Rover'ı nasıl bilirsiniz?

10000-12000 aralığında ailecek kullanabileceğimiz bir araba bakıyoruz. Rover gözümüze çarptı. 200 ve 216 modelleri galiba bu fiyat skalasında. kalite tip çok hoş duruyor. Bilenler bi anlatsa alınır mı bu araçlar? Mesela şu alet çok hoşuma gitti: www.sahibinden.com

fikirlerinizi bekliyorum

rover iyidir. temiz bir 200 bulursan al bence. yedek parça sıkıntısı falan da yaşamazsın o kadar.

  • xenophobe  (02.06.11 01:10:41)
biraz emekli amca yorumu olcak ama: parçası pahalı, satarken zor satarsınız. ancak ben satmak istemiyorum, zaten çok kilometrede yapmam diyorsanız alın. bence ford fiesta daha çok hoşunuza gider diye düşünüyorum :)

  • kya  (02.06.11 01:16:38)
o fiyata rover kadar kaliteli ve konforlu bir araba bulamazsınız.
yedek parça konusunda büyük şehirlerde sıkıntı yaşanmıyor.yaşansa bile rover motorları honda motorlarıyla benzer olduğu için bir şekilde temin ediliyor.

rover'ın türkiye'de tutulmamış olması gözünüzü korkutmasın.kalitesiz,sıradan bir marka olsaydı bmw milyonlarca pound yatırım yapmazdı bu markaya.

ayrıca rover günümüzdeki mini,land rover,gm gibi markaların atasıdır.

edit: arkadaşım verdiğiniz linkteki aracı almayı düşünüyor.erken davranırsanız papaz oluruz söyleyeyim :)
  • p a t r i o t  (02.06.11 01:23:37 ~ 01:26:08)
(bkz: rover 216)
ve
rover 200 serisi, -eski model küçük kasalı- fiestalara göre çok ileridedir. aynı fiyata bulabileceğini küçük kasalı bir fiesta yanında rover 200'ler çok daha geniş hacim sunarlar. büyük şehirlerdeyseniz şayet parça sıkıntısı hiç çekmezsiniz. fiyatları da öyle çok uçuk değildir. servislerinin dışında, sanayide servislerden ayrılmış ustaların da yerleri vardır, yani servislere mahkum da değilsiniz elbette.

1,4 motorunu almayın, zira yaklaşık 1 ton 150 kiloluk bir araca motor küçük gelebiliyor. 1,6 ile rahat edersiniz kanımca. mümkünse abs ve klimalısından alın; tabi sunroof da pek güzel olur. çoğunda bunlar standart. onun dışında araçta -yeni teknolojiler dışında- aradığınız hemen herşeyi bulabilirsiniz. eğer alacağınız kişi aracına temiz bakmışsa sizi uzun süre götürebilecektir bu araç.

yalnız;

1- Alabileceğiniz en yüksek modelli 200 2001 model olacağından dolayı, yani 10 yaşında olduğundan ister istemez parça değişimi gerekebilecektir zamanla (aynı yaştaki tüm araçlarda olduğu gibi).
2- Aracınızı almadan önce bir şekilde yetkili servisine gösterin ve lifte kaldırtın, hatta ustalardan birisini alın ve birlikte araçla gezin. usta muhtemelen size her eksiğini gediini söyleyeceklerdir.
3- Araç tüplü ise markasını ve nerede montajının yapıldığını sorun. Uyduruk montajlı, kalitesiz lpg sistemleri motorun canına okuyor çünkü.
4- aracın kozmetik kusurlarına takılmayın, zira çok kolayca halledilebiliyorlar. yalnızca motoruna, silindir kapağına ve de yürüyen aksamına dikkat edin. buralardaki sorunlar sizi zorlayabilir.

