güneş enerji sistemleri hk.

merhaba,

saatlik 23 kw enerji tüketen bir cihaz için araç üzerinde güneş enerjisinden elektrik üretecek bir sistem kurulabilir mi?

güneşin olmadığı sürelerde(cihaz günde 14 saat çalışması gerekiyor mesela) bu enerjiyi depolayıp kullanabilir miyiz?

yazın ortalama güneş süresini 11 saat olarak aldım.

teknik yeterlilikleri konusunda araştırmadan bi fikir veremem ama g1 leri izlediysen eğer güneş gidince arabalar kısa sürede yolun ortasında öylece kalıyodu yani 3 saatlik enerji depolanabilirmiş gibi gelmedi bana.

  • onexey  (22.06.11 14:55:22)
sadece bu tarz aletlerin calisma mantigindan hareketle bir batarya koyulursa (aku ornegin) kalan surede kullanilabilir alet. bu akunun boyutu alete gore degisir.

  • entrapmen  (22.06.11 14:59:28)
depolayıp kullanabilirsin tabi.bilmiyor olabilirsin diye hatırlatmak isterim,güneş pannelleri yaklaşık olarak %20lik bir verimle çalışırlar.yani senin 100 birimlik bir elektriğe ihtiyacın varsa,500 birimlik bir panel kurman gerekir.

  • pufizm  (22.06.11 15:15:15)
@onexey
aracın yürüyen aksamına bağlı olmayacak ama. üzerinde bir üniteyi çalıştırması için gerekli.

@pufizm
evet bunu duymuştum. 1000 w lık bir enerjiye ihtiyaç varsa 1200 w verecek kadar panel kullanılması gerekiyor.
  • cirkinkizyokturazvotkavardir  (22.06.11 15:25:47)
@cirkinkizyokturazvotkavardir
yok ben ortalama %20-25 civarı diyorum.ki bu bildiğim kadarıyla monokristaller için geçerli.
şunu da ekleyelim,eğer akü kullanacaksanız şarj regülatörü ve invertörede ihtiyacınız olacaktır.
  • pufizm  (22.06.11 15:43:26)
yüzde 20 lik verimden kasıt güneşten 100 watt güç üretebilecek foton geliyor ise bunun yüzde 20 si elektrik için kullanılabiliyor olmasıdır. yani panelin datasheetinde yazan değerler ile bunu karıştırmayalım. bu kadar büyük bir güç için güneş enerjisi kullanmak çok dertli ve masraflı olur ayrıca.

  • rektum  (22.06.11 20:26:25)