ve geri dönülemez hasarlar bırakmayan ve aklını bu şekilde örtmeyen bir tür ise elbette kullanabilirsin.

  • ensar  (03.07.11 00:34:25)