onun dışında araç ile ilgili olarak verdiğim bkz. içerisinde çok güzel yazılar mevcut. parça konusunda bulunmaz diyenleri takmayın, zira henüz bulamadığım parça olmadı :)
  • puro  (02.06.11 03:15:40)
iyi biliriz.. :) Öncelikle ailecek bineceğiniz bi araba düşünüyorsanız rover 400 serisi de fena değildir. Hatta daha uygun fiyatlar da çıkabilir karşınıza. Arama alanınız genişler. düşük kilometre,renk,motor seçenekleriniz çoğalır. 1.4 motor 103 beygirlik güç üretiyor. Yakıt tüketimini önemsiyorsanız motorun çok da küçük geleceğini düşünmüyorum. Bu arada BMW'nin de Rover markasına yatırım yaptığı doğrudur. Rover 2001 den sonra çıkardığı 75 serisinde bmw 3 ve 5 serilerindeki motoru kullanmıştır. Daha öncesinde de zaten Honda ileortaklığı bulunuyordu. BMW'nin Rover'ı alma sebebi de aslında kendisine rakip olabilcek kadar lüks otomobil üretmesidir. Kalite konusunda şüphen olmasın. İngiliz sonuçta. :) O yıllarda üretilen çoğu arabadan daha donanımlıdır. Linkteki arabaya gelince... evet o arabaya göz koyan benim! :) Patriot da benim adamımdır. :) benim sayemde öğrendi Rover'ın inceliklerini. Patriot hatılarmısın Çelik diye bi şarkıcı vardı. Onun "Hercai" diye bi şarkısı vardı. Ben daha okula başlamamıştım. O klipte Rover kullanıyodu Çelik. O zaman başladı işte Rover aşkım. Yani (İngiliz aksanıyla), namı diğer "Rova". :)

  • Cimo  (02.06.11 03:59:01)
hepsinin hararet problemi vardir sehir icinde. istisnasiz. o yuzden konforu disinda bir guzelligi yok. bir de o araba 49000 km degildir. rover 20 tr deki en populer rover. o yillarda tum pic genclik aldi bindi. sonradan da bayan arabasi oldu.

bence o km cakma. 200 000 den asagi olmadigini dusunuyorum.
  • nicke  (02.06.11 05:13:26)
Rover'larda hararet problemi diye bir durum yok. Sıcak havaları sevmedikleri bir gerçek, ancak çok sıcak bir havada trafikte sürekli dur kalk ile 3 saat gitmediğiniz sürece de olabilecek tek şey arada sırada fanın çalışması olacaktır. Araca baktığınız sürece, düzgün kullandığınız sürece de hararet gibi bir şeyle karşılaşmazsınız. Öte yandan Rover motorları alüminyumdur. Dolayısıyla da sıcaktan daha çabuk etkileniyorlar, tıpkı soğuktan da aynı hızda etkilendikleri kadar, ki her ısınmış rover, düz yola çıkıp seri şeklide yol aldıktan 1 - 2 dakika sonra normal sıcaklığına döner, zira ön ızgaralarından çok iyi hava alırlar.

Kilometre için de servisine bir gösterin, ki ilanı ben de yeni okudum. 49,000 gerçekten çok düşük o model için. Ama garaj aracı da olabilir, ki bu şekildeyse hiç kaçırmayın yapışın derim.
  • puro  (02.06.11 14:40:15 ~ 23:04:06)
rover da hararet problemi var. yok diyen arkadas cok sicak havada dur kalk ile 2-3 saat gitmedikten sonra diyerek bunu dogrulamis zaten.

izmir, ankara ve ist. da sehiricindeki basit yolculuklar bile 30 dk dan az degil. yazlari da yeterince sicak. bu yuzden tekrar uyariyorum bu yaz o arabayi aldiginiza pisman olursunuz. o para rover a degmez. 12 bine astra alirim her turlu.
  • nicke  (02.06.11 21:28:48)
@nicke Bahsettiğim araç kendi aracım. Sanırım kullandığım aracı sizden daha iyi bilebilirim değil mi?

Rover'da hararet problemi yok. Yalnızca (pek çok diğer araç gibi) "trafikte" 3 saat boyunca "sürekli" dur kalk yaptığında ibrenin yükseleceğini söyledim. Bu durumun kaynağı da motor bloğunun alüminyum yapısıdır, kolay ısınır ve kolay soğur. değil 30 dakikalık, 3 saat istediğiniz sıcaklıkta seyir halindeyken sürdüğünüz sürece de o ibre yukarı çıkmaz, çünkü aracın soğutması yeterlidir.

daha da herhangi bir rover'ı düzgün kullanıp hararet yaptıranını duymadım zaten.
  • puro  (02.06.11 23:03:32)
surada bir tartisma var. hararet dahil tartisildi.

forum.donanimhaber.com
  • nicke  (02.06.11 23:07:43)
www.mgroverturk.com

buyrun, rover kullanıcılarının forumu.
  • puro  (02.06.11 23:26:47)