bir şakirt bana burs bağladı (sana da soruyorum bunu)

merhaba sevgili cemaatim.

uzaktan bir akrabam olan bir şakirt var. inanmadığımı biliyor. siyasi ve dini konularda çok kavga ettik. küfürleştik.

kendisi çok saygın olmayan bir kurumda iyi bir konumda. bugün bana bir ihtiyacım olup olmadığını sordu maddi olarak. ihtiyacım olmadığını söylememe rağmen ısrar etti ve burs vereceğini söyledi.

evet almama hakkım vardı ama ben de yavşaklık ettim. biraz da 'yeşil sermaye' nasıl olsa diyerek ahlaksız bir teklife ahlaksız bir yaklaşımda bulundum ve kabul ettim.

içim rahat değil. bana karşılıksız olarak vereceğini ve hiç kimseye söylememem gerektiğini vurguladı. tahmin ediyorum ki çok kısa bir sürede beni sohbetlere çağıracak.

siz olsanız ne yapardınız?

ben olsam hiç yüz vermezdim. istemediğim biri sırf biraz daha rahat yaşamama yardım edecek diye yaklaşmazdım veya bana yaklaşmasına izin vermezdim.

  • take me rufee  (10.06.11 23:53:36)
parayı al, toplantılara git efendi efendi otur dinle. baktın çok fazla oluyor sallarsın o zaman..

  • isyanim var ulaan  (10.06.11 23:54:10)
Ben pragmatizmi sert ve radikal kabul eden biriyim. Sohbetlerine gitmeyi kesinlikle reddeder, eskiden beri süregelen muhabbeti aynı seviyede -küfürleşiyorsam daha önce yine küfürleşirim- sürdürür; ama paramı almaya devam ederim. Belki iyi yerlerde bağlantıları varsa cemaat aracılığıyla onlardan da faydalanmak isteyebilirdim, bilmiyorum duruma bağlı. Bunun karaktersizlik ya da iki yüzlülükle alakası olmadığından emin olmalısın. Herkes yaşamak için mücadele etmek zorunda.

  • g man  (10.06.11 23:54:13)
İyi etmişsin bence. Sohbete çağırdığında da git, eğlenirsin dalga geçip.

  • coldbound  (10.06.11 23:54:17)
parayı al ve toplantılardan kaytar.

  • kayranin kedisi  (10.06.11 23:55:28)
hem küfür ediyorsun hem parasını alıyorsun. bu nasıl iş ?

var bunun altında bir bit yeniği
  • uykusuz her gece  (11.06.11 00:00:41)
@uykusuz

sorun da bu. çok tutarsız bir davranış. kendimi rahatlatmak istiyorum.
  • elmalili hamdi yazar  (11.06.11 00:02:57)
sohbetlerine git canım nolucak adam dövmüyolar ya?bilgiden zarar gelmez kafanda tartarsın haklı yerlerini haksız yerlerini görürsün.ufkun açılır.

  • dynamic0de  (11.06.11 00:04:42)
nick'inin sesini dinle ve take the money and run

  • kelimeyounu  (11.06.11 00:07:47)
paraya fazla ihtiyacın yoksa alma derim. çünkü fahişeliğe benziyor biraz. unutma hiç bir para özgürlüğünü satın alamaz.

  • no frost  (11.06.11 00:10:40)
Ahlaksızlık falan diyip meleği oynamaya lüzum yok bence. Adam hakkındaki fikirlerde hiçbir değişiklik olmadığı sürece, hiçbir değişiklik olmadığını kendisi de bildiği sürece, parasını almakta hiçbir yanlışlık yok bence. Almamak zengin değilsen (ki biri sna burs bağladığına göre değilsin heralde) salakça hatta.

  • coldbound  (11.06.11 00:14:19 ~ 00:15:41)
sacmalamayın, üni. hayatımı bolluk bereket içinde geçirecekken reddettim herşeyi, sadece onların dersanesine kayıt oldugum icin bile cok pismanım. üstelik inanmıyor da değilim, ama bunlar ahlaksız.

  • heyamo  (11.06.11 00:14:31)
@sivrisinek
maddiyatla sağlanan vefa bana pek etki etmiyor. evet ahlaksızlık.

@no frost
paraya ihtiyacım var. her ay çok büyük bir miktar geriden geliyorum. özgürlüğümü kısıtlayacak bir şey olduğunda paradan vazgeçerim hiçbir şekilde sorun değil benim için. şu an için karşılıksız gözüküyor, farklı bir hale döndüğünde kesinlikle kabul etmeyeceğimi o da biliyor.
  • elmalili hamdi yazar  (11.06.11 00:14:37)
büyük iht. öğrenci gibi bişeysin burs verdiğine göre.

burs adı altında verdiğine göre, sizden hiç bir şey isteyemez. minnet duyun, teşekkür edin. parayı da içkiye değil kitaba, üst başa falan harcayın. hem şakirti mutlu edin, hem de kendiniz mutlu olun.

sohbet falan olursa da; kafanızı açacaksa gitmem dersiniz. eğer para verdim gibisinden bişey derse güzel küfürlük malzeme çıkar. hatta parayı harcamayıp sırf böyle bir şey diyecek mi diye bekleyin; derse suratına atın. demezse; ki dememesi lazım; 1 kere gidip neden ateist olmalıyız tarzı konuşmalar yapın; bi daha çağırmazlar.
  • repins  (11.06.11 00:16:09)
ben olsam parayı alır doğru nevizadeye giderdim.

  • dert vader  (11.06.11 00:16:28)
karsiliksiz gorunebilir, ama ileride siz bu adama karsi kendinizi borclu hissedeceksiniz. muhtemelen onun icin bir seyler yapacaksiniz. bence hic bulasmayin. kendinize bir is bulun.

  • yabani hashas  (11.06.11 00:16:55)
burs al boşver sohbetlere ister git ister gitme.

zaten burs alan öğrencilerinin %50'sinden fazlası istemeyip ayrılıyor.
  • latios  (11.06.11 00:18:26)
@repins
parayı tamamen kitaba gömme fikri aklımdan geçti. öyle büyük konuştu ki, karşılıksız olduğunu tekrar tekrar vurguladı. bu yüzden teklif etse bile bana malzeme çıkacak ve bu onu kesinlikle istemez.

bu arada bu parayı kesinlikle içkiye yatırmamam gerektiğini ve temel ihtiyaçlarım için gönderdiğini söyledi. zaten böyle bir parayı içkiye yatırmam çünkü ihtiyaç meselesi.

@yabani hashas
ben ailemden gelen para karşılığı bile vefa göstermiyorum. sanmıyorum öyle bir şey olacağını.
  • elmalili hamdi yazar  (11.06.11 00:20:24 ~ 00:22:01)
adam çağırmayacağım demiş, daha ne istiyorsun. kullan tabii ki de.

  • roket adam  (11.06.11 00:26:46)
adam senin ne mal olduğunu biliyor, sohbete gidersen onu zor durumda bırakırsın onun için seni ssohbete falan çağırmayacak..
sana burs vermesinin nedeni, kendi egosunu tatmin etmek, iş bitiren adam olduğunu göstermek ve karşılığında da saygı görmek (senden ve/veya başkalarından)... seni sohbetlere götürüp, sana doğru yolu göstermek vs. değil.

  • de jure  (11.06.11 00:33:45)
elmalılı hamdi yazır olma aşamasındaki ilk adımını atmışsın. bize de HAYIRlısı olsun demek düşer.

hem öyle insanlar bunu bir karşılık için yaparlar. onlar uzun vadede çalışırlar. pavlovun köpeği gibi olursun sonra. para tatlı gelir ama bişi istediğinde sırf para verdiği için yapmak zorunda hissedersin. verdiği parayı da alıp alıp sonra birden ben artık almıcam dersen de papazı bulursun. parayı kaçır ama aklını kaçırma. ayrıca şimdi sana çizdiği profil "bak ne iyi insanlarız sana zamanında sövdüm ama gel parayla beni affet ben sana kucak açtım bizden olmayanları da severiz" oluyor. bu aynı başbakanın izmire gavur falan deyip deyip kendini kese içinde saatler paralar ve flash bellekler dağıtarak affettirmeye çalışmasına benziyor.

yazar yerine yazır ya da yatır olmak istersen de saygı duyarım. ben olsam almazdım.
  • bıdıbıdı  (11.06.11 01:07:03)
al paketi vur tokadı.

  • Skey295  (11.06.11 01:08:39)
bu arada bu parayı kesinlikle içkiye yatırmamam gerektiğini ve temel ihtiyaçlarım için gönderdiğini söyledi. zaten böyle bir parayı içkiye yatırmam çünkü ihtiyaç meselesi.

demişsiniz.

zaten burs adı altında verdiği parayı ne yapacağınızı söyleyerek yeterince sinir olunacak bir iş yapmış. kendinde size bunu söyleyecek otoriteyi görüyor demek ki. dahası gelecektir.

bursu kabul etmeyip uzak durun bence.
  • magara adami  (11.06.11 01:26:06)
paraya cok ihtiyacin yoksa geri ver. sorun cozulsun.

  • perkele  (11.06.11 01:41:40)
mesaj kutum açık panpa söyle kendisine öğretim kredim var ödenecek.. *wink wink*

  • cinna monster  (11.06.11 04:17:58)
şurada yazılanların büyük kısmı şerefsizlik tavsiye eden cümleler. tersini düşünsenize:
"ya atatürkçüler bana burs teklif etti, kerizlerin parasını alıp toplantılarına gidiym mi yoksa sonuna kadar söğüşleyip toplantılardan da kaytarıym mı? ehuehuehueh"

gerçekten bir çoğunuz çok karaktersizsiniz.
  • winstoncash  (11.06.11 06:39:06)
adam seni kendine yaklaştırıp islama çekmeyi düşünüyor zannımca.

  • tolga asp  (11.06.11 09:39:47)
@winstoncash Atatürkle şakirtçiliği bir tutup ikisini de aynı örnek içinde verebilmek büyük saçmalık. sözü uzatmaya gerek yok. siz onca savaşlar kazanmış bir sürü yenilikler getirmiş kahraman Gazi Atatürk'ümüzü bildiğin yobazlarla kıyaslıyorsunuz. ayrıca çydd gibi burslar her tüm çağdaş gence veriliyor. şakirtlerin de zaten böyle burslara ihtiyacı yok. ayrıca onların düşünceleri de açıkcası benim çok da umrumda değil çükü bursu aldık hahaha kahkahaları onların tamamen kendini bilmezliğini gösterir.

  • bıdıbıdı  (11.06.11 10:46:32)
yahu gayet açık. tam şakirt taktiği işte. sana uzak olan birine iyilik yap kendi yanına çek. iyi niyeti kullanma yani. karşılıksız filan değil o para. kendi inancına göre karşılığı var. bu yüzden içkiye yatırma demiş hatta. al parayı yüzüne bakma bir daha. tehlikeli bu insanlar.

  • sarper361  (11.06.11 16:12:00)
her bokun altında siyaset aramamak gerek.

bu adam ilerde bir sebeple sana gelebilmek için burs adı altında para vermeye kalkıyorsa; onun ayıbı.

akrabam diyorsun, bu adam da her ne kadar görüşleriniz farklı olsa da iyi niyetle öğrenciye yardım edelim düşüncesiyle bu hareketi yapıyorsa da; e güzel bişey yapıyor niye alınmasın? 2 ay sonra kitap parası, harç parası, şuydu buydu derken bir sürü masraf olmayacak mı yine? bütün yaz okunacak kitapları bir düşün hele.

sırrı süreyya'nın bi röportajını okudum sabah. adam; mazlum olmuş kimsenin kimliğine bakmayı bırakalı epey zaman oldu gibisinden bir şey söylemişti; çok doğru benim de hayat görüşü haline getirmeye çalıştığım bir şey söylemişti. e türkiye'de öğrenciden mazlum, öğrenciden mağdur kimse var mı?
  • repins  (11.06.11 19:52:27)